Unikátnímu mostu přes Orlík hrozí demolice. O ochranu přišel kvůli administrativní chybě

3 minuty
Most přes Orlík nemá památkovou ochranu, hrozí mu demolice
Zdroj: ČT24

Železniční most s unikátní konstrukcí nad Orlickou přehradou se možná bude demolovat. Měl mít památkovou ochranu, ale kvůli administrativní chybě o ni přišel. Sloužit už nemůže ani pro železniční dopravu, jeho oprava by byla mnohem dražší, než stavba úplně nového mostu. Památkáři a lidé z regionu se však nevzdávají, most chtějí zachránit.

Proti demolici mostu už vznikla i petice. Správa železnic (SŽ) však opravu neplánuje, jelikož by byla příliš drahá. „Při podrobných prohlídkách byly na ocelové konstrukci zjištěny vady, které jsou velmi těžko odstranitelné a mají zásadní dopad na dopravu a provozní zatížení mostu. Nový most vyroste v nové ose přibližně deset metrů od toho stávajícího,“ řekl mluvčí SŽ Dušan Gavenda. 

Práce na stavbě nového mostu by měly začít už za několik týdnů, hotový by měl být do dvou let. Až poté by měla začít demolice původní konstrukce. Podle památkářů má však most stále „šanci na přežití“. To však pouze v případě, že se jim ho podaří opět prohlásit za kulturní památku.  

„Tento most byl zapsán do státního seznamu kulturních památek bohužel v době, kdy už platil nový zákon, bohužel ten jeho zápis byl už neplatný,“ uvedl ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ) v Českých Budějovicích Daniel Šnejd. 

Dva mosty vedle sebe

Most je podle odborníků velmi cenný a zapsání mezi památky by si zasloužil. „Bavíme se o přímopásových příhradových ocelových mostech. Je poslední u nás, který má originální ocelovou konstrukci,“ sdělil Šnejd. 

Ti, kteří by chtěli most zachránit, by si například přáli, aby po něm vedla cyklostezka. „Spojila by dva vltavské břehy, nyní bezpečné spojení neexistuje,“ řekl jeden z iniciátorů zachování mostu Petr Bouška.  

Poslední slovo však nakonec bude mít ministerstvo kultury. „Dotčené správní řízení se nachází před vydáním rozhodnutí ministerstva kultury, zda bude most u Červené nad Vltavou prohlášen za kulturní památku, či nikoliv. Výsledné rozhodnutí nelze dopředu předjímat,“ uvedl resort. Může se tak stát, že přes Orlík nakonec povedou dva mosty těsně vedle sebe. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 7 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 16 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 20 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
včera v 13:47
Načítání...