V okolí mají vodu levnější, vadí obyvatelům Moravské Třebové

3 minuty
Události v regionech: Petice kvůli vysoké ceně vody
Zdroj: ČT24

Obyvatelé Moravské Třebové si stěžují na vysokou cenu vody. I když platí za metr krychlový vodného a stočného průměrnou cenu v Česku, vadí jim, že sousední města jako třeba Litomyšl mají vodu mnohem levnější. Kritizují proto zastupitele, že o dalších deset let prodloužili koncesi firmě, která se o kanalizaci stará. Za to, aby její správu měla společnost vlastněná městem, vznikla ve městě i petice.

„Jinde platí třiaosmdesát korun. Jak v Litomyšli, tak ve Svitavách, tak proč bychom měli platit víc,“ stěžuje si seniorka Emilie Seidlová. V Litomyšli platí vodné a stočné 89 korun. K nejlevnějším městům patří Krnov s osmdesáti korunami, k nejdražším naopak Kladno se 175 korunami. Moravská Třebová patří k průměru.

O vodě se v Moravské Třebové rozhodovalo v zaplněném sále zastupitelstva a mnohým přítomným vadilo, že kanalizaci bude dalších deset let provozovat společnost vlastněná rakouskými partnery. Obávají se dalšího růstu cen. „Pokud by trošičku přemýšleli, tak by to mohli udělat tím způsobem, že si vezmou vodárnu pod sebe, pod město,“ říká místní obyvatel Jakub Dvořák.

„Provozujeme takto kanalizaci už zhruba třicet let a nemáme zázemí, abychom ji začali provozovat sami,“ kontruje starosta Moravské Třebové Pavel Charvát (ODS).

Nemůžeme fungovat jako Litomyšl, brání se starosta

V Litomyšli, kterou místní dávají za příklad, provozuje kanalizaci malá rodinná firma. „Je s nimi prostě dobrá domluva a oni zase naopak velmi naslouchají požadavkům města,“ nastiňuje starosta Litomyšle Daniel Brýdl (nestr.).

Poslední rekonstrukcí prošla čistírna v Litomyšli před devíti lety. Není nejmodernější, ale pro provoz zatím stačí. „Máme málo zaměstnanců, tím máme i menší režijní náklady – a tohle všechno se promítá i do ceny vody,“ popisuje za Vodovody Litomyšl Lenka Severová.

Starosta Moravské Třebové Charvát argumentuje odlišnými podmínkami. V Litomyšli mají menší infrastrukturu, produkují ale více splašků, což podle něj cenu snižuje.

Od 1. ledna 2025 většina měst a obcí zvýšila ceny vodného a stočného. Důvodem je především inflace a zvýšené náklady.

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil 13. května aktuální údaje o cenách. Zvýšily se podle něj náklady na bydlení. Za nájemné lidé platili o 5,9 procenta více, za vodné o 4,2 procenta, za stočné o 3,7 procenta a za teplo a teplou vodu o téměř pět procent více. Ceny elektřiny ale klesly o 4,7 procenta a ceny plynu o bezmála devět procent.

Načítání...