Popálená Natálie bude mít jizvy celý život. Od žhářského útoku ve Vítkově uběhlo deset let

7 minut
Události: Od žhářského útoku ve Vítkově uběhlo deset let
Zdroj: ČT24

Uplynulo deset let od žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku. Čtyři neonacisté vhodili do domu, ve kterém žila romská rodina, tři zápalné lahve. Nejvážněji tehdy zranili dvouletou Natálii Kudrikovou, která utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla. Letos jí bude dvanáct let a stále je v péči lékařů.

Podle lékařů je dnes dvanáctiletá Natálie zdravá, ale událost z noci na 19. dubna 2009 jí budou celý život připomínat jizvy po celém těle i narušená psychika. Natálie byla před deseti lety popálena na osmdesáti procentech těla. Tehdy dvouletou dívku přijímala na oddělení Zdenka Němečková Crkvenjaš.  

Dodneška, když si na to vzpomenu, tak vidím před sebou to desetikilové dítě, které bylo popálené prakticky tak, že nebylo vidět kouska zdravé kůže.
Zdenka Němečková Crkvenjaš
přednostka Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie, FNO

Dodnes musí Natálie docházet na pravidelné kontroly, a to každého půl roku. Podle lékařů je velmi plachá a mají údajně problém s ní komunikovat. Osudnou noc i pobyt v nemocnici si prý pamatuje, i když už uběhlo deset let. 

Soudy posuzovaly případ jako vraždu

Čtyři extremisté, kteří před deseti lety vhodili do domu Sivákových zapálené lahve, jsou ve vězení za pokus o vraždu. Jaromír Lukeš a David Vaculík si mají odsedět dvaadvacet let, Ivo Müller a Václav Cojocaru dostali trest o dva roky nižší. Dnes mají za sebou zhruba polovinu trestu.

„Já jsem nikdy nepochybovala o tom, že ty tresty jsou spravedlivé,“ připomněla státní zástupkyně Brigita Bilíková. Obhájci odsouzených ale tvrdí, že tresty jsou příliš tvrdé a soud prý neměl dost důkazů k tomu, aby případ posuzoval jako vraždu. Právní kvalifikaci nezměnil ani Ústavní soud, o prominutí zbytku trestu mohou odsouzení požádat za tři až čtyři roky.

Útok naplánovali záměrně na noc před výročím Hitlerova narození

Ke žhářskému útoku došlo v noci z 18. na 19. dubna 2009. Čtyři muži vystoupili z auta a do domu osmičlenné romské rodiny vhodili tři zápalné lahve. Dům začal okamžitě hořet a oheň kromě dvouleté dívky popálil i rodiče.

Policisté dopadli útočníky po čtyřech měsících, mezitím vyslechli zhruba šest set lidí. Z původně dvanácti zadržených nakonec před soud 11. května 2010 předstoupili čtyři pachatelé z Bruntálska a Opavska. Šetřením se prokázalo, že všichni čtyři muži byli členy neonacistické skupiny a útok naplánovali záměrně na noc před výročím narození Adolfa Hitlera.

Útoku ve Vítkově předcházely i jiné žhářské útoky přímo v regionu Slezska a severní Moravy, a to ve Vrbně pod Pradědem nebo Šumperku. Tyto útoky se nepodařilo odhalit, a pokud by se našla nějaká spojitost mezi těmito útoky a útokem ve Vítkově, tak by to bylo zajímavé tou sériovostí.
Miroslav Mareš
odborník na extremismus

Natálie Kudriková strávila v nemocnici sedm měsíců a prodělala spoustu operací. Na pomoc rodině Sivákových přispívali lidé z celé země, posílali finanční příspěvky i oblečení. Z peněz vybraných ve veřejné sbírce si rodina nechala postavit nový dům v deset kilometrů vzdálené obci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Cestující znovu mohou využívat stanici metra C Pankrác

Cestující pražské MHD mohou od pátečního odpoledne znovu využívat stanici linky metra C Pankrác. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po téměř rok trvající rekonstrukci. První vlak ve stanici zastavil ve 14:09. Práce v částech stanice bez cestujících ještě budou pokračovat, ale již za provozu. Stanice Pankrác byla otevřena jako jedna z prvních z nynějších 61 stanic pražského metra 9. května 1974 pod názvem Mládežnická.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

D1 je po desítkách let kompletní. U Přerova se otevřel poslední úsek

Po letech plánování, sporů a stavebních komplikací otevřelo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek v poledne poslední chybějící část dálnice D1. Úsek mezi Říkovicemi a Přerovem je dlouhý 10,1 kilometru. Oproti původnímu plánu se jej podařilo zprovoznit o téměř tři měsíce dříve. Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla jde o významnou událost pro celou tuzemskou dálniční síť i veřejnost. Přínos tohoto úseku D1 pro střední Moravu považuje za zásadní.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud zrušil osvobození obžalovaných v kauze solárních elektráren Ševětín

Soud znovu zrušil osvobození pětice obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín. Prvoinstanční soud je přitom letos v únoru obžaloby už podruhé zprostil, protože podle něj nešlo o trestný čin. Proti tomu se ale odvolala žalobkyně, která s osvobozením nesouhlasila, sdělila ČT mluvčí Vrchního soudu v Praze Eliška Duchková. Státní zástupkyně obžalované viní z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun.
před 12 hhodinami

Soud zrušil Praze pokutu za loterijní vyhlášku, vše se bude znovu posuzovat

Krajský soud v Brně zrušil pokutu 2,679 milionu korun, kterou v roce 2022 vyměřil Praze Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a o rok později ji potvrdil předseda úřadu Petr Mlsna. V pátek o tom informovala mluvčí soudu Klára Belkovová. Soud zrušil rozhodnutí první i druhé instance a věc vrátil úřadu k novému posouzení.
před 13 hhodinami

Za letní blackout mohl souběh nesouvisejících událostí, uvedl ČEPS

Společnost ČEPS oznámila, že masivní výpadek elektřiny v Česku z letošního 4. července způsobil unikátní souběh dvou nesouvisejících událostí. Jednou byl mimo jiné pád fázového kabelu na vedení V411 kvůli chybné montáži, další pak náhlý pokles výkonu elektráren a výpadek zdrojů v severozápadních Čechách. Výpadek v létě postihl velkou část tuzemska – bez elektřiny se dočasně ocitla část Prahy a čtyři další kraje.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Těžbě lithia na Cínovci nestojí nic v cestě, uvádí studie

Těžbě lithia na Cínovci v Krušných horách a zpracovatelskému závodu v Prunéřově na Chomutovsku nebrání žádné technologické překážky, ukázala studie proveditelnosti. Informoval o tom mluvčí Skupiny ČEZ Roman Gazdík. O realizaci rozhodnou akcionáři Geometu, kterými jsou Severočeské doly a australská EMH. Celková investice je odhadována na více než 42 miliard korun, což by ji řadilo mezi tři největší investice do tuzemského průmyslu v posledních letech.
před 14 hhodinami

V Liberci končí po deseti měsících omezení na průtahu městem

V Liberci po deseti měsících skončí večer omezení na průtahu, který je nejvytíženější silnicí ve stotisícovém městě. Na silnici I/35 se opravovaly zhruba za čtvrt miliardy korun bez daně dva mosty a Liberecký tunel mezi nimi. Tento úsek byl 1,8 kilometru dlouhý. Doprava byla kvůli opravě od poloviny února svedena vždy na jednu stranu průtahu s dvěma jízdními pruhy. Stejné omezení bude na průtahu i příští rok. V plánu je oprava mostů na vjezdu do Liberce.
před 15 hhodinami

Otevírá se nový úsek D55 u Olomouce, má ulevit souběžné silnici

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek zprovoznilo novou osmikilometrovou část dálnice D55 mezi Olomoucí a Kokory na Přerovsku. Úsek má snížit počet automobilů na souběžné silnici první třídy, která vede přes Krčmaň. Obcí na frekventované trase z Olomouce do Přerova dosud denně projížděly tisíce vozidel. Na chystanou další část D55 mezi obcí Kokory a Přerovem získalo ŘSD nedávno stavební povolení. Tento úsek by měl být dokončený v roce 2029.
před 15 hhodinami
Načítání...