TÉMA

Vykořisťování

Vykořisťovaným ženám náleží peníze, které si vydělaly prostitucí, rozhodl soud

Odsouzený v kauze moderního otroctví ve Velké Británii musí dvěma ženám, které nutil k prostituci, zaplatit zhruba 1,8 milionu korun, rozhodl v úterý Vrchní soud v Praze. Vyplývá to z informací od mluvčího soudu Víta Tomáše Vatry a z usnesení soudu, které má ČT k dispozici. Původně soud ženám peníze nechtěl přiznat, protože šlo o náhradu výdělku spojeného s prostitucí. Dotyčné se ale obrátily na Ústavní soud, podle kterého není v tomto případě rozhodující, jak peníze získaly, ale že o ně protiprávně přišly.
24. 10. 2024|

Tři Češi u soudu v Británii za zotročování krajanů dostali v součtu trest 26 let

Češi, kteří několik let vykořisťovali své krajany a nutili je k otrocké práci v Británii, stráví v tamním vězení v součtu 26 let. Britský soud v pátek třem členům gangu vyměřil tresty třináct, devět a čtyři roky vězení. V pondělí o tom informovala britská justice.
7. 10. 2024|
Doporučujeme

Donbas je místem anarchické svobody utečenců před zákonem či rodinou, říká historik Kuromiya

Rusko-ukrajinská válka začala okupací Krymu, ovšem skutečné boje propukly až v jejím druhém dějství 12. dubna 2014 na Donbase. Kremelská propaganda argumentovala tím, že tento region byl prý vždy proruský a jeho lidé si putinovskou stabilitu přáli. Ve skutečnosti tamní obyvatelé viděli svou budoucnost v Ukrajině, byť jejich vztahy s Kyjevem byly složité. Ostatně jako s každým centrem, které mu vládlo. Donbas byl totiž vždy prostorem zvláštní a drsné svobody, který lákal utečence před nevolnictvím, zákonem i nudou, říká v rozhovoru pro web čt24.cz společník Ukraine Research Institute na Harvardu a emeritní profesor dějin na Indiana University Hiroaki Kuromiya.
12. 4. 2024Aktualizováno14. 4. 2024|

Soud osvobodil obžalované z obchodování s lidmi, nestačily mu důkazy

Krajský soud v Plzni v pátek zprostil obžaloby dva muže a dvě ženy obžalované z obchodování s lidmi. Podle obžaloby nejméně od března 2016 do února 2018 nalákali v Česku minimálně sedm lidí v tíživé situaci na ubytování a práci v řetězcích rychlého občerstvení ve Velké Británii. Lidem tam ale pak vzali doklady a telefony, drželi je v izolaci pod dohledem, brali jim výplaty a za práci odváděnou šest dní v týdnu jim dávali minimální kapesné. Podle soudu se skutky staly, nepodařilo se ale najít důkazy, které by potvrdily, že jednání obžalovaných naplnilo všechny zákonné znaky žalovaného trestního činu.
12. 4. 2024|

Univerzitní sport v USA čekají velké změny. Studenti mají nárok na odměnu, rozhodl soud

Americký Nejvyšší soud spustil dle médií revoluci v tamním univerzitním sportu. Sportovci-studenti dosud nesměli od školy pobírat plat ani jiné finanční nebo materiální bonusy. Verdikt soudců to mění a spolu s odměnami pro studenty přetváří celou povahu vysoce populárního univerzitního sportování.
24. 6. 2021|

Mayové se po staletích dočkali uznání. Mexiko se jim omluvilo za útlak i diskriminaci

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se oficiálně omluvil domorodým Mayům za dlouhá staletí útisku, kterému museli čelit od dobytí Mexika Španěly v 16. století. Podle serveru BBC jde o historický okamžik, protože mayská komunita se poprvé dočkala uznání, že evropští dobyvatelé a později i mexická vláda její příslušníky systematicky diskriminovali a vykořisťovali.
4. 5. 2021|

Káva a cigareta v pracovní době? Ve Španělsku si tyto přestávky musí napracovat

Španělským zaměstnancům zřejmě skončily doby, kdy si mohli dát kávu a cigaretu v pracovní době. Opatření jedné z místních firem mohou podle tamního nejvyššího soudu zavést i další společnosti. Umožňuje to paradoxně loni přijatý zákon, který měl omezit přesčasy. Odbory se proti verdiktu odvolají.
12. 2. 2020|