Šéfem státních zástupců v Olomouci má být ředitel GIBS Dragoun

Vrchním státním zástupcem v Olomouci má být dosavadní ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radim Dragoun. Výběrová komise jej doporučila ze tří uchazečů a nejvyšší státní zástupce Igor Stříž jej navrhne v nejbližších dnech ke jmenování ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý.

Dosavadní šéf státních zástupců na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci Radim Daňhel rezignoval k 31. červenci.

O pozici měli vedle Dragouna zájem ještě dosavadní Daňhelův náměstek pověřený řízením Radek Bartoš a také evropský pověřený žalobce Adam Bašný.

„Na základě vyhodnocení pohovorů komise doporučila nejvyššímu státnímu zástupci jako nejvhodnějšího kandidáta Radima Dragouna, a to zejména z důvodů předchozí využitelné praxe ve vedoucích pozicích, kvalitně zpracované koncepce rozvoje Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, přesvědčivého vystupování a vyjadřovacích schopností. Na tom se komise shodla jednoznačně a jednomyslně,“ oznámil Malý. 

Ministerstvo spravedlnosti vzalo informaci o výsledku výběrového řízení na vědomí. „Jakmile ministr spravedlnosti obdrží písemný návrh rozhodnutí na jmenování vrchního státního zástupce v Olomouci, s kandidátem se setká a následně sdělí další postup,“ sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Kandidáta navrhuje podle zákona o státním zastupitelství nejvyšší státní zástupce a jmenuje ministr spravedlnosti.

Daňhel rezignaci oznámil v červnu

Komise, která v pátek vedla s kandidáty pohovory, se skládala z náměstka nejvyššího státního zástupce Přemysla Poláka, ředitele odboru trestního řízení NSZ Romana Hájka, ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality NSZ Zdeňka Kasala, krajské státní zástupkyně v Plzni Anny Maříkové a jako zástupkyně ministerstva spravedlnosti byla přítomna vrchní ředitelka sekce dohledu a justice Klára Cetlová.

Dosavadní olomoucký vrchní státní zástupce Daňhel rezignaci oznámil v červnu a nyní působí jako státní zástupce v Kroměříži. VSZ v Olomouci vedl od poloviny července loňského roku. Daňhel ve svém vyjádření k rezignaci uvedl, že důvody jeho odchodu nesměřují proti organizaci úřadu. Týkají se podle něj výlučně jeho osoby a jeho odpovědnosti, kterou za chod úřadu nese.  

Radim Dragoun je od 1. září 2018 ředitelem GIBS, která prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby, u občanských zaměstnanců se zajímá o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. Ve funkci po pěti letech končí. GIBS pod Dragounovým vedením řešila například rozsáhlé úniky informací policejními důstojníky, prověřovala policisty v případu střelby na pražském úřadu práce nebo případ dozorců z Valdic, stíhaných kvůli fyzickému napadení vězňů. Letos v březnu také znovu navrhla obžalovat dva policejní pyrotechniky kvůli výbuchu muničního skladu v Bílině v roce 2020.

Do čela inspekce přišel Dragoun jako zkušený žalobce, od roku 2008 byl šéfem Okresního státního zastupitelství v Lounech. Zabýval se několika známými kauzami, například případem korupce dvou litoměřických soudců Josefa Knotka a Ladislava Jelínka.

Dragoun začínal v roce 1993 jako policista v oddělení hlídkové služby Most. V letech 1994 až 1997 vystudoval pražskou Policejní akademii, kde získal bakalářský titul. Později dokončil magisterské studium Právnické fakulty Západočeské univerzity, kde dosáhl také titulu JUDr., v roce 2011 dokončil doktorské studium.

V říjnu 2019 jej tehdejší prezident Miloš Zeman jmenoval brigádním generálem. V letech 2009 až 2018 byl příslušníkem aktivních záloh Armády ČR (byl zařazen u Vojenské policie) a v letech 2017 až 2018 byl členem výkonného výboru Unie státních zástupců.

Radim Dragoun
Zdroj: ČTK/Vondrouš Roman

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 5 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 9 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 13 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 13 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
12. 5. 2025

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
12. 5. 2025
Načítání...