Nejstarší zděný objekt v Jablunkově se proměnil v Muzeum trojmezí

Knížecí dům, nejstarší zděný objekt v Jablunkově na Frýdecko-Místecku, se změnil v Muzeum trojmezí. Tedy lokalitu, kde se v jednom místě setkávají hranice tří států – Česka, Polska a Slovenska. V minulých letech byla budova rozsáhle rekonstruována. Náklady na opravu dosáhly okolo 55 milionů korun. Spravovat prostory jako svou pobočku bude Muzeum Těšínska. Řekla to náměstkyně ředitele muzea a mluvčí Lenka Bichlerová.

Muzeum trojmezí nabídne stálou expozici i prostory pro dočasné výstavy. „Rekonstrukcí Knížecího domu zachránil Moravskoslezský kraj další památkově chráněnou budovu. Tento dům, s renesančním jádrem z konce 16. století, se navíc proměnil v nové muzeum, které bude dalším důležitým nositelem historie i tradic našeho regionu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Samotný název muzea podle něj vypovídá o rozmanitosti a bohatosti zdejší oblasti, na kterou působily vlivy české, slovenské a polské kultury. „Návštěvníci Muzea trojmezí tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s kouzlem místní krajiny a života v horské části Těšínska,“ uvedl.

Návštěvníci mohou v muzeu zhlédnout stálou expozici Krajina a lidé. „Příchozí se seznámí nejen se současným stavem krajiny a biotopů, které zde existovaly ještě před příchodem člověka, ale díky exponátům také poznají, jak žili naši předkové. Během rekonstrukce Knížecího domu jsme totiž odkryli raně novověkou kuchyni se základy pece a udírny. Tento nález si mohou návštěvníci prohlédnout,“ dodal náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Doplnil, že během prací se v budově našly i úlomky kachlových kamen, keramika nebo mince. Spolu s dalšími exponáty Muzea Těšínska tak budou v nových prostorech k vidění i tyto předměty.

Sídlo soudu i místo pro bydlení

Knížecí dům odkoupil před čtyřmi lety Moravskoslezský kraj od města Jablunkova za 8,5 milionu korun. Jeho rekonstrukce a vybudování expozice pak stálo dalších 55 milionů korun. Skoro čtyřicet milionů pokryly prostředky z evropských zdrojů. Rekonstrukce začala v září 2020, od letošního března se připravovala expozice.

Muzeum trojmezí je novou pobočkou Muzea Těšínska. Budova je na nároží Mariánského náměstí v centru města. Knížecí dům náležel od sklonku 16. století rodu těšínských Piastovců. Přechodně v něm pobývala kněžna Sidonie Kateřina, která zemřela v roce 1594, a její vnučka Alžběta Lukrécie (1599–1653).

Po její smrti knížectví i nemovitost získali z titulu českých králů Habsburkové, kteří jej vlastnili až do roku 1918. Sídlil zde například polesný či úředníci Těšínské komory, od poloviny 19. století do roku 1911 také Okresní soud Jablunkov. Poté dům sloužil různým komerčním či obytným účelům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Renovuje se unikátní Baťův výtah ve zlínském mrakodrapu

Řemeslníci renovují Baťův výtah v budově 21 ve Zlíně, takzvaném Baťově mrakodrapu. Obnoví vnitřní i vnější části výtahu, vymalují šachtu a zajistí hloubkové čištění a ošetření podlahy v přilehlé expozici ve druhém podlaží. Práce, které přijdou na necelé tři miliony korun, potrvají do konce června. Do té doby bude unikátní pojízdná kancelář ředitele firmy Baťa Jana Antonína Bati pro návštěvníky uzavřena.
před 9 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 10 hhodinami

Soud v kauze Stoka II potrestal dalšího podnikatele a jeho firmu

Městský soud v Brně ve čtvrtek v korupční kauze Stoka II uložil podnikateli Karlu Weiglovi a jeho firmě KWM PLUS peněžité tresty. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci soud podnikateli uložil trest 410 tisíc korun, firmě 300 tisíc. Při zakázkách brněnské Správy železnic dělali takzvaně křoví. Podnikatel i zmocněnec firmy přiznali vinu. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Tresty ve věci soud ukládal už i dříve.
před 11 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 12 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 13 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 15 hhodinami

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 18 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 18 hhodinami
Načítání...