Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

4 minuty
Události: Snižování ztrát vody
Zdroj: ČT24

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.

„Skrytých úniků máme zhruba 350 do roka, to znamená jeden na den. Jsou zákeřnější, protože nám tečou nepozorovaně dlouhou dobu,“ popsal manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie z Pražských vodovodů a kanalizací Jan Kobr.

Takové poruchy hledá v terénu elektroakustickým zesilovačem Jaroslav Louda. Díky přístroji slyší unikající vodu z potrubí i pod zemí. „Teorie je taková, že menší dírka vydává větší zvuk než třeba větší prasklina v potrubí,“ uvedl Louda, který je vedoucím Střediska diagnostiky vodovodní sítě Pražských vodovodů a kanalizací.

Přesné místo poškození najdou pomocí půdního mikrofonu. I díky takovým technologiím se daří úniky omezovat. Zatímco v roce 1996 byly ztráty 43 procent, loni patnáct.

Nejde ale jen o vodovodní potrubí ve městech a obcích. Pitná voda se ztrácí i v samotných bytech. Třeba z jednoho slabě kapajícího kohoutku vyteče během dne až 24 litrů vody, za rok by tak průměrná domácnost v Praze mohla zaplatit až 1300 korun navíc.

Když z kohoutku kape silně, znamená to ročně až tři tisíce navíc. U toalety může být ztráta ještě větší, kolem 55 tisíc korun, v extrémních případech až 110 tisíc korun. Ve starších bytech situaci zhoršují i poškození, která nejsou na první pohled vidět, jako třeba netěsnící potrubí ve zdi.

„Když se podíváte na hlavní uzávěry vody u vodoměru a uvidíte, že se vodoměr otáčí, tak je někde únik vody v bytě,“ vysvětlil Michal Smutný ze stavebního dohledu Central Group.

Přitom právě vodovodní škody v domácnostech pojišťovací technici likvidují nejčastěji. „Nejčastější škody jsou vodovodní škody, pokud praskne hadička od WC, nebo vodovodní škody z koupelen a topení,“ sdělil vedoucí regionálního zastoupení Praha z Global Expert Vojtěch Kumšta. Jen loni takových případů řešily pojišťovny v Česku skoro 56 tisíc.

Spotřeba a cena vody

Vodné a stočné v Česku v posledních měsících zdražuje. V únoru lidi platili zhruba o čtyři procenta více než před rokem. Data velkých tuzemských vodohospodářů ukazují, že nejvíce platí lidé v některých oblastech Rokycanska, naopak nejmíň na Krnovsku. Kubík odvedené odpadní vody, tedy stočné, je nejdražší na Frýdlantsku, nejlevnější v Českých Budějovicích.

Pokud jde o spotřebu, Češi patří v rámci Evropy k těm spořivějším. Průměrně každý spotřebuje ani ne 87 litrů vody za den. Pro srovnání, na jihu kontinentu je to dvakrát až třikrát tolik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 1 hhodinou

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 1 hhodinou

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 14 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
včera v 21:30

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
včera v 19:58

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
včera v 19:55

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28
Načítání...