Nedokážete si představit, co dělá s lidmi pobyt v krytu, válka je hrozná věc, vzpomíná Ivo Rotter

Ivo Rotter se narodil v prosinci roku 1930 do smíšeného manželství. Maminka Anna byla katolička, otec Felix byl židovského vyznání. Gestapo ho zatklo a uvěznilo hned na začátku druhé světové války, později zahynul v koncentračním táboře. Maminka byla totálně nasazená. Ivo prožil konec války ve sklepě u příbuzných. Vzpomínky na kryt se mu vracejí i při sledování aktuálních zpráv z Ukrajiny.

  • Seriál Paměťová stopa představuje osudy desítek lidí, kteří trpěli v totalitních režimech 20. století. Jde o lokální příběhy s nadregionálním přesahem. Dokumenty vznikají ve spolupráci s brněnskou pobočkou  VHÚ Praha a AMERFO o. p. s.

Otec Iva Rottera Felix měl v Rožnově pod Radhoštěm lékařskou praxi, byl aktivní v řadě spolků, všestranným sportovcem a Sokolem. Finančně podporoval umělce a byl spoluzakladatelem valašského skanzenu. Šťastný život rodiny změnila druhá světová válka.

„Otce zatkli poprvé jako rukojmí, pak byl zatčen znovu v únoru 1940, byl odsunut do Uherského Hradiště a později do Kounicových kolejí. Nám vybrali byt. Přišlo gestapo. Otec byl nimrod, měl nějaké zbraně, ty si vzali, rádio si odnesli. My jsme měli rádio s gramofonem, to něco bylo,“ vzpomíná Ivo, kterému bylo tenkrát deset let.

V roce 1943 deportovali otce, už se žlutou hvězdou na kabátě, do Osvětimi. Zemřel v pobočném táboře Sosnovec. Rodině po něm zbyl jen balíček s oblečením a učebnice angličtiny, kde pod vazbou našli vzkaz: „Nejdražší, nikdy nevěřte, že jsem svůj život sám ukončil. Takového činu bych nebyl schopen a hnusí se mi. Smrti se nebojím, smrt není zlá, smrt je jen kus života těžkého. Všechen můj život patří Vám a jen Vám,“ čte Ivo Rotter.

V koncentračních táborech zahynula většina Ivových příbuzných z otcovy strany.  Přežila jen babička a jedna z tatínkových sester.

Ivo Rotter (první zprava) jako Sokol (1936)
Zdroj: soukromý archiv Ivo Rottera

Válka mění lidi

Tatínek dostal in memoriam za odbojovou činnost Československý válečný kříž. Kdo ho udal a jak zemřel, se Ivo dozvěděl až mnohem později. „Mezi blízkými lidmi bylo hodně zrádců. Nedovedete si představit, když přijde taková těžká doba, co lidi nadělají škody okolo sebe,“ říká Ivo.

Rodiče se už na počátku války rozhodli pro formální rozluku. Maminka byla totálně nasazená v Rakousku. Ivo, kterého nechali na oko pokřtít, zůstal v Blansku u příbuzných. „Konec války jsem prožil ve sklepě, to si nedokážete představit, jak to působí na lidi takový sklep. Měli jsme strach, utekli jsme do lesa, ale tam se všechno rozléhá mnohem víc, je to mnohem nebezpečnější, tak jsme se hned zase vrátili do krytu. Válka je strašná,“ popisuje pamětník.

7 minut
Paměťová stopa Ivo Rotter
Zdroj: ČT24

Někdy Bůh zavře oči…

Před jedenácti lety navštívil Ivo Rotter s dcerou v Izraeli Památník Šoa a Zeď nářků, hodně to pro něj znamenalo. „Já jsem se postavil u té Zdi nářků a řekl jsem: Já sem patřím. Pro mě je náboženství trochu něco jiného, já věřím, ale není to pro mě náboženství,“ líčí.

Válku považuje Ivo Rotter za jednu z nejhroznějších věcí. Vzpomínky na kryt se mu vracejí i při sledování aktuálních zpráv z Ukrajiny. „Někdy zavře Bůh oči na okamžiky, které se nám zdají být roky, pak vládnou blázni a moudří jsou otroky, pak mluví nemocní a zdraví mlčí, zlí poroučí a dobří se schovají. Pak ale Bůh zase otevře oři a vše je zas stejné, jako předtím, ba lepší,“ čte z otcovy pozůstalosti ještě jeden zápis Ivo Rotter. „Takový asi je život,“ uzavírá. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 7 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 9 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 11 hhodinami

Ohnisko havárie na Přerovsku ochrání i protipovodňové hráze

Ohnisko havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku budou chránit protipovodňové hráze. Kontaminovanou lokalitu budou svou výškou chránit i pro případ stoleté vody. Protipovodňová opatření jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti. Povodí Moravy jí kvůli ochraně kontaminované lokality i před povodněmi poskytlo mapy rozlivů.
před 13 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 16 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 16 hhodinami

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
před 18 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
14. 4. 2025
Načítání...