Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

4 minuty
Události: Snižování ztrát vody
Zdroj: ČT24

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.

„Skrytých úniků máme zhruba 350 do roka, to znamená jeden na den. Jsou zákeřnější, protože nám tečou nepozorovaně dlouhou dobu,“ popsal manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie z Pražských vodovodů a kanalizací Jan Kobr.

Takové poruchy hledá v terénu elektroakustickým zesilovačem Jaroslav Louda. Díky přístroji slyší unikající vodu z potrubí i pod zemí. „Teorie je taková, že menší dírka vydává větší zvuk než třeba větší prasklina v potrubí,“ uvedl Louda, který je vedoucím Střediska diagnostiky vodovodní sítě Pražských vodovodů a kanalizací.

Přesné místo poškození najdou pomocí půdního mikrofonu. I díky takovým technologiím se daří úniky omezovat. Zatímco v roce 1996 byly ztráty 43 procent, loni patnáct.

Nejde ale jen o vodovodní potrubí ve městech a obcích. Pitná voda se ztrácí i v samotných bytech. Třeba z jednoho slabě kapajícího kohoutku vyteče během dne až 24 litrů vody, za rok by tak průměrná domácnost v Praze mohla zaplatit až 1300 korun navíc.

Když z kohoutku kape silně, znamená to ročně až tři tisíce navíc. U toalety může být ztráta ještě větší, kolem 55 tisíc korun, v extrémních případech až 110 tisíc korun. Ve starších bytech situaci zhoršují i poškození, která nejsou na první pohled vidět, jako třeba netěsnící potrubí ve zdi.

„Když se podíváte na hlavní uzávěry vody u vodoměru a uvidíte, že se vodoměr otáčí, tak je někde únik vody v bytě,“ vysvětlil Michal Smutný ze stavebního dohledu Central Group.

Přitom právě vodovodní škody v domácnostech pojišťovací technici likvidují nejčastěji. „Nejčastější škody jsou vodovodní škody, pokud praskne hadička od WC, nebo vodovodní škody z koupelen a topení,“ sdělil vedoucí regionálního zastoupení Praha z Global Expert Vojtěch Kumšta. Jen loni takových případů řešily pojišťovny v Česku skoro 56 tisíc.

Spotřeba a cena vody

Vodné a stočné v Česku v posledních měsících zdražuje. V únoru lidi platili zhruba o čtyři procenta více než před rokem. Data velkých tuzemských vodohospodářů ukazují, že nejvíce platí lidé v některých oblastech Rokycanska, naopak nejmíň na Krnovsku. Kubík odvedené odpadní vody, tedy stočné, je nejdražší na Frýdlantsku, nejlevnější v Českých Budějovicích.

Pokud jde o spotřebu, Češi patří v rámci Evropy k těm spořivějším. Průměrně každý spotřebuje ani ne 87 litrů vody za den. Pro srovnání, na jihu kontinentu je to dvakrát až třikrát tolik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujímá funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvádějí do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna.
09:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 3 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 6 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 7 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 14 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 14 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 15 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 15 hhodinami
Načítání...