V Hlučíně začali odkrývat židovské náhrobky

Ostrava - Několik desítek ztracených židovských náhrobků začalo odkrývat město Hlučín. Kamenné náhrobky odvezli nacisté z bývalého hlučínského hřbibova a ukryli je na neznámém místě. Až teď je objevil místní obyvatel. Náhrobky našel na okraji města pod vrstvou hlíny. Podle odhadů jich může být v zemi kolem sedmdesáti.

Źidovské náhrobky hledala už řada lidí, včetně historiků. Tradovalo se, že jimi Němci vydláždili dno místního potoka. Tam se ale nikdy nenašly. Vypátral je až místní rodák Mojmír Sonnek. Když vykopal první, objevil na něm nápisy v hebrejštině. „Teprve na upozornění místních, že někde v tomto místě byl v šesesátých letech odvážen kámen, tak jsem se rozhodl pomocí sondy hledat, a jak je vidět, byl jsem úspěšný, náhrobky jsem našel,” uvedl Sonnek.

Na odkrývání a vyzvednutí kamenných náhrobků spolupracuje město s židovskou obcí. „Předběžná dohoda stojí na tom, že umožníme vyjmutí a eventuálně se pokusíme najít nějaký vhodný prostor na budoucí důstojné uložení tak, aby ty náhrobky byly přístupné,” uvedl místostarosta Hlučína Pavel Reiský.

Bývalý židovský hřbitov, ze kterého náhrobky pocházejí, začal Němcům podle historiků vadit po připojení Hlučína k Německu v roce 1938. Proto jej zlikvidovali. První zmínka o hlučínských Židech pochází z roku 1711. Od roku 1840, kdy stála v Hlučíně i synagoga, se jejich počet rozrostl na několik stovek. Pak ale začali houfně odcházet do velkých průmyslových měst. Kolem roku 1930 žilo v Hlučíně už jen asi 20 Židů. V té době byla zbourána i zřícenina jejich synagogy.

Drahomíra Račáková

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
před 26 mminutami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Střelec je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě byl policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 37 mminutami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Jímka měla podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových kejdy. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, kejda však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá i znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl několik aut a nemovitost ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud začal řešit machinace s byty v Havířově. Všichni obžalovaní se přiznali

Okresní soud v Havířově se začal zabývat případem machinací při zadávání veřejných zakázek kvůli opravám městských bytů v Havířově na Karvinsku. Všech sedm obžalovaných se před soudem přiznalo. Uznali vinu a souhlasili s tresty navrženými státním zástupcem. Hrozí jim převážně ty podmíněné. Výjimkou je bývalý vedoucí provozně investičního odboru Městské realitní agentury (MRA) Havířov Marek Klimša. Pro něj žalobce požaduje sedmiletý nepodmíněný trest.
před 4 hhodinami

Rytina koně stará 15 tisíc let. Moravští archeologové ukázali unikátní nález

Vědci objevili v jeskyni Švédův stůl v Moravském krasu rytinu starou zhruba 15 tisíc let, tedy z konce poslední doby ledové. Nález dle nich představuje mimořádný doklad takzvaného magdalénského umění a je důkazem dosud nenalezeného jeskynního umění v Česku. Naznačuje také, že tento druh jeskynního umění nebyl výsadou jen západní Evropy.
před 5 hhodinami

Nemocnice kvůli stárnutí populace zvyšují kapacity dlouhodobé péče

České nemocnice ruší kvůli stárnutí populace akutní lůžka a místo toho zvyšují kapacity následné a dlouhodobé péče. Trend podporuje i ministerstvo zdravotnictví. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Česku vloni přibylo zhruba šest set lůžek určených k doléčení, rehabilitaci nebo dožití. Dalších čtyři sta pojišťovna nasmlouvala. Současně zrušila téměř dva tisíce nevyužívaných míst pro pacienty s akutními problémy.
před 11 hhodinami

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
včeraAktualizovánovčera v 17:04

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
včeraAktualizovánovčera v 12:45
Načítání...