Městský soud v Brně zprostil obžaloby tři lidi v případu takzvané luhanské brigády, včetně jejich údajného šéfa. Trojice vinu od začátku popírala. Podmíněný trest ale údajné hlavě skupiny Pavlu Vasiljovičovi Nykoljukovi uložil, a to za přechovávání jedu a nedovolené ozbrojování, k čemuž se přiznal. Podle obžaloby osoby založily organizovanou skupinu, která nabízela podnikatelům původem z Ukrajiny „ochranu“, za kterou měli platit do společné pokladny. Mělo jít o takzvané výpalné. Soud muže v pátek také propustil z vazby.
Soud v Brně zprostil obžaloby další tři lidi v případu luhanské brigády obviněné z vybírání výpalného
Obžalobě čelilo celkem sedm lidí, pět mužů a dvě ženy. Jednu ženu ale soud už dříve obžaloby zprostil, zbylé tři obžalované vyčlenil k samostatnému projednávání.
Podle státního zastupitelství utvořili muži pod vedením Nykoljuka organizovanou skupinu, která nabízela podnikatelům původem z Ukrajiny „ochranu“. V podstatě podle žalobkyně vybírali výpalné na základě výhrůžek, že poškodí majetek vydíraných nebo ublíží někomu z jejich rodiny.
Podle soudu to, co tvrdila obžaloba, nebylo prokázáno. „Je vysoká pravděpodobnost, že se to skutečně stalo. Ale pokud má soud sebemenší pochybnost, tak nemůže uznat vinu,“ uvedl předseda senátu Aleš Dufek. Doplnil, že většina svědků odmítla vypovídat, případně řekli, že je nikdo nevydíral, což je podle Dufka nejstěžejnější důkaz. „Ti, kteří měli být vydíráni, tvrdí, že k žádnému vydírání nedošlo. Samozřejmě je možné, že měli strach, ale bez tohoto důkazu je těžké uznat vinu obžalovaných,“ dodal.
Členům luhanské brigády poslali 2,6 milionu
Obžaloba se týkala šestnácti případů z let 2007 až 2021. Část z podnikatelů podle spisu výpalné i přes výhrůžky odmítla platit, další ale poslali na účet obviněných žen nebo předali osobně v hotovosti některým členům skupiny dohromady asi 2,6 milionu korun. Někteří podnikatelé pak výpalné platili protislužbou, například spláceli leasing za automobily pro členy skupiny nebo jejich děti.
Nykoljuk, který údajně býval označován jako Paša Luhanský, i oba spoluobžalovaní vinu popřeli. „V žádném případě jsem se neúčastnil žádného vydírání,“ řekl Nykoljuk. Uznal vinu jen v jednom z bodů obžaloby, a to z přechovávání jedu a nedovoleného ozbrojování. Policisté při prohlídce pronajatého skladu našli lahev se třemi kilogramy rtuti a dva samopaly.
Nykoljukovi tak soud uložil 30 měsíců vězení podmíněně odložených na čtyři roky a propadnutí dotyčných věcí. Nykoljukovi hrozilo až dvanáctileté vězení, jeho dvěma kolegům až desetileté.
Všechny tři muže soud také propustil z vazby. Vzhledem k tomu, že žalobkyně proti usnesení nepodala stížnost, muži se tak do vazební věznice ani nemuseli vracet s eskortou.
Obžalobě ve věci čelí ještě Oleg Kalašnyk, Volodymyr Andrejčuk a manželka Kalašnyka Valentyna. Věc této trojice soud vyčlenil k samostatnému projednávání, termín hlavního líčení je nařízen na úterý 11. října.
Nykoljukova přítelkyně byla už dříve zproštěna obžaloby
Soud už dříve z případu vyloučil věc Nykoljukovy přítelkyně, kterou posléze obžaloby zprostil. Obě ženy čelily obvinění z toho, že na jejich účet vydíraní podnikatelé v některých případech peníze posílali a ony tak legalizovaly peníze získané trestnou činností.
Soudní proces navazuje na loňský zátah Národní centrály proti organizovanému zločinu. Při operaci s krycím názvem Brigáda tehdy policisté na jižní Moravě zadrželi sedm lidí. Při domovních prohlídkách našli miliony korun v hotovosti a střelné zbraně. Státní zastupitelství poslalo k soudu pět mužů a dvě ženy. Hrozí jim mnohaleté tresty.