Hlášených útoků vlků přibylo, proti loňsku je jich víc než dvojnásobek

Za první polovinu letošního roku nahlásili chovatelé 177 útoků vlků na hospodářská zvířata. Usmrtili 386 zvířat, hlavně ovcí a krav. Na dotaz České televize to uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Loni v prvním pololetí nahlásili chovatelé 79 takových útoků. Spolu s počty nahlášených případů narostl také objem vyplacených kompenzací pro chovatele. Zatímco letos už stát vyplatil skoro osm milionů korun, za celý minulý rok to bylo deset milionů korun.

AOPK eviduje za první pololetí letošního roku už 177 nahlášených případů napadení hospodářských zvířat vlky. Šelmy při nich usmrtily 289 ovcí, 89 kusů skotu, šest koz a dva koně. Největší škody utrpěli chovatelé v Libereckém, Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Loni za stejnou dobu nahlásili chovatelé 79 případů napadení vlky.

V souvislosti s větším množstvím útoků vyplatil letos stát chovatelům víc i na kompenzacích. „Od začátku letošního roku k 30. 7. 2024 byla podle zákona o poskytování náhrad škod způsobených zvláště chráněnými živočichy vyplacena částka v celkové výši 7 875 542 korun.

Z toho na náhradu škod na hospodářských zvířatech způsobených vlkem celkem 7 719 528 korun,“ uvedl pro ČT mluvčí ministerstva financí Petr Hrabáň. Potvrdil také, že za celý rok 2023 takto vyplatilo ministerstvo něco málo přes deset milionů korun. Zažádat o náhradu může podle zákona chovatel, jehož zvířata byla v době útoku v uzavřeném prostoru, za elektrickým ohradníkem či pod fyzickým dohledem.

Vlci v nových lokalitách

Podle odborníků vlků v Česku přibývá. Martin Duľa z Ústavu ekologie lesa Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity upozorňuje, že vlci obsazují i lokality, kde na ně chovatelé nebyli dosud zvyklí. „Vlci pronikají i do nových oblastí, kde původně nebyli. Lze tak očekávat, že zabezpečení stád je v těchto oblastech minimální či nedostatečné,“ uvedl pro Českou televizi Duľa.

„Máme zkušenost s tím, že když se v nějaké oblasti vlci objeví nově, tak je to často spojené s lokálním nárůstem škod především na nezabezpečených chovech. Vlci se vyskytují na větším území než dříve, dává tedy smysl, že bude více i škod, je ale důležité zmínit, že celkové množství škod roste výrazně pomaleji než vlčí populace,“ řekl za Hnutí DUHA Šelmy Michal Feller, koordinátor programu Šelmy.

Nárůst počtu útoků může být podle Fellera pouze jednorázový výkyv. Feller také upozornil, že ne v každém kraji počty útoků stouply. „V Moravskoslezském kraji, kde bylo více škod v loňském roce, je jich letos méně. Ale vlci jsou tam podle monitoringu přítomni stále,“ uvedl Feller. Podle dat AOPK tam počet škodných událostí meziročně klesl z devíti na pět.

Z prevence podle Fellera funguje kombinace pasteveckého psa s elektrickým ohradníkem. Ten by měl být podle odborníka vyšší než 120 centimetrů s ochranou proti podhrabání. „Více než devadesát procent škod je na nezabezpečených chovech. I když žádné opatření není stoprocentní, alespoň základní opatření dle standardu výrazně ovlivňuje pravděpodobnost vzniku těchto škod,“ vysvětlil Feller.

Dotace na prevenci

Chovatelé mohou žádat o dotace na preventivní ochranná opatření z Operačního programu Životní prostředí. Podmínkou je opakovaný výskyt vlků na daném území. Pastevci si také mohou zažádat o náhradu újmy za ztížení pastvy výskytem vlků. Peníze pak jdou na provoz prvků prevence.

Podle Vladimíry Marianovské z Asociace soukromého zemědělství je zájem o dotace mezi chovateli velký. Jejich získání ale podle ní komplikuje náročná administrativa. „Podmínky dotace z Operačního fondu Životní prostředí jsou natolik složité, že žádost musí zpracovávat speciální poradce, a i ten má s administrací problémy,“ řekla Marianovská.

„Dotace na prevenci škod způsobených šelmami je poskytována z evropských strukturálních Fondů, žádosti musí být podávány prostřednictvím informačního systému, který je jednotný pro všechny operační programy. Tato skutečnost může být vnímána jako komplikace při administraci žádostí,“ reagovala Stanislava Beyerová z oddělení komunikace Státního fondu životního prostředí.

„Proto je dotace na prevenci škod před zvláště chráněnými duhy živočichů cíleně proplácena formou zjednodušených metod vykazování tak, aby administrativní nároky na příjemce dotace byly v rámci předepsaných pravidel co nejjednodušší,“ dodala Beyerová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž na Bulovce s podezřením na nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha, řekla mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.
08:56Aktualizovánopřed 10 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 1 hhodinou

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 1 hhodinou

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 2 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 11 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
před 12 hhodinami
Načítání...