Američané zahájili stavbu humanitárního mola v Gaze. Může být klíčové při ofenzivě do Rafahu

3 minuty
Události: Stavba mola na břehu Gazy
Zdroj: ČT24

Stavba plovoucího mola u břehu Gazy podle amerického ministerstva obrany začala. O projektu se mluví od března. Má umožnit vykládku humanitární pomoci pro Palestince přímo z lodí. A to v situaci, kdy se Izrael chystá k ofenzivě v Rafahu, která může vyvolat další nápor na systém zásobování civilistů.

Do Gazy nyní míří humanitární pomoc skrz několik hraničních přechodů a do palestinské enklávy je přiváží kamiony. Řidiče čeká poničená silniční síť a neustálé riziko, že se nákladu zmocní teroristické hnutí Hamás nebo rabující dav.

Pásmo Gazy sice leží u moře, ale zásobování po vodě není skoro možné. V Izraeli i Gaze je ploché, písčité pobřeží, bez přirozených přístavů. Třeba izraelská elektrárna Orot Rabin musí mít dvoukilometrovou umělou rampu pro vykládku uhlí. Podobné řešení teď pro Gazu použije americká armáda, ovšem půjde o plovoucí přístaviště.

„Instruoval jsem armádu, aby se ujala vedení mimořádné mise s cílem zřídit dočasné kotviště ve Středozemním moři u Gazy, které by bylo schopné přijímat velké lodě s potravinami, vodou, léky a provizorními přístřešky,“ řekl v březnu prezident Spojených států Joe Biden.

Zásoby na břeh dopraví menší lodě

Vše bude fungovat jako velká stavebnice. Vznikne plovoucí molo pro vykládku zboží a odtud na menších lodích se náklad dopraví ke břehu. „Všechna nezbytná plavidla už jsou ve Středomoří a připravena. Jsme připraveni začít s výstavbou velmi brzy,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany Patrick Ryder.

Americké přístavní molo může výrazně přispět ke zvýšení objemu humanitární pomoci pro Gazu. Zároveň ale jeho výstavba vyvolává některé, zejména bezpečnostní otázky. Jde o to, jak bude zajištěna ochrana přístavu z pevniny a zda se americký personál podílející se na budování a provozu plošiny nemůže stát terčem útoků islamistů. A to vše v situaci, kdy se Izrael chystá na operaci v Rafahu.

„Zasadíme Hamásu další tvrdé údery. Stane se to brzo. V následujících dnech zesílíme vojenský a diplomatický tlak na Hamás,“ prohlásil v neděli předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu.

Právě očekávaná invaze do příhraničního Rafahu může být zátěžovým testem pro doručování humanitární pomoci palestinským civilistům. Zásobování z moře by v takovém případě bylo nezbytné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 39 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 11 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 11 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 11 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 17 hhodinami
Načítání...