Vítkovice Steel mohou znovu bez omezení nakládat s majetkem

Ostravská hutní firma Vítkovice Steel může znovu bez omezení nakládat se svým majetkem. Nepotvrdilo se podezření na vlastnické propojení společnosti na Rusko, kvůli kterému jí Finanční analytický úřad (FAÚ) více než před dvěma lety majetek zablokoval. Šetření úřadu skončilo a FAÚ své předběžné opatření vztahující se na nakládání s akciemi a finančními prostředky společnosti zrušil. Firma celou dobu popírala, že by měla vlastníky, jichž se týkají sankce proti Rusku kvůli agresi na Ukrajině. Resort financí, pod který FAÚ spadá, zrušení předběžného opatření potvrdil.

„Úřad rozhodl v náš prospěch a potvrdil to, co jsme celou dobu říkali. Konečně můžeme fungovat bez omezení a bez nálepky podezření, kterému jsme museli čelit více než dva roky. Je to zásadní událost pro stabilizaci podniku a jeho další rozvoj, což má přesah i na náš region a kondici tuzemského ocelářství,“ uvedl generální ředitel podniku Radek Strouhal.

„Můžeme potvrdit, že FAÚ pravomocně zrušil předběžné opatření postavené na sankcích EU, které zamezovalo společnosti Vítkovice Steel nakládat s jejími akciemi. Důvodem k takzvanému rozmrazení akcií společnosti je fakt, že se nepodařilo prokázat vlastnické propojení na sankcionované osoby. Společnost tedy ze strany FAÚ není nijak omezena s nakládáním svého majetku či finančními prostředky,“ informovala ředitelka odboru komunikace ministerstva financí Michaela Lagronová.

Firma po celou dobu vyráběla, tvrdí však, že opatření FAÚ jí působilo problémy. V roce 2022 prohloubila svou ztrátu oproti roku 2021 o 314,5 milionu na 422,7 milionu korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb podniku klesly meziročně o 30 procent na 6,1 miliardy korun.

„Společnost měla po nařízení předběžného opatření zejména v roce 2022 problémy udržet obchodní i finanční partnery a také zaměstnanci měli obavy z dalšího vývoje. K tomu se přidaly drahé energie, logistické komplikace a nejistota dodávek plynu,“ řekla její mluvčí Jana Dronská. Doplnila, že oceláři musí navíc ještě řešit emisní povolenky a ochranná opatření na dovoz oceli do Evropy.

„Nebylo to snadné, někteří partneři se od nás odvrátili, ale podařilo se nám udržet výrobu i obchodní vztahy a postupně navázat nové. Dodáváme naše výrobky už také na obnovu Ukrajiny a v loňském roce jsme začali spolupracovat s investorem, který má zájem společnost dále rozvíjet,“ dodal Strouhal.

Sankce se na majetek nevztahují

FAÚ zahájil šetření a nařídil předběžným opatřením 22. dubna 2022 omezení vztahující se na nakládání s akciovými podíly a s finančními aktivy. „Vedení společnosti Vítkovice Steel od počátku šetření deklarovalo vstřícnost a vůli ke spolupráci v rámci správního řízení a opakovaně potvrzovalo, že nemá ruské vlastníky ze sankčních seznamů. Společnost vlastní pět nadnárodních investičních fondů, které ovládají osoby z bývalého Sovětského svazu, konkrétně z Arménie,“ upřesnila mluvčí Dronská.

Dále Dronská uvedla, že v rozhodnutí, které již nabylo právní moci, FAÚ konstatoval, že ruší předběžné opatření a že kmenové akcie vlastněné pěti investičními fondy nejsou považovány za majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce, a nakládání s nimi není zakázáno ani omezeno. Totéž se týká finančních prostředků a hospodářských zdrojů společnosti.

Vítkovice Steel jsou výrobcem válcovaných výrobků z oceli. Firma je největším výrobcem ocelových plechů v České republice a jediným výrobcem štětovnic, jež se používají při zakládání staveb a zpevňování břehů vodních cest. Do zahraničí směřuje 70 procent prodaných výrobků. Podnik má přes 800 zaměstnanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 2 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 6 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 6 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 21 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
včera v 14:57

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30
Načítání...