Biden nařídil přezkum imigračních pravidel, rodiny rozdělené na hranici s Mexikem se sloučí

Americký prezident Joe Biden prostřednictvím tří exekutivních příkazů nařídil přezkoumání azylových postupů na americko-mexické hranici a imigračního systému. Rozhodnutí má zrušit některá příkrá opatření zavedená jeho předchůdcem Donaldem Trumpem a sjednotit zbývající rodiny migrantů, které byly za vlády bývalého prezidenta rozděleny na hranici s Mexikem.

„Budeme se snažit zvrátit morální a národní hanbu předchozí administrativy, která doslovně, nikoliv obrazně, vytrhávala děti z náručí jejich rodičů,“ uvedl Biden při podpisu nařízení.

Nejnovější Bidenovy kroky podle agentury AP nemají velký okamžitý dopad, mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dříve uvedla, že na změny je zapotřebí čas. „Nevytvářím nový zákon. Eliminuji špatnou politiku,“ řekl Biden při podepisovacím ceremoniálu.

Trumpova administrativa ve snaze zastavit nelegální migraci na hranici s Mexikem uplatňovala politiku nulové tolerance. USA v jejím rámci stíhaly všechny, kdo do USA vstoupili nelegálně. Dospělí tak mohli čekat na soudy ve věznicích nebo být deportováni, zatímco děti se ocitaly v zařízeních kontrolovaných ministerstvem zdravotnictví a sociální péče.

Odděleny jsou zřejmě stále stovky dětí

Biden nyní nařídil ustavit pracovní skupinu, která bude mít za úkol rozdělené rodiny sjednotit. Skupinu povede nový ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas.

Kolik dětí přesně je stále odděleno od rodin, není jasné. Agentura AP s odkazem na soudní dokumenty uvedla, že zhruba pět a půl tisíce dětí migrantů, kteří se chtěli do USA dostat nelegálně, bylo za Trumpovy vlády odděleno od rodin, přičemž asi šest set z nich na návrat k rodičům stále čeká.

Administrativa Baracka Obamy, v níž byl Biden viceprezidentem, také na hranici s Mexikem oddělovala děti od dospělých, kteří se do USA snažili dostat nelegálně. Patrně se to ale dělo zřídka, píše BBC.

Dalšími exekutivními příkazy Biden v úterý nařídil přezkoumat Trumpovu imigrační politiku, která ztížila možnost žádat v USA o azyl a zpomalila legální migraci do USA.

Mluvčí Bílého domu Psakiová dříve v úterý řekla, že USA hodlají vytvořit morální imigrační systém, který bude přijímat žádosti uprchlíků. Uvedla také, že Bílý dům na zavedení imigračních pravidel potřebuje čas s tím, že „teď není vhodná doba přijíždět do USA“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 10 mminutami

Rusko fakticky začalo novou ofenzivu, řekl Syrskyj

Rusko už fakticky začalo se svou ofenzivou na příhraniční Sumskou a Charkovskou oblast. V rozhovoru zveřejněném ve středu na serveru LB.ua to prohlásil velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Potvrdil tak dřívější vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko se na ofenzivu ve dvou ukrajinských oblastech připravuje.
před 22 mminutami

Němečtí konzervativci a sociální demokraté se dohodli na vládě, píší média

Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na koaliční vládě, informují německá média. Podle rozeslané pozvánky představí koaliční smlouvu na tiskové konferenci v 15:00. Bulvární list Bild napsal, že se podařilo vyřešit i poslední spor, který se týkal daní. Rozdělená jsou už i ministerstva.
12:25Aktualizovánopřed 34 mminutami

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 36 mminutami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo přes sto lidí

Počet obětí po zřícení střechy v nočním klubu v Dominikánské republice vzrostl na 113 mrtvých, informovali podle agentury AFP místní záchranáři. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění. Zármutek a soustrast v souvislosti s neštěstím vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko zasáhlo drony Dnipro, Charkov a Kramatorsk

Ruské síly v úterý večer pomocí dronů udeřily na ukrajinská města Dnipro, Charkov a Kramatorsk. Po útocích zůstaly skoro dvě desítky zraněných, informovaly ukrajinské úřady podle ruskojazyčného servisu BBC. Podle nich po útocích zemřeli lidé, drony cílily hlavně na civilní budovy.
před 3 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 6 hhodinami
Načítání...