Po požáru v Českém Švýcarsku zůstávají některé stezky zavřené. Vznikne nová trasa, vyjedou speciální autobusy

Jak přilákat turisty do Českého Švýcarska (zdroj: ČT24)

Po požáru v Českém Švýcarsku stále zůstává zavřená Edmundova soutěska i Gabrielina stezka na Pravčickou bránu. Podnikatelé se obávají, že turisté tak ani letos nepřijedou. Řešením mají být alternativní trasy. Turisty by do oblasti Hřenska mohly přilákat speciální autobusy, které je budou vozit k výchozím bodům tras. Pilotní testování nové dopravy mezi Meznou, Hřenskem a Hájenkami by mělo začít v dubnu.

V Českém Švýcarsku vznikne alternativní trasa pro pěší Tři prameny – Mezná a počítá se s novým značením cest a mapami na informačních tabulích, vyplynulo ze schůzky ke zmírnění dopadů loňského požáru na turistický ruch. „Hledali jsme alternativu, kterou bychom umožnili turistům vytvořit turistický systém, aby se nemuseli vracet stejnou cestou zpět, což nejde,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Důvodem je uzavření cest jak po požáru, tak po kůrovcové kalamitě. Z toho důvodu začnou po půlhodinách jezdit v okolí Hřenska speciální autobusy. „Ze Hřenska by jezdily na Meznou a Mezní Louku a zpět přes Hřensko a Janov až na Hájenky,“ řekl Řehák. Na celou sezonu provoz autobusů vyjde asi na dva miliony korun. Kraj chce, aby na část přispěl národní park.

Edmundova soutěska bude uzavřená celou sezonu

„Edmundova soutěska v údolí říčky Kamenice, kde obec Hřensko provozuje přepravu na lodičkách, zůstane zavřená nejméně jednu sezonu,“ řekl starosta obce Zdeněk Pánek. Pádem hrozí několik tisíc stromů, nestabilních je nejméně sedm desítek skalních útvarů.

Hřensko je na provozu loděk finančně závislé. Na Divokou soutěsku se lidé podle Pánka dostanou z Mezné. Lodičkou se bude možné projet obousměrně po zhruba pětisetmetrové plavební dráze. Podle Pánka má už nyní obec finanční problémy a očekává, že bude propad návštěvnosti pokračovat i v tomto roce. Trasa k Divoké soutěsce totiž podle starosty není vhodná pro malé děti, kočárky či hůře pohyblivé seniory.

Edmundova soutěska byla v národním parku pro turisty velkým lákadlem. Loďky nevyjely od té doby, co začalo v parku hořet, a obec dál počítá škody. Pánek nevyloučil, že požádá stát o kompenzaci. Úřad bude navíc nucen propustit některé své zaměstnance, kteří provoz lodiček zajišťovali. Soutěsky v roce 2019 navštívilo téměř čtyři sta tisíc lidí, loni to bylo o padesát sedm procent méně. Liší se také zájem o jednotlivé soutěsky.

Zatímco loni navštívilo Edmundovu soutěsku asi sto sedmnáct tisíc lidí, k Divoké soutěsce si našlo cestu asi čtrnáct tisíc výletníků. Národní park pak v roce 2019 navštívilo dva a čtvrt milionu lidí, loni to bylo okolo půl milionu turistů.

Pokračuje kácení stromů

Správa národního parku podle ředitele Petra Kříže pokračuje v kácení stromů jak po požáru, tak po kůrovcové kalamitě. „Po požáru nás budou provázet další rizika, na Gabrielině stezce je potřeba odtěžit asi dva tisíce pět set stromů,“ uvedl Kříž, který připomněl také nedávnou událost, kdy se na cestě od Tří pramenů směrem k Pravčické bráně kvůli větru uvolnil skalní masiv.

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko odhaduje propad tržeb v souvislosti s požárem na šest set milionů korun. Letos očekává pokles návštěvnosti až o čtyřicet procent.

Hořet začalo v národním parku loni 24. července. Požár se rozšířil na tisíc šedesát hektarů a na jeho uhašení se podílelo šest tisíc hasičů. Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení. Obyvatelé několika obcí se museli evakuovat, v osadě Mezná shořely tři domy.