Odpůrci Pochodu pro život blokovali v centru Prahy most Legií

Most Legií v centru Prahy zablokovali po sobotní třetí hodině odpoledne odpůrci Pochodu pro život, který zorganizovalo Hnutí pro život. Přes výzvy policie a kordon těžkooděnců si část z nich sedla na silnici a skandovala hesla. Pochod tak na most nemohl vejít a po policejních manévrech upravil trasu přes vedlejší Jiráskův most. Policie pak části aktivistů z mostu Legií neumožnila do rozpuštění pochodu odchod. Pět lidí policie zajistila pro neuposlechnutí výzvy. Pochod pro život účastníci ukončili na Václavském náměstí kolem 16:30.

Na mostě Legií odpůrci pochodu skandovali hesla jako „Moje tělo, moje volba“ či „Hnutí se nepohne“. Jednoho z nich policejní těžkooděnci, kterých byly v místě desítky, v počátku protestu odvedli.

Odpůrci opakovaně dostávali výzvy, aby most, přes který měl projít průvod řádně ohlášeného shromáždění, opustili. Výzvy ale neuposlechli, a tím se podle policejního mluvčího Richarda Hrdiny dopouštěli protiprávního jednání. „Po jisté době jsme všechny účastníky začali ztotožňovat a pro neuposlechnutí výzvy je budeme hlásit příslušnému správnímu úřadu,“ řekl. Dodal, že jich je několik stovek.

Aktivisté na mostě Legií nenechali projet hasičskou jednotku, která byla na cestě k zásahu. Vozidlo tak muselo jet náhradní trasou, hasiči kvůli tomu přijeli o několik minut později, informovali na síti X.

Odpůrci pochodu blokovali most Legií asi 2,5 hodiny. Policie přes něj nejprve nepouštěla turisty a kolemjdoucí, nelibost s tím musely řešit antikonfliktní týmy, později začala pěší pouštět.

Po odklonění pochodu na Jiráskův most se část odpůrců vypravila na Václavské náměstí, které bylo cílem pochodu. Některé z nich odmítla policie z mostu pustit do centra.

Dva lidé se z mostu spustili na lanech, na místo proto byla povolána i poříční policie. Policie je později zajistila, stejně jako tři další z čela davu.

Centrum metropole už od rána, kdy městem proběhli účastníci půlmaratonu, monitoroval vrtulník.

Z náměstí Hradčanského na Václavské

Pochod vyrazil po 14:00 z Hradčanského náměstí. Manifestaci tam podpořil i kardinál Dominik Duka. „Demokracie bez zbožnosti, slušnosti, tolerance a vzájemného dialogu nemůže existovat,“ řekl s tím, že to mají účastníci pochodu vzkázat těm, kteří si pletou demokracii s něčím jiným. Podle pořádající organizace Hnutí pro život má akce zajistit lepší podmínky pro ženy, které nečekaně otěhotněly.

Pochod účastníci ukončili na Václavském náměstí kolem 16:30. Na náměstí se dostali i někteří odpůrci, i tam je policie vyzvala, aby řádně nahlášené shromáždění nenarušovali. Na místo stejně jako na začátek pochodu dorazil arcibiskup Jan Graubner. Shromáždění před formálním ukončení pochodu zazpívali Svatováclavský chorál a hymnu, poděkovali za součinnost policii. Odpůrci přihlíželi ze stran a projevy narušovali hlukem.

Akce Hnutí pro život začala dopolední mší za nenarozené děti ve svatovítské katedrále. Hnutí sdružuje odpůrce potratů a zastánce tradiční rodiny, staví se například proti svazkům homosexuálů. V posledních letech hnutí organizuje kampaň Nesoudíme, pomáháme zaměřenou na ženy, které neplánovaně čekají dítě.

Aktivisté avizovali, že budou průvod zastánců tradiční rodiny blokovat. V předchozích letech musela při konfliktech obou táborů zasahovat policie. Organizátoři protiakce ve zveřejněné facebookové události uvedli, že Prahou budou procházet „klerofašisti z Hnutí pro život, kteří se cynicky zaštiťují životem, ale ve skutečnosti jim jde o omezování reprodukčních práv a prosazování ultrakonzervativní agendy ve veřejném prostoru“.

„Hnutí pro život nehájí normální svět a rodinu, ale okrajovou autoritářskou ideologii, my jsme pro život,“ řekl jeden z řečníků na protestním shromáždění. Další se vyjadřovali k polskému zákazu potratů, nechtějí to samé v Česku, upozorňovali na dezinformace o potratech. Polsko je zemí se silnou katolickou tradicí a interrupce jsou povoleny jen při znásilnění či incestu nebo je-li ohrožen život matky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 2 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 3 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 3 hhodinami

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 12 hhodinami

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 18 hhodinami

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
včera v 06:00

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025
Načítání...