Radnice lázeňských měst a poskytovatele péče postavil proti sobě návrh ministerstva financí, který by zrušil osvobození lázeňských pacientů od placení místních poplatků. Návrh je nyní v Poslanecké sněmovně, přičemž poskytovatelé se obávají, že je to připraví o klienty. Ostatně i někteří pacienti se netají tím, že pokud budou muset obcím platit, do lázní nepojedou. Radnice jsou naopak spokojené, těší se na miliony do svých rozpočtů.
Poplatky v lázních budou asi platit i „křížkoví“ pacienti. Radnice jsou spokojené, poskytovatelé péče se zlobí
Ministerstvo financí zdůvodnilo svůj návrh, aby i takzvaní „křížkaři“, kteří mají pobyt v lázních plně hrazený pojišťovnou, platili poplatky stanovené radnicemi, tím, že se po dobu pobytu stávají plnohodnotnými obyvateli města. Podle úřadu „využívají veřejnou infrastrukturu a veřejná prostranství a jejich nároky na povinnost města se neliší, ať už je jejich lázeňský pobyt hrazen pojišťovnou či z jejich vlastní kapsy“.
Z radnic lázeňských měst zní chvála. „Vnímám to jako velký úspěch, a to z toho důvodu, že pacienti komplexní lázeňské péče pobývají v našich městech, jsou zde déle, tři a více týdnů, a kolikrát je doprovázejí i jejich rodinní příslušníci,“ řekla jáchymovská místostarostka Lada Baranek Lapinová (Piráti).
Podobně smýšlí i místostarosta Františkových Lázní Otakar Skala (nez.), i když podotkl, že na problém nahlíží zároveň i jako ředitel lázeňského hotelu. „Nicméně můj názor v obou pozicích je, že by ubytovací poplatek měli platit všichni,“ zdůraznil.
Jiní poskytovatelé lázeňské péče ale jeho spokojenost nesdílejí. Ředitel společnosti Lázně Františkovy Lázně Josef Ciglanský hovoří o diskriminaci „křížkových“ pacientů. „Pokud host přijíždí do lázní na komplexní lázeňskou péči, tak čerpá nemocenskou dovolenou. To znamená, že je na tom obdobně, jako by ležel doma nebo v nemocnici,“ přirovnal.
Lázním zřejmě opravdu hrozí, že k nim někteří pacienti nepřijedou, budou-li muset za pobyt připlácet. Pětasedmdesátiletá Emílie Přibylová z Ostrova, která má naplánovaný pobyt ve Františkových Lázních kvůli vysokému tlaku, soudí, že by jí na to nevystačily peníze. „Jsem důchodkyně a nemám zase tak vysoký důchod,“ míní.
Projde-li zákon, nebude to znamenat, že budou automaticky platit poplatky hosté ve všech lázeňských městech. Radnice budou mít pravomoc rozhodnout se, zda ho zavedou – maximálně budou moci vybírat 50 korun za den.