Pražský dopravní podnik (DPP) ve středu vypsal výběrová řízení na všechny pozice ředitelů, což se týká i celého představenstva včetně generálního ředitele Petra Witowského. Učinil tak na pokyn vedení Prahy, která podnik stoprocentně vlastní, sdělil mluvčí města Vít Hofman. Policisté kvůli podezření na korupci v DPP v červnu obvinili několik lidí včetně tehdejšího primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), který byl zároveň členem dozorčí rady DPP, a nyní už bývalého člena představenstva Mateje Augustína.
Pražský dopravní podnik vypsal konkurz na členy představenstva včetně generálního ředitele
Ředitelů jednotlivých úseků je v DPP více než členů představenstva, každý z členů je nicméně zároveň i ředitelem. Augustín měl kromě členství v představenstvu na starosti finance podniku. Konkurz na jeho funkci podnik podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) vypsal bezprostředně poté, co byl obviněn.
„Vypsáním výběrového řízení na další členy vedení DPP dáváme jasný signál, že podnik začíná znovu, lépe a s čistým štítem,“ uvedl náměstek. Dodal, že výběr nového vedení podniku už bude na nové politické reprezentaci, která vzejde z nadcházejících voleb.
DPP výběrová řízení vypsal na základě červnového usnesení rady hlavního města, která funguje jako valná hromada podniku. Scheinherr nicméně uvedl, že důvodem nynějšího vypsání jsou blížící se volby, protože „na obsazování pozic již netlačí koaliční partneři, konkrétně Petr Hlubuček a Jiří Pospíšil (TOP 09)“. Dodal, že v podniku se zavedla nebo zavádí protikorupční opatření, například anonymní telefonická linka nebo přísná pravidla pro zadávání veřejných zakázek.
Kauza Dozimetr
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v červnu kvůli hospodaření v DPP obvinili více než desítku lidí, kromě Hlubučka a Augustína také mimo jiné podnikatele Michala Redla, který měl podle vyšetřovatelů vazby na hnutí STAN.
Policie tvrdí, že organizovaná skupina obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat úplatky.
Deník N ve středu napsal, že DPP dal výpověď třem pracovníkům, kteří jsou v takzvané kauze Dozimetr, jak se případ kolem podezření na korupci v podniku nazývá. Jedná se o šéfa právního odboru Dalibora Kučeru, vedoucího technické správy objektů Martina Vejsadu a šéfa informačních technologií Luďka Šteffela, potvrdil deníku mluvčí firmy Daniel Šabík.
DPP je největší městskou firmou, zaměstnává přes jedenáct tisíc lidí. Loni na něj hlavní město dalo asi 15,2 miliardy korun a v letošním roce je v rozpočtu vyčleněno více než 16,76 miliardy korun.