Už poosmé se odsouvá nástup zaměstnanců Liberty Ostrava do práce

Hutní společnost Liberty Ostrava opět o týden odložila návrat zaměstnanců do práce. Do zaměstnání od úterý nově nastoupí jen asi sto lidí do rourovny, řekl předseda odborové organizace ocelárny Liberty Roman Bečica. Zaměstnanci jsou doma od loňského 22. prosince a jejich nástup firma každý týden odkládá, tentokrát už poosmé. Většina provozů v huti stojí, protože se Liberty stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií. Také mluvčí Tamehu Patrik Schober řekl, že většina zaměstnanců této firmy zůstává doma.

„Svařovna trub (rourovna) by měla mít nějaké zakázkové naplnění, takže by její zaměstnanci měli nastoupit v úterý do práce,“ řekl Bečica.

To, že většina zaměstnanců hutního podniku zůstane doma další týden, potvrdila i mluvčí společnosti Kateřina Zajíčková. „Většina zaměstnanců pokračuje na takzvaných ‚jiných překážkách na straně zaměstnavatele‘, a to do 26. února 2024 včetně,“ sdělila.

Zajíčková uvedla, že 15. února firma rozjela výrobu svodidel a snaží se o zajištění externího vstupního materiálu pro rozšíření výroby, v úterý se v rourovně zprovozní svařovna.

Majitel Liberty Ostrava Sanjeev Gupta byl v minulých dnech v Praze a pokoušel se domluvit obnovení dodávek energií. Podle informací, které mají odboráři, ale jednání neskončila úspěchem. „Říkají, že zintenzivní úsilí, prioritou je dohoda s Tamehem,“ řekl v pondělí Bečica.

Liberty Ostrava už delší dobu čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky. Do práce nechodí ani zaměstnanci jejího dodavatele energií Tameh Czech. Huť je bez energií, protože Tameh jejich dodávky zastavil. Liberty má okolo šesti tisíc zaměstnanců, Tameh zhruba tři sta. Na 22. února svolali odboráři před bránu huti protestní mítink.

Aktuálně podle odborářů pracuje okolo 1500 zaměstnanců huti. Do práce chodí celou dobu jen lidé, kteří pracují na nezbytné údržbě, v lednu se k nim přidali i pracovníci z provozů výroby pásů a důlních výztuží, které se podařilo napojit na dodávky tepla od společnosti Veolia Energie. Kromě toho pracují, ale z domova, také zaměstnanci administrativy.

„Minulý týden také byla zprovozněna kotelna na koksovně. Během týdne budou provedena technická opatření pro zajištění jejího provozu na plný výkon,“ informovala Zajíčková. Firma podle ní dále opravuje části zařízení, které poškodil mráz.

Návrh na zrušení moratoria

Tameh skončil v úpadku a dodávky energií do huti zastavil, neboť mu Liberty za služby neplatila. Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má problémy platit dodavatelům delší dobu, před věřiteli ji ale od loňského prosince chrání moratorium vyhlášené soudem.

Server Seznam Zprávy minulý týden napsal, že restrukturalizační správce podniku Liberty Ostrava navrhl soudu, aby moratorium zrušil. Firma je podle něj v platební neschopnosti. Liberty na to reagovala sdělením, že zůstává solventní a má připravený důkladný plán preventivní restrukturalizace.

„Náš podnik zůstává solventní a dodržuje závazky, vyplývající z všeobecného moratoria. Navzdory problémům, kterým čelíme, budeme i nadále přijímat veškerá nezbytná opatření, abychom udrželi stabilitu naší společnosti,“ zopakovala v pondělí Zajíčková.

Firma podle ní musí upravit jednotlivé fáze restrukturalizačního plánu, což povede k tomu, že se válcovny rozjedou až v příštích několika týdnech a k výrobě budou využívat dovážené bramy (polotovary) od rumunské společnosti Liberty Galati a dalších dodavatelů. První objednaná dodávka bram už dorazila do slovinského přístavu Koper a jakmile projde celním odbavením, bude odeslána do Ostravy. Z bram se budou vyrábět například svodidla.

Jednání Liberty a Tamehu

„Pokud jde o společnost Tameh Czech, její představenstvo nadále odmítá zvážit úpravu smlouvy o dodávkách elektřiny, a to i přesto, že jsme společnosti předložili konkrétní nabídky podpory, nebo dokonce navrhli převzetí elektrárny. Vynakládáme veškeré úsilí na to, abychom vyřešili spor s touto společností, avšak ta brzdí konstruktivní posun v našem jednání,“ tvrdí Zajíčková. Tameh naopak stále uvádí, že snaha Liberty o řešení situace je nedostatečná.

„Liberty Ostrava s Tameh Czech nejedná a za celou dobu zaslalo pouze jeden dopis. Liberty Ostrava nabízí zaplacení části nákladů na výplaty zaměstnanců a nákup uhlí. Takovýto návrh neodpovídá aktuální smlouvě mezi oběma společnostmi a Tameh Czech pro svůj provoz potřebuje i jiné vstupy než jen uhlí a lidskou práci. Hlavně však návrhy Liberty zcela neřeší vzniklou situaci,“ uvedl mluvčí Schober.

Huť podle něj zneužívá ochranné moratorium k oddálení řešení situace, které by mělo obnášet navrácení skoro sedmi miliard, jež Liberty půjčila svým sesterským společnostem. „Vedení společnosti Tameh se shoduje s insolvenčním správcem na tom, že před obnovením dodávek energií musí Liberty Ostrava nejdříve zaplatit podstatnou část svého více než dvoumiliardového dluhu, dále náklady na rozjezd a udržení provozu a kompenzovat emisní povolenky,“ dodal Schober.

Zajíčková uvedla, že skupina Liberty požádala o schůzku s eurokomisařkou Margrethe Vestagerovou. „Naše skupina by s ní ráda jednala o závažných strukturálních problémech, jimž čelí středoevropští a východoevropští výrobci oceli, a dále pak o jí navrhované pracovní skupině, která by projednala další postup pro toto odvětví,“ uvedla Zajíčková.

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez kterých se provoz energetické společnosti neobejde.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. Když se majitelem huti stala Liberty Steel Group z Guptova koncernu GFG Alliance, Tameh zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 1 hhodinou

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 6 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 9 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 10 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 17 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 18 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 19 hhodinami
Načítání...