Albánie přijme migranty z Itálie, odjinud ne

Albánský premiér Edi Rama v úterý uvedl, že Tirana odmítla řadu žádostí ze zemí Evropské unie na umístění migrantů na albánském území. Jedinou výjimku učinila v případě Itálie, vůči níž cítí historický dluh. Ve středu by do Albánie měla připlout loď italského námořnictva, která veze první skupinu šestnácti migrantů.

Rama v Lucemburku zopakoval, že žádná jiná země nebude moci v Albánii provozovat uprchlická centra. Neupřesnil však, které unijní země o umísťování migrantů požádaly. Řekl také, že Albánie cítí vděčnost za desítky tisíc Albánců, které Itálie přijala po pádu komunismu v roce 1991, a také za podporu, kterou jí Řím poskytl v době hospodářského rozvratu v roce 1997 a po zemětřesení v roce 2019.

Podle pětileté dohody, kterou loni v listopadu Rama podepsal s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, budou do dvojice azylových center v Albánii každý měsíc umístěny až tři tisíce migrantů, které italská pobřežní stráž zachytí v mezinárodních vodách. Obě střediska byla otevřena minulý týden. Itálie následně na svém území přijme ty migranty, kterým udělí azyl. Ti, jejichž žádosti budou zamítnuty, mají být přímo z Albánie deportováni do zemí původu. Operaci řídí italské ministerstvo vnitra.

Meloniová v úterý uvedla, že Itálie jde v tomto příkladem zbytku Evropy. Zároveň odmítla obavy z porušování lidských práv běženců. „Je to nová, odvážná a bezprecedentní cesta, která však dokonale odráží evropského ducha a má všechny předpoklady pro to, aby se jí vydaly i další země mimo EU,“ citovala agentura Reuters z projevu předsedkyně vlády v italském parlamentu.

Různé země, různé recepty

Za posledních dvanáct let se do Itálie po moři dostalo více než milion migrantů. Drtivá většina z nich rychle opouští přijímací střediska rozmístěná po celé zemi a buď hledá práci přímo v Itálii, nebo – což je obvyklejší – míří do bohatších částí Evropy. Počet migrantů ze severní Afriky se letos snížil o 61 procent oproti roku 2023, podle italského ministerstva vnitra do Itálie k 11. říjnu připlulo 52 425 migrantů.

Další zemí, těžce zatíženou migrační vlnou, je Británie. Minulá konzervativní vláda se snažila dohodnout se Rwandou, kam chtěla přesunout část migrantů. Současná labouristická vláda však tento záměr zrušila. Chce se zaměřit na potírání aktivit převaděčů na trase z Francie do Británie.

Podle britských úřadů dorazilo letos od začátku roku do země na lodích přes Lamanšský průliv 22 tisíc migrantů. To přibližně odpovídá loňskému počtu, ale je to výrazně méně než předloni, kdy připlulo rekordních 45 tisíc lidí.

Další zemí, migračně těžce zasaženou, je Německo. Právě zde migrační vlna do Evropy v roce 2015 propukla naplno. Před několika měsíci vláda Olafa Scholze zavedla kontroly na německých hranicích, kde mají podle kancléře pokračovat „tak dlouho, jak jen to bude možné“.

Migraci se mají tento týden také věnovat prezidenti a šéfové vlád členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Do řeky Hudson v New Yorku spadl vrtulník, média informují o mrtvých

Do řeky Hudson v centru New Yorku se ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SELČ) zřítil vrtulník, informují tiskové agentury s odvoláním na policii a hasiče. Agentura AP s odvoláním na svůj zdroj píše o šesti mrtvých. Agentura Reuters s odvoláním na člověka obeznámeného se situací napsala, že na palubě vyhlídkového letu bylo celkem šest lidí – pět pasažérů a pilot.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Rusko a USA si vyměnily dva vězně. Budují vzájemnou důvěru, píše WSJ

Spojené státy a Rusko si v Abú Dhabí vyměnily dva vězně. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s tím, že je to další známka budování vzájemné důvěry v době, kdy obě jaderné mocnosti jednají o možnostech ukončení rusko-ukrajinské války, kterou Moskva zahájila svou plošnou invazí před více než třemi lety.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

EU odloží odvetná cla proti USA o devadesát dní

Evropská unie o devadesát dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna, oznámila ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU tak reagovala na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu s okamžitou platností snížil většině zemí původně zamýšlená cla na deset procent na dobu devadesát dní.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruské drony roznáší po Ukrajině bomby. Kyjev neví, kdy detonují

Rusko začalo používat bezpilotní letouny k rozmístění výbušných zařízení po celé Ukrajině, varovalo tamní ministerstvo vnitra. Drony mohou být nasazeny kdekoli a situace je velmi nebezpečná, protože načasování detonace není známo, píše server Kyiv Independent.
před 5 hhodinami

Tragédie v Santo Domingu má přes 220 potvrzených obětí

Počet obětí neštěstí v nočním klubu v hlavním městě Dominikánské republiky, kde se v noci na úterý zřítila střecha, stoupl na 221, informoval podle lokálních médií ve čtvrtek večer středoevropského letního času šéf záchranářů Juan Manuel Méndez. Z trosek se podle něj dosud podařilo dostat 189 živých lidí, posledního nalezli v úterý odpoledne. Od té doby vyprošťují už jen mrtvá těla.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nehoda, která víří konspirace. Smolensk dál štěpí Polsko

Před patnácti lety zahynula při letecké havárii u Smolenska polská elita. Tezi o výbuchu na palubě šířenou konzervativci vyvrátila předchozí vyšetřovací komise i mezinárodní experti, Smolensk ale dál rozděluje Polsko. Varšava kvůli tragédii nově obvinila desítky ruských soudních znalců. Podle prokurátora může jít o průlom.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...