Předseda Hnutí pro život měl během mše napadnout novináře

Předseda spolku Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč prý při bohoslužbě v pražské katedrále svatého Víta napadl fotografa internetového Deníku Alarm Petra Vrabce. Měl se mu tak snažit zabránit fotit protest několika aktivistek, které reagovaly na projev tiskové mluvčí spolku Zdeňky Rybové. O incidentu informoval sám fotograf, České televizi vyšetřování události potvrdil mluvčí pražské policie. Ucháč vyjádření pro ČT odmítl.

„Pravá křesťanská láska v podání předsedy spolku Hnutí pro život Radima Ucháče. Napadl mě v chrámu sv. Víta a zničil mi objektiv. Moje 24-70 přestala ostřit. Shodil mě do lavice a zaklekl,“ napsal na svůj facebookový profil 30. dubna letošního roku fotograf internetového Deníku Alarm Petr Vrabec. Své napadení i způsobenou škodu na dotaz ČT novinář potvrdil s tím, že věc je v současné době v šetření policie.

K události mělo dojít v rámci bohoslužby sloužené tehdejším pražským arcibiskupem Dominikem Dukou v pražské katedrále na konci dubna 2022 při takzvaném Národním pochodu pro život. Ten je nejmasovější protestní akcí českého protipotratového hnutí.

Podle výpovědi, kterou má ČT k dispozici, chtěl novinář začít fotografovat protest aktivistek s bannerem, který v chrámu rozbalily při projevu tiskové mluvčí spolku Hnutí pro život Zdeňky Rybové. V tu chvíli si ho ale měl všimnout předseda spolku Radim Ucháč a snažit se Vrabcovi jeho fotoaparát sebrat. 

Poté, co se mu nepodařilo přístroj vytrhnout, měl fotografa stáhnout na zem, zakleknout jej a volat „Nefoť to!“ Podle Vrabce mělo při zápasu o fotoaparát dojít k poškození jeho objektivu v hodnotě 56 tisíc korun. Incident ukončila až ochranka katedrály, která oba muže doprovodila ven. Tam se podle Vrabce představil dotyčný muž jako Radim Ucháč.

Předseda Hnutí pro život vyjádření odmítl

Generální vikář pražského arcibiskupství a svatovítský farář Jan Balík na otázky ČT, zda správa katedrály incident zaregistrovala, dosud neopověděl. Údajný agresor vyjádření odmítl. „Děkuji za Váš zájem, ale necítím potřebu s Vámi sdílet své pohledy,“ odpověděl Ucháč na dotaz ČT.

Z videozáznamu bohoslužby dostupného na www.katedrala.tv je zřejmé, že v čase, kdy se měl údajný incident odehrát, vzbudilo dění před oltářem katedrály pozornost Dukova sekretáře Vojtěcha Mátla, který šel situaci obhlédnout.

Vyšetřování věci potvrdila pražská policie: „Mohu potvrdit, že danou věc vyšetřujeme pro podezření z poškození cizí věci,“ sdělil na dotaz ČT její mluvčí Richard Hrdina. 

  • Na základě usnesení OSZ pro Prahu 1 ze dne 4. 11. 2022 státní zástupkyně zrušila usnesení PČR, jímž bylo zahájeno trestní stíhání Mgr. Radima Ucháče pro přečin poškození cizí věci a výtržnictví, neboť jej shledala nezákonné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 8 mminutami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 9 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 9 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 10 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 19 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 21 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 22 hhodinami
Načítání...