Muž chtěl vstoupit do Hizballáhu. Soud v Liberci mu dal tři roky vězení

Tři roky vězení uložil soud v Liberci pětatřicetiletému Arturu Simonovi, který se chtěl přidat k vojenskému křídlu libanonského militantního hnutí Hizballáh, případně k Hamásu. Takový trest navrhl státní zástupce v dohodě o vině a trestu uzavřené s obviněným a soud tuto dohodu přijal. Vazebně stíhanému muži za zločin podpory a propagace terorismu hrozilo až dvanáctileté vězení, svého jednání u soudu litoval.

„Je to velmi tvrdá lekce, jsem člověk, který není schopný ublížit. Umím se ponaučit a neopakuji svoje chyby. Velmi toho lituji,“ řekl v pondělí Simon ve své závěrečné řeči. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Muž s bydlištěm na Českolipsku konvertoval k islámu a zadržen byl loni v srpnu při pasové kontrole na letišti v Bejrútu, hlavním městě Libanonu. Odcestoval tam s úmyslem přidat se k Hizballáhu, případně k Hamásu, s úmyslem bojovat v jejich řadách proti Izraeli.

„Předložil pasové kontrole mobilní telefon s překlady frází, které odkazují na to, aby ho ten příslušný člověk poslal za někým, kdo je schopen ho za těmito organizacemi zavést. Nicméně příslušný pracovník pasové kontroly kontaktoval českou ambasádu, která si převzala toho člověka a následně byl vrácen do České republiky,“ řekl po vynesení rozsudku státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Richter.

Počínání bylo naivní, ale nebezpečné

Státní zástupce i soudce označili počínání Simona sice za naivní, ale i tak nebezpečné. „Mohl narazit skutečně na někoho, kdo by ho k některé z těch teroristických organizací zavedl. Otázka je samozřejmě, jak by to dopadlo. Nicméně ta společenská nebezpečnost spočívá v tom, že zkrátka chtěl a měl v úmyslu se k některé z těch organizací přidat a bojovat v jejich řadách skutečně fyzicky proti Izraeli,“ uvedl Richter.

Simon byl podle něj introvert, který nechodil příliš mezi lidi. „Neměl moc přátel. Dá se říci, že seděl doma, konzumoval obsahy sociálních sítí, konzumoval tedy obsah sociálních sítí tohoto radikálního charakteru, což ho vedlo nejprve ke konverzi k islámu a následně až k tomuto činu,“ zmínil státní zástupce.

Neuměl anglicky ani arabsky

Simon do Libanonu vycestoval, i když neuměl anglicky ani arabsky. Soud mu uložil trest na spodní hranici trestní sazby. Richter uvedl, že v návrhu dohody o vině a trestu zohlednil naivitu obviněného i to, že po zadržení při vyšetřování spolupracoval. „Doznal se k trestné činnosti, projevil jistou míru nějaké sebereflexe a uznal, že to byla hloupost, co udělal. A proto mám za to, že ten trest je odpovídající,“ dodal státní zástupce.

Vrchní státní zastupitelství v Praze podle dostupných informací řeší aktuálně ještě jeden obdobný případ. V tom se chtěl obviněný muž přidat k teroristické organizaci Islámský stát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
před 8 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 9 hhodinami

Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Jindřichohradecké místní dráhy jdou do konkurzu

Českobudějovický soud vyhlásil potřetí konkurz na zadlužený podnik Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), který je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů korun. Důvodem je podle soudu to, že věřitel Jan Kysela stáhl reorganizační plán. Většina věřitelů na schůzi 7. února byla totiž proti reorganizaci.
před 17 hhodinami

Na pražské Cibulce vznikne dětský hospic

Nevyléčitelně nemocným dětem a jejich blízkým má pomáhat chystaný hospic na pražské Cibulce. Nadace rodiny Vlčkových otevřela jeho první část určenou i veřejnosti. Momentálně se na Cibulce pracuje v hlavním areálu. Vybudovat chtějí i nový pavilon. Hotovo by mělo být v roce 2026 a pečovat by měli o zhruba 350 dětí ročně. Půl roku funguje první dětský hospic v Brně. Podobných zařízení by ale podle odborníků mělo být v Česku zhruba deset. V zemi žije až patnáct tisíc rodin s vážně nemocným dítětem.
před 20 hhodinami
Načítání...