Lázně se potýkají s nedostatkem klientů. Kvůli nízké obsazenosti omezily provoz

Obsazenost lázní nedosahuje často ani čtvrtiny kapacity, vyplývá z informací patnácti resortů po celé republice. Velká část lázeňských areálů je uzavřená a některé začaly také snižovat počty zaměstnanců. Méně klientů mají kvůli koronaviru i odkladům plánovaných operací v nemocnicích.

Obsazenost lázní, které ČT oslovila, se pohybuje mezi 10 a 25 procenty. Část lázeňských domů proto provozovatelé prozatím uzavřeli. „Museli jsme kvůli vládním opatřením uzavřít provoz wellness, restaurace a café, sami jsme uzavřeli ambulantní služby, a pro nedostatek klientů máme zavřenou polovinu lázeňských vil,“ uvedl ředitel Lázní Mšené František Och.

Od 22. ledna přesunuly své klienty jen do jednoho lázeňského domu i Slatinné lázně v Třeboni. „Druhý jsme uzavřeli, nemáme na jeho provoz dostatek obsazených lůžek,“ sdělila ČT mluvčí třeboňského zařízení Martina Herchová.

Velká lázeňská města jsou v podobných problémech. V Mariánských Lázních jsou kvůli nízkému zájmu pavilony často zavřené. Všechny lázeňské domy společností OREA nebo GALA Hotels jsou momentálně mimo provoz, ČT to potvrdili jejich zástupci. Z oslovených areálů jsou v Mariánských Lázních v provozu pouze Léčebné Lázně. Z téměř tisícovky pokojů je však obsazena pouze desetina. Z toho důvodu je otevřený pouze jeden lázeňský hotel ze sedmi. Podle generálního ředitele Léčebných Lázní v Mariánských Lázních Karla Kalivody otevřou další kapacity mezi březnem a červnem.

Prázdné kolonády

Podobná situace je i ve Františkových Lázních. Marketingový manažer společnosti Spa&Kur Hotel Petr Červený sdělil ČT, že mají momentálně své dva lázeňské domy zavřené. Mimo provoz je i lázeňský areál Francis Hotel Spa. V provozu jsou z oslovených společností pouze Lázně AQUAFORUM. Kvůli nízkému zájmu mají ale otevřené pouze dva hotely z pěti. „Další budovy budeme otevírat operativně dle aktuální poptávky,“ dodala vedoucí marketingového oddělení Eliška Vildová.

Kvůli nízkému počtu klientů jsou lázně zavřené i v Karlových Varech. ČT to potvrdili zástupci několika společností. Štěpánka Černá z Bohemia lázní řekla, že jejich zařízení bude do 22. února mimo provoz. Podle Lenky Baťové, která zastupuje Zámecké lázně v Karlových Varech, je na tom stejně i toto zařízení. Zavřený je i Lázeňský hotel Thermal, informoval ČT jeho generální manažer Vladimír Novák, první hosty v něm očekávají nejspíš až v průběhu května.

Podle ředitelky obchodu a marketingu Lázní Libverda, Evy Plášilové, mají v provozu pouze jeden hotel ze čtyř. V Konstantinových lázních přeruší kvůli financím provoz na celý únor. „Věříme, že nám pomohou státní vouchery Covid – lázně,“ řekl ČT vedoucí obchodního oddělení Rostislav Vondruška. Podle něj by pomohlo obnovení plánovaných operací s následnou lázeňskou péčí. Ty se momentálně odkládají kvůli pacientům s koronavirem.

Propouštění

Bez práce je kvůli vládním nařízením v lázeňství celá řada lidí. „Jsou to třeba zaměstnanci z hotelů nebo kulturních částí našich lázní,“ vysvětlila Kateřina Tomášková z Priessnitzových lázní. V nich ukončili nebo neobnovili smlouvu zhruba padesáti zaměstnancům. Pokud se situace zlepší, plánují od května opět nabírat nové.

V Mariánských lázních museli snížit stav zaměstnanců z 636 na 426. Podle Kalivody proběhne nábor nových nebo bývalých zaměstnanců během dubna a května tohoto roku. Další zařízení zatím čekají na vývoj situace. „Zatím propouštět nebudeme,“ sdělila ČT Eva Čekalová, vedoucí marketingového oddělení Janských lázní.

Lázní se jako zdravotnických zařízení netýkalo rozvolnění opatření loni v létě. Roušky se v prostorách resortů nosily celoročně. Nadále platí, že lůžka musí být od sebe vzdálena minimálně dva metry. Klientům i zaměstnancům se pravidelně měří teplota a skupinové procedury jsou přerušeny. Momentálně se léčí pouze individuálně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 15 mminutami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 1 hhodinou

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 3 hhodinami

Ohnisko havárie na Přerovsku ochrání i protipovodňové hráze

Ohnisko havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku budou chránit protipovodňové hráze. Kontaminovanou lokalitu budou svou výškou chránit i pro případ stoleté vody. Protipovodňová opatření jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti. Povodí Moravy jí kvůli ochraně kontaminované lokality i před povodněmi poskytlo mapy rozlivů.
před 5 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 8 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 8 hhodinami

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
před 10 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 22 hhodinami
Načítání...