Ostravské OKK Koksovny plánují snížit množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. Podnik nainstaluje moderní technologie za sedmdesát milionů korun. Mají snížit množství emisí asi o dvacet procent. K investici se společnost zavázala v dodatku k dobrovolné dohodě, kterou její zástupci podepsali s městem.
Ostravské koksovny investují do ekologických opatření
Ostravské OKK Koksovny ročně vyprodukují až třicet pět tun znečišťujících látek. „To si můžete představit jako tři plně naložené kamiony prachu nebo hmotnost pětadvaceti rodinných aut,“ vysvětlil ředitel ostravské neziskové organizace Čisté nebe Ondřej Daněk.
Na koksárenskou společnost, která je v bezprostřední blízkosti města, si Ostravané v minulosti často stěžovali. Množství emisí teď koksovny v nové dohodě s ostravskou radnicí slibují snížit.
„Primárně se jedná o nové nebo dodatečné odprášení na koksárenských bateriích, dodatečné odprášení na pěchovacím a výtlačném stroji a dodatečné odprášení při čištění stoupaček,“ popsal ředitel OKK Koksovny Pavel Woznica. Odprášení koksárenských baterií funguje jako kuchyňská digestoř. Přístroj znečištěný vzduch vysává přes filtry.
Instalaci technologií zbrzdily povodně
Do nových technologií společnost investuje sedmdesát milionů korun. Koksovny chtějí zmodernizovat i systém hašení koksu. Šíření tuhých znečišťujících látek do ovzduší by se tak při hašení vyrobeného koksu v budoucnu mělo snížit. S instalací technologií firma začala už v loňském roce, ale postup prací zbrzdily zářijové povodně.
„Ke konci února tohoto roku budou dokončena první opatření právě na koksárenské baterii devět a deset. V průběhu března pojedeme ve zkušebním provozu a na základě toho si ověříme, zda naše očekávání budou naplněna,“ řekl Woznica.
„Je to ambiciózní krok, ale každopádně se jedná o krok správným směrem. Jedná se o velké množství znečišťujících látek,“ řekl Daněk.
Všechny nové technologie by měly fungovat nejpozději do konce roku 2028 a společnost si od nich slibuje snížení emisí až o dvacet procent. Dobrovolnou dohodu společnost s městem poprvé uzavřela před pěti lety. „Ta dohoda byla jenom o tom, že společnost zaplatí peníze městu. Nebyla tam žádná významná ekologická zlepšení. Hledali jsme proto technické řešení, a nakonec se ve společnosti OKK našli technici, kteří ho nalezli,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Koksárny posílají už pět let radnici peníze
V roce 2020 se společnost coby znečišťovatel městu zavázala posílat přes milion korun ročně. Peníze radnice využila například na ozdravné pobyty pro děti nebo výsadbu izolační zeleně. Podle koksáren tehdy technologie nebyly na takové úrovni, aby bylo možné snížení emisí ovlivnit tak, jak je to možné dnes.
Boháč řekl, že se město se snaží o možných opatřeních vedoucích ke zlepšení kvality ovzduší ve městě jednat i s dalšími provozovateli zdrojů znečištění. „V Ostravě je velká soustředěnost velkých průmyslových podniků a každý z nich emituje nějaké znečištění. Město se tak nemůže zaměřit jen na jeden jediný zdroj znečištění, ale bavíme se o deseti až patnácti zdrojích znečištění. Troufnu si říct, že s každým z těch znečišťovatelů jsme našli nějakou společnou řeč na tom, co by mohli prokazatelně zlepšit v reálném čase, ne jenom slibem,“ uvedl.
„Faktem zůstává, že Ostrava-Přívoz je jednou z méně lukrativních oblastí, právě kvůli špatné kvalitě ovzduší,“ poznamenal Daněk. Podíl znečištění z průmyslu podle něj ovšem klesá, a narůstá znečištění z dopravy i v těch nejmenších obcích.