Británie měsíc po Southportu řeší dezinformace a vyloučené lokality

Události: Měsíc od útoku v britském Southportu (zdroj: ČT24)

Britská vláda posílí školní osnovy, aby děti dokázaly lépe poznat dezinformace na sociálních sítích. Iniciativa souvisí s tragédií v Southportu, kde před měsícem mladík zabil tři děti v taneční škole. Čin otřásl celou Velkou Británií a dezinformace navíc spustily lavinu násilných protestů. Kabinet chce také zlepšit situaci ve vyloučených oblastech, kde se nepokoje šířily více než v jiných částech Spojeného království.

Erupce násilí zachvátila desítky měst v zemi. Hořely autobusy, demonstranti napadali policisty. Podle vlády byly ale spouštěčem demonstrací záměrné dezinformace. Televizní stanice ITV dokonce skrytou kamerou natočila jednoho z jejich šiřitelů v Pákistánu.

Muž přiznal, že jeho motivem byly peníze. „Převzal tu zprávu, zveřejnil ji s jediným cílem – vydělat co nejvíc peněz,“ tvrdí pákistánský vyšetřovatel Muhammad Faisal Kampran.

„Nezdravá společnost“

Britské úřady míra násilí šokovala. Protesty se odehrály především v Anglii, a naopak se vyhnuly Walesu nebo Skotsku. Podle vlády to ukazuje na vyloučené lokality především v Anglii a Severním Irsku. „Tyto nepokoje se neodehrály ve vzduchoprázdnu. Odhalily stav naší země, odhalily hluboce nezdravou společnost,“ prohlásil premiér Keir Starmer.

Jeho labouristický kabinet chce podporovat kritické myšlení ve školách, aby děti dokázaly poznat dezinformace a vyhnout se jim. Vláda hodlá usilovat rovněž o zlepšení situace ve vyloučených oblastech. „Jsou to lidé, kteří zažívají nejrůznější formy sociální deprivace a problémy s bydlením, zdravím a vzděláním,“ vysvětluje profesor historie Roger Griffin z Oxford Brookes University.

Bude to ovšem běh na dlouhou trať a stejně těžký úkol jako zabránit tomu, aby se podobná tragédie jako v Southportu v budoucnu už neopakovala. Vláda v Londýně pro začátek zakázala vlastnictví mačet a takzvaných „zombie“ nožů.