Asad udeřil na opoziční enklávu v Idlíbu. Desítky tisíc lidí prchají k turecké hranici, varuje Erdogan

3 minuty
Události: Erdogan varuje kvůli bojům o Idlíb, že Turecko nezvládne nápor běženců
Zdroj: ČT24

Na severu Sýrie hrozí podle Ankary další uprchlická krize. Turecká agentura Anadolu oznámila, že před boji v provincii Idlíb odešlo jen v předchozích dvou dnech směrem k hranicím na 25 tisíc lidí. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana míří na sever k Turecku celkem 80 tisíc uprchlíků. Situaci chce řešit dohodou s Ruskem, do Moskvy už poslal vyjednavače.

Armáda režimu Bašára Asada zaútočila na severu Sýrie na pozice, které dosud drželi povstalci. Útoky těžké pozemní techniky v provincii Idlíb doprovázejí nálety na pozice bojovníků, oběťmi jsou ale podle místních i civilisté.

„V uplynulých letech tam proudili ti, kterým se říká nesmiřitelná opozice, a syrská vláda tajně doufala, že jednotlivé islamistické skupiny se tam mezi sebou povraždí, k čemuž možná docházelo, ale ne do úplného sebezničení. Čekalo se jen na vhodný okamžik, kdy se na tuto enklávu zaútočí,“ poznamenal arabista Petr Pelikán.

Svědci mluví o masakrech

Ofenziva už posunula stávající linie dotyku a režim v Damašku hlásí územní zisky. Z oblasti hromadně utíkají lidé směrem k turecké hranici. „Situace je tragická, jsou tu masakry. Ruská letadla před několika dny zabila u nás čtyři lidi. Teď jdeme, ale vůbec nevíme kam,“ prohlásil jeden z uprchlíků Hassan Abdul Majid.

„Bojová letadla, vrtulníky, barelové bomby, všechno možné. Když šly děti do školy, spadla na ně puma, ale díkybohu přežily. Za dva dny útoků všichni z naší vesnice odešli. My jsme byli mezi prvními, utekli jsme před ostřelováním,“ říká další z běženců Mahmúd Nadžíb al-Jusúf.

9 minut
Arabista Pelikán: Pokud se další uprchlíci dostanou do Evropy, nebude to příjemné
Zdroj: ČT24

V příhraničních oblastech už teď žijí stovky tisíc uprchlíků. Turecký prezident varuje před dalšími vlnami běženců.

„Více než 80 tisíc našich bratrů z Idlíbu, kteří utíkají před bombami, míří k našim hranicím. Pokud násilí v této provincii neskončí, bude jich dokonce ještě víc. Turecko nemůže nést břímě této migrace samo. Negativní dopady to bude mít na všechny evropské národy, a pocítí to zvlášť Řecko,“ varoval Erdogan.

Ankara chce řešit situaci přímo s Moskvou, syrský režim je totiž do značné míry závislý na spojencích z Ruska a z Íránu, kteří zasahují i přímo do bojových operací. „Snažíme se tlačit na Rusko, aby útoky skončily, a budeme v tom pokračovat. Do Moskvy posíláme delegaci. Bude jednat a další kroky určíme podle toho, jaké budou výsledky,“ konstatoval turecký lídr.

Podle tureckých zdrojů uteklo od začátku listopadu před boji v Idlíbu na sever Sýrie přes 200 tisíc lidí, kteří potřebují naléhavě přístřeší, deky a lůžka. Nové boje komplikují návrat uprchlíků do takzvaného bezpečného pásma, které turecká armáda na severu Sýrie vyhlásila.

Rozložení sil v Sýrii – říjen 2019
Zdroj: syria.liveuamap.com

Syrským vládním jednotkám se díky ruské a íránské vojenské pomoci podařilo od roku 2015 získat zpět pod kontrolu 70 procent syrského území. Občanská válka v zemi trvá od roku 2011.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 6 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 6 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 8 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 9 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 9 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...