S letním počasím opět přibývá problémů s nelegálním tábořením v národních parcích. Někteří lidé se tak chtějí vyhnout klasickým kempům, které letos ubytování zdražily. Třeba na Šumavě častěji využívají i nouzová nocoviště. Přespání na takových místech má ale pravidla a jako klasické tábořiště neslouží.
Případů nelegálního kempování na Šumavě přibývá. Jeden turista si přivezl i elektrocentrálu
V nejchráněnější oblasti nedaleko jezera Laka si turista postavil stan a spustil elektrocentrálu, aby si dobil baterii do kola. „O elektrocentrále v zákoně nic není, ale tady jde spíš o to, že byl naplněný smysl táboření, že tam byl pevný přístřešek nebo stan. Tam je to potom věc jasná, to se mimo vyhrazená místa nemůže,“ uvedl člen Informační a strážní služby Národního parku Šumava Jan Schafhauser.
Jindy si skupinka u dalšího z jezer na západě Šumavy rovnou rozdělala i oheň. „Strážce může uložit pokutu na místě až do deseti tisíc korun, ve správním řízení pokuta může být mnohonásobně vyšší,“ okomentoval případ mluvčí národního parku Jan Dvořák.
Přenocovat mimo kemp mohou turisté na nouzových nocovištích, kterých je v celém šumavském parku pět. Mají ale svá pravidla – stanování jen ve vyhrazeném prostoru nebo zákaz rozdělávání ohně.
Nouzová nocoviště kontrolují strážci každý den. Návštěvníci si mohou stany rozbalit v 18:00, druhý den v 9:00 musí vyhrazené místo opustit.
Oblasti kolem jezer teď budou strážci kontrolovat mnohem častěji. Meteorologové totiž očekávají vysoké teploty, což láká turisty ke koupání v rezervaci. Stejné hlídky budou i v sousedním bavorském parku.