Znojmo vytáhlo do boje proti černým skládkám. Pytle s odpadky hyzdí centrum města

Množící se černé skládky řeší radnice ve Znojmě. Lidé odhazují pytle s odpadem nejen v přírodě kolem silnic, ale i v centru města. Za takové jednání jim hrozí pokuta od několika stovek až do částky sto tisíc korun. Odpad mají přitom možnost zadarmo odvézt do sběrného dvora.

Papír do modrého, plast do žlutého a co se nevejde, tak na zem. Černé pytle s odpadky leží v okolí popelnic hned na několika místech Znojma. Ze své nedaleké firmy tuto praxi pozoruje i Filip Novák. „Je to na denním pořádku, zastavují tady větší auta a vyhazují plast a papíry. Myslím, že to vozí ze stavby,“ popsal.

Podobný styl nakládání s odpadem řeší radnice města poslední dobou často. „Za černou skládku se považuje vlastně všechno, pokud odkládáme odpad někam, kam ho odkládat nemáme,“ vysvětlila mluvčí Městského úřadu Znojmo Zuzana Pastrňáková.

K nahlášeným případům pak vyjíždejí strážníci, mnohdy ale nepořádek dřív odstraní úklidová firma na náklady města. Dopátrat se hříšníka bývá totiž často problém. Z letošních dvaceti případů se podařilo dohledat jen čtyři.

„Zaměřujeme se hlavně na to, jestli tam nejsou nebezpečné látky, eventuálně důkazy, které by napověděly, kdo to tady mohl zanechat,“ uvedl znojemský strážník Jiří Mazal. Při opakovaném výskytu skládek se stejným materiálem pak policisté instalují kamery.

Když nevíte kam, tak do sběrného dvora

Většina obyvatel volí ale podle radnice správný postup nakládání s odpadem, tedy návštěvu sběrného dvora. Třeba do toho přímětického jezdí průměrně 40 lidí denně. „Sběrný dvůr je takové koncové zařízení pro občana, sem může odevzdat opravdu úplně všechno,“ řekl ředitel FCC Znojmo Josef Esterka.

Černou skládku může nahlásit kdokoli. A to buď telefonátem na městskou policii či odbor investic a technických služeb, nebo použitím mobilní aplikace Zlepšeme Česko. Fotku zachycující skládku aplikace přepošle i se souřadnicemi přímo na městský úřad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 1 hhodinou

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
10:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
10:38Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 6 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 9 hhodinami

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
10:09Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...