V Hradci Králové někdo poničil vystavené vraky z Ukrajiny

2 minuty
Události v regionech: V Hradci Králové někdo poškodil autovraky dovezené z válečných míst Ukrajiny
Zdroj: ČT24

V centru Hradce Králové někdo tento týden poškodil vraky aut dovezené z válkou zasažené Ukrajiny. Řekl to ředitel východočeské pobočky organizace Paměť národa Michal Bureš. Tři autovraky jsou součástí putovní výstavy Příběhy z Ukrajiny, která v Hradci začala 17. listopadu a potrvá do 6. prosince. Má poukázat na hrůzy konfliktu dotýkající se civilního obyvatelstva Ukrajiny. Výstava podle Bureše vzbudila vlnu emocí už při instalaci. Poškozením vraků se začala zabývat policie.

„Změny nastaly na mnohých plechových částech vozů, nějaké části se ztratily. Jeden vrak je posprejován nápisem: STOP PROPAGANDĚ, DOMBAS,“ řekl Bureš. V Donbasu zuří nejúpornější boje.

Výstava na náměstí byla řádně povolena magistrátem a má podporu města. „Organizátoři oznámili hradecké městské policii poškození a krádež částí vystavovaných vraků z rusko-ukrajinského konfliktu na náměstí 28. října. Vzhledem k charakteru protiprávního jednání je jeho šetření a řešení v kompetenci Policie ČR. Podle požadavku státní policie poskytnou městští strážníci maximální součinnost,“ řekl Petr Vinklář z hradeckého magistrátu.

Poškozené vraky aut dovezených z válkou zasažené Ukrajiny v Hradci Králové
Zdroj: David Taneček/ČTK

Podle mluvčí královéhradecké krajské policie Elišky Pospíšilové Majerové se policie o případu dozvěděla od novinářů. „Na základě vašeho poznatku jsme na místo poslali hlídku. Věc jsme zadokumentovali a případem se zabýváme,“ řekla.

Policie vyslechne svědky a zajistí kamerové záznamy. „V tuto chvíli věc prověřujeme pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci neznámým pachatelem, za který pachateli hrozí odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci,“ uvedla policejní mluvčí.

Městská policie podle Bureše po incidentu začala místo více monitorovat kamerami. „Různí lidé také volají, včetně jednoho anonymu, na magistrát. Dožadují se kontaktů na organizátory výstavy, jiní chtějí vraky odstranit, aby nehyzdily město. Někteří dokonce plánují, že to udělají vlastními silami. Na druhou stranu se z místa stává prostor pro pietu a vyjádření sounáležitosti s Ukrajinou, lidé tam pokládají květiny, drobné předměty, rozsvěcí svíčky,“ uvedl Bureš.

Výstava by se po skončení v Hradci Králové měla přesunout do Olomouce.

Vraky z Irpině, Buči i Hostomelu

Lidé mohou v centru Hradce Králové vidět rozstřílené a jinak zničené vraky aut z Irpině, Buči a Hostomelu, podle organizátorů jde o reálné svědectví války na Ukrajině. Prostřednictvím panelů a audionahrávek zprostředkovávají příběhy jejich majitelů z míst, kde se ruští vojáci dopouštěli zločinů. Převoz vraků z Ukrajiny do Česka zorganizovala Paměť národa, která od února pomáhá Ukrajině prostřednictvím finanční sbírky.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Město Irpiň se stalo jedním ze symbolů války. Rusové tam zničili most, který spojuje Irpiň, Buču, Hostomel a Vorzel s Kyjevem. Záběry zoufalých Ukrajinců, kteří se přes zničený most snažili uprchnout před boji na druhý břeh, na konci února obletěly svět.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 3 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
včera v 21:30

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
včera v 13:18

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...