Bělorusové demonstrovali sedmý den, přidalo se několik výsadkářů. Lukašenko mluvil s Putinem

V Bělorusku pokračovaly sedmým dnem protesty proti průběhu prezidentských voleb a následnému policejnímu násilí. Objevili se na nich i příslušníci výsadkářů. Lidé v ulicích většinou požadují odchod prezidenta Alexandra Lukašenka, nové volby a vyšetření násilností. Policie proti nim nezasahuje. V Minsku se dav naposledy rozloučil s obětí pondělních demonstrací. Opozici podpořili lidé také v ulicích zahraničních měst včetně Prahy. Lukašenko mezitím probral situaci v zemi se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Demonstrace označil za pokus o barevnou revoluci řízený ze zahraničí, který ohrožuje i Rusko.

Kolem sobotního poledne začaly v mnoha městech nové protestní akce, všechny nenásilné, píše opoziční portál tut.by. V Minsku se desetitisíce lidí zúčastnily pohřbu Aljaksandra Tarajkouského, který byl zabit při pondělní demonstraci při zásahu policie. Na jeho počest zazpívali filharmonici, kteří jsou ve stávce. 

Pohřeb Aljaksandra Tarajkouského
Zdroj: Vasily Fedosenko/Reuters

Pohřeb se přelil do mohutného srocení lidí v centru města. Na něm se objevily plakáty s nápisy „zde skončily naše hlasy“ a šipkou na odpadkový koš, „nejsme ovce“ odkazující na projev Lukašenka o demonstrantech, nebo „květiny jsou lepší než kulky“. Minskem prošel také pochod studentů a provozovatelé restaurací začali bezplatně nabízet jídlo, informuje tut.by.

U minského letiště vyšli podpořit opozici zaměstnanci státního leteckého dopravce Belavia. Centrem Minsku také prošli na podporu opozice výsadkáři. 

I v Hrodnu se k demonstracím připojili lidé hlásící se k výsadkářům a objevil se i plakát s logem vojenské rozvědky a nápisem „jsme s lidmi“. Odpoledne tam podle tut.by bylo asi deset tisíc lidí. Mezi nimi se objevil i důstojníkk prokuratury Igor Loban, který odsoudil násilí proti demonstrantům.

V Brestu se lidé sešli u radnice a žádali rozhovor se starostou. Někteří skandovali, že má odejít z funkce. Náměstí před budovou chránili příslušníci bezpečnostních složek, ale nezasáhli.

Demonstranti ve Vitebsku utvořili dlouhý lidský řetěz a pak se vydali k chrámu, kde uctili památku Tarajkouského. V Bobrujsku koloval mezi demonstranty mikrofon a každý hovořil o své motivaci k protestu. Lidé demonstrují i v Lidě, Mogilevě, Mozyru, Novopolocku nebo Orše i v menších městech včetně.

Akce na podporu běloruské opozice se uskutečnily i v zahraničí, například v Berlíně, Moskvě, Jekatěrinburgu nebo v Praze. Tam se zhruba čtyři stovky lidí vydaly z Klementina na protestní pochod. Vedl přes Karlův most a Nerudovu ulici na Hradčanské a posléze Loretánské náměstí k budově ministerstva zahraničních věcí, kde mělo několik osobností projev.

K symbolické podpoře běloruské opozice se přidala plzeňská radnice, která vyvěsila historickou běloruskou vlajku – rudý pruh uprostřed dvou bílých vodorovných pásů. Už v pátek ji vyvěsili také v Brně.

Demonstrace na podporu běloruské opozice v Praze
Zdroj: David W Cerny/Reuters

Koordinační rada

Štáb opoziční kandidátky na prezidentku Světlany Cichanouské, která podle mnohých demonstrantů volby ve skutečnosti vyhrála, začíná organizovat koordinační radu, jejíž cílem bude umožnit předání moci v zemi. 

„Začali jsme přijímat přihlášky, do rady bychom chtěli získat nejváženější Bělorusy,“ upřesnil právník. Iniciátoři rady o tomto víkendu plánují obdržené návrhy zpracovat a v pondělí přijmout společné rozhodnutí. Podle Znaka si rada neklade politické cíle. „Bavíme se jen o vytvoření bezpečných podmínek pro předání moci,“ upřesnil právník.

Cichanouska odjela po volbách do Litvy. Podle opozice ji k tomu režim donutil. 

Hovor s Putinem

Lukašenko mezitím volal do Kremlu, který podle RIA Novosti vyjádřil naději, že „problémy“ v Bělorusku brzy skončí a neměly by narušit vztahy mezi oběma zeměmi. Lukašenko ještě před hovorem podle státní agentury Belta prohlásil: „Obrana Běloruska dnes není ničím menším než obranou celého našeho prostoru, Svazového státu, a příklad pro ostatní. Jestli Bělorusové nevydrží, tahle vlna se přelije.“ Narážel tak na Svazový stát, který jeho země formálně vytvořila společně s Ruskem.

Zároveň odmítl, že by protesty byly mírné a zopakoval své přesvědčení, že jsou řízeny ze zahraničí. Už dříve prohlásil, že jsou koordinovány mimo jiné z Česka, což Praha odmítá. Tvrdí také, že se konají podle metody takzvaných barevných revolucí, jak se označují procesy vedoucí ke konci autoritativních režimů na Ukrajině, v Gruzii nebo v Kyrgyzstánu.

Lukašenko odpoledne na setkání v Centru strategického řízení ministerstva obrany odmítl také nabídky zahraničních politiků ke zprostředkování rozhovorů mezi vládou a opozicí. „Zemi nikomu nedáme. Situaci udržíme,“ prohlásil. Podle něj je vláda v zemi ústavní.

Alexandr Lukašenko na sobotním setkání v Centru strategického řízení ministerstva obrany
Zdroj: Maxim Guchek/Reuters / Belta

Tuto nabídku učinili premiéři Estonska, Litvy a Lotyšska. Ti současně v sobotu společně vyzvali k uspořádání nových prezidentských voleb, které by byly „svobodné a férové“, píše agentura Reuters. Měly by se podle nich konat s účastí mezinárodních pozorovatelů, které Lukašenko odmítl na hlasování 9. srpna pozvat. Vyzvali také vládu, aby se zdržela násilí na demonstrantech a propustila zadržované.

Běloruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že je připraveno k dialogu s EU, ale sankce považuje za konec politiky. Na jejich zavedení se ministři zahraničí Unie shodli v pátek a jejich podobu začali připravovat.

„Volby“

Masové demonstrace a stávky zachvátily Bělorusko po prezidentských volbách 9. srpna. Podle oficiálních výsledků je vyhrál Lukašenko s osmdesáti procenty hlasů. Významní opoziční politici nemohli kandidovat a na hlasování nedohlíželi mezinárodní pozorovatelé.

Demonstranti výsledkům nevěří a tvrdí, že zvítězila opoziční kandidátka Cichanouská. Také většina západních zemí označila volby za zfalšované. 

Policie v prvních dnech mírné demonstranty masově zatýkala a používala násilí. Na opozičních portálech tut.by a Nexta se objevily zprávy o bití, mučení i ponižování zadržených včetně fotografických důkazů. Lukašenko později odsoudil bití lidí ležících na zemi a k mírnějšímu přístupu vyzval i ministr vnitra. Policie poté skutečně od násilí upustila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 10 mminutami

Rusko fakticky začalo novou ofenzivu, řekl Syrskyj

Rusko už fakticky začalo se svou ofenzivou na příhraniční Sumskou a Charkovskou oblast. V rozhovoru zveřejněném ve středu na serveru LB.ua to prohlásil velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Potvrdil tak dřívější vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko se na ofenzivu ve dvou ukrajinských oblastech připravuje.
před 22 mminutami

Němečtí konzervativci a sociální demokraté se dohodli na vládě, píší média

Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na koaliční vládě, informují německá média. Podle rozeslané pozvánky představí koaliční smlouvu na tiskové konferenci v 15:00. Bulvární list Bild napsal, že se podařilo vyřešit i poslední spor, který se týkal daní. Rozdělená jsou už i ministerstva.
12:25Aktualizovánopřed 34 mminutami

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 36 mminutami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo přes sto lidí

Počet obětí po zřícení střechy v nočním klubu v Dominikánské republice vzrostl na 113 mrtvých, informovali podle agentury AFP místní záchranáři. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění. Zármutek a soustrast v souvislosti s neštěstím vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko zasáhlo drony Dnipro, Charkov a Kramatorsk

Ruské síly v úterý večer pomocí dronů udeřily na ukrajinská města Dnipro, Charkov a Kramatorsk. Po útocích zůstaly skoro dvě desítky zraněných, informovaly ukrajinské úřady podle ruskojazyčného servisu BBC. Podle nich po útocích zemřeli lidé, drony cílily hlavně na civilní budovy.
před 3 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 6 hhodinami
Načítání...