Most jako první v Česku otestuje v provozu vodíkový autobus

Most jako první město v Česku otestuje autobus na vodík v běžném provozu. Během tří dnů najede stroj šest set kilometrů na trase s řadou převýšení. Cílem je vyzkoušet možnosti vozidla, které by v budoucnu mohlo nahradit naftové vozy městské hromadné dopravy. Záměrem celoevropského projektu je dostat do ulic evropských měst přes tři stovky vodíkových autobusů.

Autobus bude jezdit od úterý do čtvrtka na lince 17. „Mobilní plnicí stanice je zaparkovaná u nás, autobus by měl v provozu vydržet celý den,“ přibližuje ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova Daniel Dunovský.

Vozidlo je dlouhé dvanáct metrů. „Má troje dveře, cestující ani nepoznají rozdíl. Pouze z výfuku vychází jen pára,“ dodává Jan Sochor, analytik z České vodíkové technologické platformy.

Rozdíl podle řidiče Michala Šlejtra není ani v řízení. „Ovládá se stejně jako naftový, pouze startování je trochu složitější. Jízda je plynulejší, protože to nemá převodovku,“ popisuje Šlejtr, který má za sebou on-line školení k ovládání vodíkového vozu.

Dopravní podniky podle Dunovského budou muset mít do roku 2026 určitý podíl bezemisních vozidel. „My máme zatím všechny autobusy naftové. Teď připravujeme strategii, která se týká obměny vozového parku, takže jsme rádi, že si můžeme vodíkový autobus v ostrém provozu vyzkoušet,“ poznamenává. Autobus poskytla společnost CaetanoBus. V příštím týdnu vodíkový stroj vyzkouší v Ostravě.

Bez dotace je drahý

Vodíkový autobus předvedl už v červnu Dopravní podnik Ústí nad Labem, v provozu tehdy nebyl. Krajské město počítá s nákupem dvaceti vozidel na vodíkový pohon. V přechodu k vodíkové mobilitě je zatím největší překážkou podle Dunovského cena, bez podpory z Evropské unie je jejich nákup velmi nákladný.

Obecně se podle Sochora udává, že vodíkové autobusy jsou třikrát dražší než naftové. „Zatím je cena kolem 600 tisíc euro (zhruba 14,6 milionu korun) za jeden, protože palivové články se dosud nevyrábí sériově,“ nastiňuje Sochor.

Na severu Čech vodík vyrábí v Litvínově Unipetrol a v Ústí nad Labem Spolchemie. Existují výrobní kapacity technologií umožňující skladování a distribuci stlačených plynů, v regionu působí firmy, které mají kapacity na vybudování a provozování plnicích stanic. Pilotní vodíková stanice má vzniknout na čerpací stanici v Litvínově.

Ústecký kraj je členem vodíkové platformy. Vodík je podle hejtmana Jana Schillera (ANO) pro region logickým řešením přechodu na nové zdroje energie, proto bude krajská samospráva podporovat budování vodíkového hospodářství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 5 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 14 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
včera v 18:05

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...