Z periferie vyrostlo nové město. Výstava ukazuje stoletou historii Českého Těšína

Muzeum Těšínska se v nové expozici věnuje stoleté historii Českého Těšína. Představuje okolnosti rozdělení tehdejšího Těšína na českou a polskou část po konci první světové války a dokumentuje, jak se z periferie muselo vybudovat nové město.

Český Těšín představuje jeden z příkladů fenoménu rozdělených měst, která vznikala po skončení obou světových válek. „Rozdělení Těšína, stejně jako celého historického celku těšínského Slezska, probíhalo v podmínkách ostrých národnostních střetů po skončení první světové války, kdy se na troskách staré střední Evropy budovaly národní státy,“ řekla náměstkyně ředitele muzea Lenka Bichlerová.

Samotný dokument o rozdělení Těšínska, včetně města Těšína, byl vydán v Paříži 28. července 1920. Slavnostní předání území oběma administrativám se odehrálo 10. srpna 1920 symbolicky na náměstí v Těšíně. Město bylo rozděleno podle řeky Olše. V Polsku zůstalo historické jádro a správní budovy. Český Těšín měl nádraží a plynárny. Z bývalého předměstí muselo vzniknout město.

Hospodářská krize se městu vyhnula

Stát bezúročně půjčil patnáct milionů korun. Hospodářská krize třicátých let se městu díky tomu vyhnula. „Protože Těšín se opravdu mohutně stavěl, takže například stavební firmy měly hodně práce,“ řekla vedoucí historické budovy Muzea Těšínska Pavlína Bandurová.

Postavila se nemocnice, poliklinika, hotel, banky. A tam, kde bývala pole a malé usedlosti, vyrostla dnešní radnice a náměstí. Pozemky muselo město vykoupit i od rodiny Tetlovy. „Paní Tetlová si vymínila, že bude v tom domečku do své smrti bydlet. Zemřela až v roce 1932, takže až do toho roku se obyvatelům a návštěvníkům nabízel netradiční pohled na náměstí,“ popsala Badurová.

Firmy byly trojjazyčné, aby nepřišly o zákazníky

Na výstavě nechybí pohledy na město s tramvají, která Těšínem projížděla deset let. V roce 1921 jezdit přestala. Na české straně pasažéry pečlivě kontrolovali čeští celníci a za řekou opět celníci polští. Hranice sice město rozdělila na mapě, i tak se v něm stále setkávalo několik kultur.

„V případě, že firma nechtěla přijít o své zákazníky, týkalo se to i úřadů, tak musela být trojjazyčná, i reklamy musely být v češtině, polštině a němčině,“ vysvětlila Pavlína Bandurová.

Výstava představuje Český Těšín v několika rovinách –⁠ politicko-správní, architektonické, hospodářské, náboženské, školské a kulturně-spolkové. Značná pozornost je pak zaměřena na meziválečné období, ale je nastíněna i situace po druhé světové válce až do současnosti.

K prezentaci jsou využity předměty ze sbírek Muzea Těšínska, městských institucí a od soukromých sběratelů, které s městem úzce souvisí. U příležitosti stého výročí založení vydalo město aršíky známek. Je jich jenom sto, a tak zřejmě budou také sběratelskou raritou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
před 1 hhodinou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 1 hhodinou

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
před 2 hhodinami

Pět uzavírek na několik měsíců výrazně zkomplikuje dopravu v Liberci

V Liberci 1. dubna začalo pět uzavírek, které výrazně ovlivní silniční provoz v pátém největším městě v zemi. Opravovat se budou ulice U Močálu, Kunratická, Riegrova, Čechova a Vítězná. Asi největší problémy v dopravě se dají očekávat v lokalitě kolem vlakového nádraží směrem na Rochlice a další přilehlé čtvrti.
před 2 hhodinami

Při bombardování Hodonína zasáhly jednoho z bratrů střepiny, druhý přišel o nohu

Za druhé světové války shodily americké letouny 20. listopadu 1944 na hodonínské nádraží více než čtyři sta padesát bomb. Nedaleko, v nových bytových domech s mladými rodinami bydleli také Zámečníkovi. Před bombardováním se matka s dětmi neschovala do sklepa z obavy, že uniká plyn, ale utíkala ulicí dál od nádraží. Střepiny jí zranily ruku, staršího chlapce zasáhly do hlavy, mladší přišel o nohu.
11:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Převrácení lodi ve Štěchovicích policie prověřuje jako usmrcení z nedbalosti

Policisté se zabývají případem převrácené lodi ve Štěchovicích pro podezření z usmrcení z nedbalosti. Prověřují také, zda nebyla porušena bezpečnost práce, sdělila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Při pondělní nehodě utonul dělník dodavatelské firmy, která pro Povodí Vltavy značila plavební cestu. Mluvčí povodí Hugo Roldán v úterý řekl, že šlo o pracovníky firmy Zakládání staveb.
11:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Praha získala 320 milionů na rekonstrukci Pragerových kostek

Pražský magistrát získal od ministerstva životního prostředí dotaci zhruba 320 milionů korun na rekonstrukci sídla městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz, uvedl na síti X primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rekonstrukce takzvaných Pragerových kostek je připravena, ale v posledních letech kvůli vysokým nákladům město řeší její financování.
před 20 hhodinami

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
před 21 hhodinami
Načítání...