Kvůli kontroverzním stavbám ruských investorů zní v Karlových Varech i slova o korupci

3 minuty
UDÁLOSTI: Další rozměr nákupu českých nemovitostí ze strany ruských firem napojených na oligarchy
Zdroj: ČT24

O korupčním jednání hovoří někteří politici a občanská sdružení na Karlovarsku v souvislosti s povolováním problematických staveb, za nimiž stojí ruští investoři. Tvrdí, že se čeští úředníci podíleli na obchodech za peníze nejasného původu. Přímo v lázeňské zóně vznikly i přes protesty památkářů mnohé luxusní rezidence.

V roce 2003 začala ve Slavkovském lese růst nová rezidence. Postavil si ji Nikolaj Stěpanov – sibiřský podnikatel. Povolení stavět v chráněné krajinné oblasti neměl. Úředníci zprvu slibovali, že černé stavby nechají odstranit. „Děláme vše pro to,“ tvrdila tehdejší ředitelka karlovarského stavebního úřadu Ivana Doubová.

Výsledkem však byla dodatečná legalizace staveb. Že stavební povolení alespoň vyžadovalo přestavbu komplexu do citlivější podoby, podle dalších úředníků Stěpanov stejně ignoroval, a protože dosud nikdo nepožádal o kolaudaci, nelze to ověřit.

Mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá připustila, že v poslední době se neuskutečnila žádná kontrola, zda jsou Stěpanovovy stavby využívány. To by neměly být, nejsou-li kolaudovány. „Ale nemáme žádné podněty, že by se tam cokoli dělo,“ ujistila. Nicméně údajně neobývané stavby mají klimatizaci nebo satelit a štáb České televize uvnitř zastihl muže, který se označil za hosta.

Kontroverzní stavby ruských investorů za stamiliony vznikaly podle některých zástupců města i v centru Karlových Varů. Z několika památkově chráněných domů zůstala jen fasáda a zbytek byl vybouraný a přestavěný.

Opoziční karlovarský zastupitel Jindřich Čermák (Piráti) v důsledku hovoří o korupci. „Asi se dá hovořit o korupčním jednání, pojďme si to říct na rovinu,“ řekl o stavebních úřednících.

Korupci ovšem nikdy nikdo neprokázal. Tehdejší šéfka stavebního úřadu Ivana Doubová ale skončila v roce 2011, když se ukázalo, že díky změně územního plánu zhodnotila své vlastní pozemky. Ty se ziskem zhruba 25 milionů prodala firmě gruzínského podnikatele.

Městští radní sice tehdy nenašli způsob, jak Doubovou z funkce odvolat, vyřešili to ale tím, že celý její odbor zrušili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 5 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 14 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 18 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 22 hhodinami
Načítání...