Většina zaměstnanců Liberty Ostrava zůstane dál doma, do práce se vrátí asi 200 lidí

2 minuty
Události: Do hutě Liberty se zatím vrátí jen deset procent všech zaměstnanců
Zdroj: ČT24

Návrat většiny zaměstnanců hutní společnosti Liberty Ostrava do práce se opět odkládá o týden. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií. Vrací se ale asi dvě stě pracovníků do výroby pásů a důlních výztuží, kterou se podařilo napojit na dodávky tepla od společnosti Veolia Energie. Uvedl to odborový předák Liberty Ostrava Petr Slanina a potvrdila mluvčí firmy Kateřina Zajíčková. Jednání s Liberty se ale podle mluvčího Tamehu Patrika Schobera nikam neposouvají. Většina pracovníků byla naposledy v zaměstnání loni 21. prosince.

„Dokud nebude vyřešena situace se společností Tameh Czech, nelze znovu spustit vysokou pec číslo 3 a ocelárnu. Z tohoto důvodu zůstane většina zaměstnanců na takzvaných „jiných překážkách na straně zaměstnavatele“, a to do 29. ledna 2024 včetně, kdy budeme informovat o dalším vývoji tak, jak tomu bylo doposud,“ uvedla Zajíčková. Připomněla, že zaměstnanci Liberty dostávají náhradu mzdy v plné výši.

Mluvčí firmy dále informovala o tom, že ve spolupráci se společností Veolia obnovili vytápění provozu válcovny plochých výrobků a jeho sociální budovy. „Zaměstnanci tohoto provozu se vrátí do práce 23. ledna, a přidají se tak k zaměstnancům provozu důlních ocelových výztuží, kteří se vrátili do práce již 18. ledna a zaměřují se na výrobu produktů s vysokou přidanou hodnotou, jež naši zákazníci poptávají,“ doplnila Zajíčková.

„Po dohodě s firmou Liberty Ostrava dodává Veolia Energie teplo kromě města Vratimova, objektu hotelového domu Kovák a polikliniky už také do sociální budovy provozu válcovny uvnitř areálu hutního podniku. Jde opět o provizorní napojení a jednou z podmínek bylo zaplacení záloh na dodávky tepelné energie, což Liberty splnila," řekla za Veolii Jana Dronská.

Do práce dosud chodili jen lidé, kteří pracují na nezbytné údržbě, nebo udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. Celkem šlo asi o čtyři sta lidí. Nyní jich bude dohromady okolo šesti set, tedy asi deset procent pracovníků. Liberty Ostrava má šest tisíc zaměstnanců, Tameh přes tři sta.

„Další provozy už se asi jen tak nepodaří připojit. Teď už to bude opravdu záležet na jednáních mezi Liberty a Tamehem. Byli jsme ubezpečeni, že se momentálně jedná na nejvyšší úrovni, to znamená na úrovni akcionářů,“ dodal Slanina.

V tomto týdnu má dojít podle Liberty k napojení parního generátoru, který firma dovezla z Nizozemí. Zařízení má pomoci udržet hlavně koksárenské baterie v útlumovém režimu. Pokud by vychladly, nikdo by je už nerozjel. „Kotelna je schopna produkovat nějakých 190 stupňů teplou páru. To by nám mělo stačit, abychom to zařízení znovu rozehřáli a znovu ho začali provozovat,“ popsal ředitel koksovny Kamil Kičmer.

„Liberty Ostrava zatím nesplatila nic z dlužné částky, ani půl miliardy, které by měla zaplatit na základě soudního příkazu vydaného Okresním soudem v Ostravě. Liberty Ostrava sice zaslala Tamehu nabídku na znovuspuštění provozu, ta však nijak neřeší vzniklou situaci a je zcela scestná. Liberty v jednání s Tamehem je velice pasivní, takže se jednání nikam neposouvají. Zaměstnanci Tamehu nepodávají hromadně výpovědi, střídají se na směnách, které udržují zařízení Tamehu,“ uvedl mluvčí Schober. Kvůli překážkám ze strany zaměstnavatele je vždy doma větší část zaměstnanců Tamehu.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, už delší dobu čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky. Zaměstnanci obou firem jsou od loňského 22. prosince doma, protože huť je bez energií. Tameh jejich dodávky zastavil. Návrat lidí do práce se posouval už třikrát, jako původní termín návratu huť uváděla 3. leden.

„Nadále jednáme se strategickými partnery společnosti Tameh Czech a jejím správcem, kterým jsme nabídli možnost, umožňující opětovné spuštění elektrárny. Jsme přesvědčeni o tom, že již brzy nalezneme řešení,“ sdělila Zajíčková. Podnik podle ní vede také jednání se strategickými partnery a zákazníky o nákupu polotovarů (bram a sochorů), z nichž se mohou vyrábět finální produkty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 2 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 11 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 15 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 19 hhodinami
Načítání...