Lékařské pohotovosti se teď plní lidmi s virózami a výjimkou není ani jihočeská on-line pohotovost. Za vánoční prázdniny se s lékaři takto na dálku spojilo téměř tisíc nemocných. V Jihočeském kraji funguje on-line pohotovost jako první v Česku od léta. Letos ji chtějí zavést i na západě Čech. Někteří lékaři ale považují vyšetření on-line za riziko, hlavně u dětí.
Na západě Čech má fungovat on-line pohotovost, část pediatrů je proti
Bolesti v krku a hlavy u dospělých, u dětí průjmy, zvracení nebo alergie jsou nejčastější problémy, se kterými lékaři na dálku pomáhají. Hned můžou poslat e-recept třeba na antibiotika. Pro Jihočechy je to služba zdarma, kraj za ni zaplatí čtrnáct milionů korun za rok. Za pět měsíců ji využilo sedm a půl tisíce lidí. „A jenom pět procent bylo odkázáno na osobní návštěvu ordinace,“ dodává vedoucí odboru zdravotnictví Jihočeského kraje Ivana Turková.
Nemocniční pohotovosti ani jihočeští záchranáři zatím nezaznamenali, že by díky on-line pohotovosti měli méně pacientů, kteří nepotřebují akutní ošetření. „Pokud by se nám ale povedlo zátěž snížit o dvacet, třicet procent, bylo by to fajn,“ uvedla Turková.
V to doufají i v nemocničních ambulancích, které jsou teď zaplněné lidmi hlavně s virózami. Podle zdravotníků často zbytečně. „Přijde sem pacient, který má horečku jeden den, jeden den kašel a doma si nevezeme žádné léky,“ podotkla všeobecná sestra z Nemocnice Český Krumlov Hana Fleischhansová.
Je to velké riziko, upozorňují pediatři
Karlovarský kraj spustí on-line pohotovost od února, ročně za ni zaplatí necelých deset milionů korun. S podobnou částkou počítá i ten Plzeňský, kde má začít fungovat do poloviny roku. Řada lékařů, především pediatrů, s tím ale nesouhlasí.
„Za nás je to odborně nesprávně, aby lékař léčil na dálku dítě, aniž by k tomu měl nějaká pomocná vyšetření. Považujeme to v dětském věku za velké riziko,“ uvedla předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.
Vedoucí lékař firmy MEDDI hub Ondřej Tefr ujistil, že mají v aplikaci pouze zkušené lékaře, kteří jsou atestovaní, jsou v každodenním kontaktu s pacienty a dokážou se doptat. On-line pohotovost podle jednatele společnosti Jiřího Peciny funguje jako náhrada zdravotní péče v banálních případech, a navíc jsou veškerá data šifrovaná.
Podobné on-line propojení mezi pacientem a lékařem funguje ve čtrnácti zemích světa, většinou v Evropě.