Zlínského hejtmana Holiše do sněmovny dostaly preferenční hlasy. Mandátu poslance se ale vzdá

Zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) se vzdá poslaneckého mandátu. Nechce kumulovat funkce, prioritou je pro něj práce v kraji. Byl posledním na kandidátce, díky preferenčním hlasům voličů ale křeslo ve sněmovně dostal. Post tak připadne Margitě Balaštíkové.

Holiš díky celkem 5010 preferenčním hlasům postoupil z 22. místa zlínské kandidátky na druhou pozici, a získal tak křeslo poslance. Po volbách nebylo jasné, zda si Holiš poslanecké křeslo ponechá. V neděli avizoval, že se rozhodne v pondělí po poradě s krajským předsednictvem hnutí ANO. 

„Je to pro mě obrovská odměna, obrovské zadostiučinění po deseti měsících v hejtmanství, které nebylo v jednoduchém stavu, když jsme ho přebírali (…) Na druhou stranu jsem však musel zvážit, jakou kapacitu můžu hejtmanství dát, pokud bych byl ještě poslancem, nebo naopak pokud bych byl jenom poslanec a hejtmana bych opustil,“ uvedl Holiš.

V pondělí se nově nabitého mandátu vzdal. „Pro hejtmanství je v tuto chvíli daleko důležitější, aby mělo silného hejtmana, který ho v těžkém období povede, než aby mělo hejtmana a částečně začátečníka jako poslance. Kumulovat obě funkce nepřichází v úvahu,“ uvedl. 

Složit slib a za den se vzdát mandátu

Holiš nyní nechce oslabit hnutí ANO, mandátu se chce vzdát co nejdříve, jakmile to proces ve sněmovně umožní. Holiš řekl, že bude muset nejdříve složit slib, jeden den hlasovat a po zvolení mandátového výboru může rezignovat.

V parlamentu tak místo něj bude nadále pokračovat Margita Balaštíková, která je poslankyní od roku 2013. Je první náhradnicí ANO ve Zlínském kraji. Balaštíková v pondělí řekla, že si Holišova rozhodnutí váží. „Mohu svým kolegům pomoci tím, že znám už tu práci, těch osm let jsem si tam, myslím, odpracovala a doufám, že budu platným členem,“ uvedla.

Strana získala v kraji ve sněmovním volbách stejně jako při minulých volbách do Poslanecké sněmovny čtyři mandáty.

Holiš je hejtmanem od loňska. Nedávno také rezignoval na funkci starosty Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, kterým byl druhé volební období.

Volby do sněmovny ve Zlínském kraji vyhrálo Spolu, získalo 27,78 procenta a čtyři poslance. Na druhém místě skončilo ANO se ziskem 26,98 procenta. Za ANO se do sněmovny znovu dostali její dosavadní předseda Radek Vondráček z Kroměříže a poslanec Marek Novák ze Zlína. Kromě Holiše uspěl nově také starosta Valašského Meziříčí na Vsetínsku Robert Stržínek. Balaštíková byla na kandidátce strany pátá. Poslancem za ANO nadále nebude Pavel Pustějovský, tentokrát nekandidoval.

Třetí ve volbách skončila v kraji koalice Pirátů a STAN, dostala 13,44 procenta hlasů, což znamená dva poslance. Stejný počet mandátů získala SPD, která dostala v kraji 11,38 procenta hlasů.