Soud osvobodil obžalované z obchodování s lidmi, nestačily mu důkazy

Krajský soud v Plzni v pátek zprostil obžaloby dva muže a dvě ženy obžalované z obchodování s lidmi. Podle obžaloby nejméně od března 2016 do února 2018 nalákali v Česku minimálně sedm lidí v tíživé situaci na ubytování a práci v řetězcích rychlého občerstvení ve Velké Británii. Lidem tam ale pak vzali doklady a telefony, drželi je v izolaci pod dohledem, brali jim výplaty a za práci odváděnou šest dní v týdnu jim dávali minimální kapesné. Podle soudu se skutky staly, nepodařilo se ale najít důkazy, které by potvrdily, že jednání obžalovaných naplnilo všechny zákonné znaky žalovaného trestního činu.

Jaroslavě Bílé, Davidu Bílému, Gabriele Mikové a Davidu Grundmannovi za zločin v organizované skupině působící ve více státech hrozilo osm až patnáct let vězení. Všichni vinu odmítli. Rozsudek není pravomocný.

Na vykořisťování lidí, pocházejících především z Karlovarska, se podle spisu podílel ještě Evžen Horňák, který byl podle soudu hlavním článkem skupiny. Zemřel ale dříve, než začalo trestní řízení.

Bílá a její bratr David Bílý podle spisu oslovovali v Česku lidi pocházející ze špatných socioekonomických podmínek a v tíživé situaci. Většinou to byli nezaměstnaní, bezdomovci, uživatelé drog či trestaní lidé. Nabízeli jim ubytování a práci ve fastfoodu v Anglii. Podle spisu jim ale lhali o podmínkách nabízené práce a pobytu, zprostředkovali jim kontakt s Horňákem a Mikovou, kteří byli v Británii, zajistili jim dopravu do Londýna a za to inkasovali odměnu. Když poškození dorazili do Anglie, Horňák jim údajně vzal doklady, některé i napadl a sebral nebo zničil jejich telefony, aby jim znemožnil komunikaci, tvrdila obžaloba.

Zaměstnanci bydleli v rodinném domě, z něhož ale bez doprovodu nemohli vycházet. Jejich výplata za práci ve fastfoodu, kterou Miková domluvila, šla ale na účty Horňáka nebo Grundmanna. Zaměstnanci pracovali šest dní v týdnu v osmi až 14hodinových směnách a dostávali jen kapesné dvacet až sto liber jednou za čtrnáct dní, o volném dni měli uklízet dům, tvrdil státní zástupce.

Obžaloba byla podána po právu, důkazy ale k odsouzení nestačí, uvedl soudce

Soudu komplikovalo situaci kromě úmrtí hlavního podezřelého a ne zcela spolehlivých výpovědí poškozených také někdy obtížné obstarávání důkazů z Británie.

„Jsme toho názoru, že některá jednání obžalovaných byla dokázána, ale nemáme jednoznačně prokázáno, že by naplnily všechny náležitosti žalovaného činu. Obžaloba byla podána zcela po právu a státní zástupce se pokusil dokladovat skutky na základě zákonně opatřených důkazů, soud je ale názoru, že důkazy nestačí k odsouzení. Soud je přesvědčen, že minimálně obviněná Miková se mohla na trestné činnost podílet, ale jsou pochybnosti. A pokud soud nemá stoprocentní jistotu, pak musí použít zásady in dubio pro reo – v pochybnostech ve prospěch obviněných, a to jsme také učinili,“ řekl soudce Jan Špeta.

Nepodařilo se podle něj například dokázat, že Bílá a Bílý věděli, jak je se zaměstnanci z Česka v Anglii zacházeno. Na Grundmannův bankovní účet sice chodily platy z fastfoodů, on sám ale účtem nedisponoval, ovládal ho Horňák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Plzeňský kraj

Tachov čelí problémům, které při výstavbě průmyslové zóny nikdo nedomyslel, říká starosta

Tachovsko, jedno z hlavních průmyslových center Plzeňského kraje, čelí výzvám spojeným s rostoucím počtem zahraničních pracovníků. Třetina tamní populace jsou cizinci, což způsobuje problémy s bydlením, školstvím i zdravotnictvím. O situaci v regionu debatovali v Událostech, komentářích místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09), náměstek plzeňského hejtmana a starosta Stříbra Martin Záhoř (ANO) a starosta Tachova Petr Vrána (Volím Tachov). Podle něj před dvaceti lety při budování průmyslové zóny nikdo nedokázal současné problémy domyslet.
26. 3. 2025

Festival Blik Blik rozsvítil Plzeň

Festival světla a umění Blik Blik slaví desáté výročí. Letošním tématem jsou Kontrasty, které propojují technologii a historii přímo v ulicích Plzně. Návštěvníci si mohou prohlédnout rekordních dvacet instalací, jež představují rozmanité přístupy k práci se světlem. Festival pravidelně přináší současné digitální umění a atraktivní světelné expozice od tvůrců z celého světa.
21. 3. 2025

V Plzni předstírali střelbu. Studovat mohou dál, vězení jim stále hrozí

Západočeská univerzita (ZČU) udělila napomenutí dvěma studentům, kteří v areálu školy v Plzni předstírali střelbu a volali Alláhu akbar. Oba tak mohou pokračovat ve studiu. Děkan strojní fakulty Vladimír Duchek přihlédl k jejich bezúhonnosti a studijním výsledkům. K incidentu došlo loni na začátku prosince, kdy kvůli falešnému poplachu policisté evakuovali zhruba tisíc lidí. Státní zástupkyně oba studenty později obžalovala z výtržnictví. Za to jim hrozí až dva roky vězení.
20. 3. 2025

Škoda Group vyrobila údajně nejdelší tramvaj na světě

Škoda Group představila v Plzni téměř šedesátimetrovou tramvaj Škoda ForCity Smart 38T. Navrhla ji a vyrobila pro německý dopravní podnik Rhein-Neckar-Verkehr (rnv), který bude provozovat dvanáct těchto vozidel na tratích uvnitř měst Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg nebo mezi nimi ve třech spolkových zemích, a to Bádensku-Württembersku, Hesensku a Porýní-Falci. Podle firmy jde o nejdelší tramvaj na světě. Celkem Škoda Group dodá do německého trojměstí 114 vozidel, včetně kratších tramvají.
18. 3. 2025

Řidiči v Plzni blokují místa pro ZTP, podle policie mají pestré výmluvy

V Plzni přibývá případů, kdy zdraví lidé blokují parkovací stání těm se zdravotním handicapem. Loni to bylo přes osm set přestupků, které tamní strážníci řešili. Za první dva letošní měsíce téměř dvě stě. Často se stává, že ve voze ani v okolí majitel karty určené pro lidi se sníženou pohyblivostí není. Výmluvy řidičů podle mluvčí městské policie bývají pestré. Trest se může vyšplhat až na deset tisíc korun.
17. 3. 2025

Druhá šance pro laboratorní psy. Útulek na Plzeňsku je nabízí k adopci

Psí útulek v Borovnu na jižním Plzeňsku je v Česku jediný, kam můžou laboratoře posílat psy, na kterých dělaly pokusy a různá testování. Právě bígl je pro to z různých důvodů vhodné plemeno. Za uplynulých pět let našel útulek díky adopci druhou šanci na život pro 150 těchto psů.
12. 3. 2025

Plzeň ruší podzemní kontejnery. Neosvědčily se

V Plzni se neosvědčily podzemní kontejnery na tříděný odpad a město je po deseti letech ruší. Z bezpečnostních důvodů se do nich totiž zdaleka nevejde všechen odpad příslušného druhu, ten pak lidé nechávají kolem a město se musí starat o soustavný nepořádek. Podzemní kontejnery na tříděný odpad tak teď v Plzni nahradí jiný systém, takzvaný door-to-door. Kdo bude mít zájem, bude si muset nádoby objednat přímo ke svému domu.
8. 3. 2025

Farmáři mění trhy za krámky

Některým pěstitelům a výrobcům už se nevyplatí za zákazníky dojíždět na trhy, a tak raději své produkty prodávají sami ve farmářských krámcích. Jen na jihu Čech, v Plzeňském kraji a na Vysočině takových obchodů v posledních dvou letech vzniklo bezmála dvacet. „Potřeba prodávat na farmářských trzích zmizela s tím, jak se lidé naučili k nám jezdit. A bez problémů to funguje,“ pochvaluje si pěstitel brambor Miroslav Baxa z Oseku u Rokycan, který produkty prodává buď ze dvora nebo farmářským obchodům v Plzni.
8. 3. 2025
Načítání...