Soud propustil na podmínku dva žháře z Vítkova

Šumperský okresní soud podmíněně propustil z vězení dva muže odsouzené na 20 let za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku z dubna 2009. Žádost podali Václav Cojocaru a Ivo Müller, oba za sebou mají dvě třetiny trestu. Soudce Lubomír Kozák jim uložil sedmiletou zkušební dobu. Anna Siváková, matka popálené dívky, má kvůli podmínečnému propuštěním dvou žhářů z vězení obavy z budoucnosti.

Žalobce Tomáš Horák v obou případech s žádostí souhlasil, ponechal si však třídenní lhůtu pro případné podání stížnosti. Po jednání státní zástupce řekl, že tak učinil jen z formálních důvodů. Nepředpokládá, že by stížnost podal. „Pachatelé byli ve věznici dvanáct let, věznice jim musí připravit podklady, vyřídit s nimi osobní a administrativní záležitosti. Předpokládám, že by šli v úterý z věznice na svobodu,“ řekl žalobce. Lhůta se podle něj počítá od pátku s ohledem na pracovní den následující po víkendu.

„Počítám, že v pondělí bude vyhotoveno nějaké rozhodnutí, které bude doručeno do věznice. Očekávám, že v úterý si je odvezu domů,“ řekl jejich obhájce Ladislav Myšák. Podle mluvčího mírovské věznice Františka Richtera budou po doručení usnesení soudu oba hned podmíněně propuštěni. „Ve věznici jen absolvují patřičné ‚kolečko‘ – správní oddělení, finanční oddělení a mohou jít na svobodu. Z praxe to vidím někdy na začátek příštího týdne,“ doplnil Richter.

Soudce Kozák u obou žádostí uvedl, že splnily formální podmínky, odsouzení mají za sebou dvě třetiny trestu. Uložil jim také probační dohled a povinnost nahradit podle svých sil během zkušební doby způsobenou škodu. Náhrada škody byla soudy vyčíslena na 17 milionů korun.

Podle soudce v jejich prospěch svědčí také znalecký posudek z oboru klinické psychologie, znalec v jejich případě vyslovil pozitivní prognózu. Oba dostali ve vězení i desítky kázeňských pochval. „Soud má za to, že mu ve vyhovění žádosti nic nebrání,“ dodal soudce. 

„Jsem z rozhodnutí soudu v šoku. Chce se mi brečet. Chce se mi zvracet. Nesouhlasím s tím. Oni se nezměnili,“ řekla Siváková s tím, že její rodina, a hlavně dcera bude trpět celý život. Dodala, že před časem dopisem rodinu kontaktoval odsouzený žhář Müller. „Napsal, že ho to mrzí. Že bude posílat víc peněz. Nevím, co si o tom myslet,“ řekla. S dcerou o propuštění dvou odsouzených útočníků mluvila. „Řekla jsem jí to. Má strach,“ řekla.  

Podle obžaloby zaútočili na dům obývaný početnou romskou rodinou v noci na 19. dubna 2009 čtyři mladíci. Do oken hodili zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá dívka. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou. Podle znalců všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli neonacistické ideologii.

Cojocaru a Müller byli ke dvacetiletým trestům pravomocně odsouzeni Vrchním soudem v Olomouci v březnu 2011. Müllerovi tehdy vrchní soud trest snížil z 22 na 20 let. Pomohlo mu, že projevil lítost a policii pomohl celý čin rozkrýt. Spolu s nimi byli odsouzeni David Vaculík a Jaromír Lukeš, kteří dostali trest 22 let vězení. O žádosti odsouzeného rozhodoval šumperský soud kvůli působnosti, mírovská věznice je v jeho okrese.