Šumavský národní park (NP) povolil na svém území řízený odstřel vlka. Zvířata však mohou zastřelit jen pověření lidé, a to v případě, že šelmy například ztratí plachost nebo budou nebezpečné lidem. Postup při prověřování problematických vlků určuje pohotovostní plán, který vydalo ministerstvo životního prostředí, upřesnil mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Šumavský národní park povolil řízený odstřel vlků
„Každý, kdo se setká s problematickým chováním vlka na území NP Šumava, by měl takové pozorování neprodleně hlásit na příslušné adrese. Zoologové budou pak vyhodnocovat chování šelem, které buď nahlásí veřejnost, nebo které zjistí při své pracovní činnosti,“ přiblížil.
Od října platí na území parku opatření, podle kterého je možné vlky cíleně plašit, odchytávat, nebo dokonce v krajní situaci zastřelit. „Pohotovostní plán je velmi komplexním a podrobným dokumentem, v němž se jeho zpracovatelé snažili domyslet snad všechny možné varianty chování vlka, který se nějak setká s člověkem. Jsou v něm popsány situace a postupy od běžného pozorování zvířete z dálky až po to nejkritičtější, kterým je napadení člověka bez zjevné příčiny a bez vyprovokování,“ uvedl náměstek ředitele Správy NP Šumava Martin Pazourek.
Z monitoringu vyplývá, že nyní na Šumavě žije osm vlčích smeček. Přírodovědci nevylučují, že v Boleticích, které sousedí se Šumavou, je devátá. „Minimální odhad počtu vlků na Šumavě je třicet včetně mláďat. Musím však upozornit, že toto jsou průběžná data ze zhruba šest měsíců trvajícího Vlčího roku 2024/2025, která se mohou ještě změnit,“ upozornil vedoucí oddělení zoologie NP Šumava Jan Mokrý.
Pracovníci parku letos zatím řešili 35 škodních událostí, které způsobil vlk, který nemá ve volné přírodě v českých podmínkách přirozeného predátora.