5G sítě se nemusíte bát, ujišťují v Jeseníku část místních. Testování začne příští rok

Testování vysokorychlostní sítě páté generace (5G) v Jeseníku využijí i pro aplikaci určenou seniorům. Ošetřovatelé se díky ní zvládnou postarat o více klientů. Slezské město je jedním z pěti, kde budou od druhé poloviny příštího roku 5G síť zkoušet. Někteří obyvatelé ale se zavedením technologie nesouhlasí.

Projekt zavádění 5G sítě vyvolává u části obyvatel obavy z vlivu na zdraví. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko v pátek v této souvislosti řekl, že se nebudou používat žádné frekvence, které by se nevyužívaly už nyní. „Vnímám obavy občanů. Ze zdravotního hlediska se ale nedá mluvit o vyšší expozici než jinde v republice,“ doplnil první místostarosta Tomáš Vlazlo (Jeseník Srdcem).

Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden gigabit za sekundu, což je zhruba desetinásobek rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí.

Teorie o negativních dopadech 5G sítí, které se šíří také na českém webu, sociálních sítích či v řetězových e-mailech, označila koncem května ministerstva průmyslu a obchodu, zdravotnictví a pro místní rozvoj ve společném prohlášení za ničím nepodložené zprávy a „fake news“.

Síť nebude pro všechny

V Jeseníku nepůjde o plošnou a veřejnosti přístupnou 5G síť. Vysokorychlostní internet se bude testovat u konkrétních partnerů, kteří se do projektu zapojili. Kromě škol a společnosti Oscar senior jde i o průmyslovou společnost či nemocnici.

Společnost Oscar senior Tomáše Poskera vyvíjí aplikaci určenou pro péči o seniory na dálku. „Hledáme cesty, jak poskytovatelům sociálních služeb a péče o seniory ulehčit jejich práci. Prostřednictvím naší aplikace mohou pečovat o několik seniorů najednou,“ řekl. Základem je spojení prostřednictvím videohovoru. Aplikace dokáže například sledovat pohyb seniora.

„Dnes ošetřovatelé navštěvují klienty jednou za tři dny. Že se jim něco stane, zjistí třeba po dvou dnech,“ řekl Posker. Dodal, že s pomocí aplikace to může být dřív, když čip zaregistruje, že se člověk přestal pohybovat. Dnes už podle něj tyto služby jesenické firmy využívá řada organizací v zahraničí, které se takto starají o tisíce klientů.

5G síť jako náskok před zbytkem republiky

Budoucnost ve využití technologie vidí i senátor Miroslav Adámek (za ANO) a ředitel neziskové organizace Pontis Šumperk, která sociální služby i pro seniory poskytuje. „Současná koronavirová krize ukázala, že toto je cesta. Vždy jsme preferovali a dál preferujeme osobní kontakt, ale nyní se ukázalo, že je potřeba jít i jiným směrem. Takové aplikace mohou být v podobných situacích účinným doplňkem,“ řekl senátor.

„Chtěli jsme do Jeseníku přinést příležitost pro podnikatele. Důležité pro nás jsou i školy. Studentům 5G sítě mohou přinést náskok před zbytkem republiky,“ řekl místostarosta Vlazlo. Do projektu se podle něj zapojí dvě jesenické střední školy.