Nad Tlučnou u Plzně má vzniknout obří skleník. Firma, která ho plánuje, chce využít teplo z odvalu po těžbě uhlí za městem. Obyvatelé Tlučné se ale obávají, že je čeká podobný osud jako lidi z příhraničí na severu Čech. Ty v noci trápí silné světlo, které vychází z obřího skleníku v Polsku. Podle investora není pro obavy důvod.
Kritizovaný polský skleník jako inspirace? Noční záře se obávají i v západních Čechách
„Není třeba se ničeho bát. Projekt je technologicky na výši,“ zhodnotil plánovaný skleník obchodní ředitel společnosti Pilsen Technologies Vít Pejčoch. Projekt přitom vyvolává obavy nejen v Tlučné.
Skleník o rozloze 42 tisíc metrů čtverečních a vysoký 7,5 metru bude asi poloviční oproti obřímu skleníku v polském Turówě, jehož záře v noci budí lidi za hranicemi v Čechách i v Německu.
Stavba má vyrůst nad obcí Tlučná – na zrekultivovaném odvalu po těžbě uhlí. Halda ještě prohořívá a obec ji chtěla využít k vlastním potřebám. „Když si sáhnete na zem, je to pěkně teplé,“ upozornil místostarosta Tlučné Oldřich Rozšafný (nez.).
Teplo tedy mohlo sloužit k vytápění školy nebo zahradních skleníků. Pilsen Technologies ale předpokládá, že na samotný její skleník teplo z odvalu ani nepostačí. Právě díky žádosti o povolení dodatečného vytápění lehkými topnými oleji adresované na krajský úřad se v Tlučné o plánovaném skleníku vůbec dozvěděli.
Samotný Plzeňský kraj podle mluvčí Aleny Marešové žádost schválil. Příslušné jednotky „splňují veškeré limity, které je potřeba doložit“.
Problémů, které znají obyvatelé česko-polského pohraničí, se nyní v západních Čechách vážně obávají. „Jednak by trpěli občané Tlučné, dotklo by se to i obcí Nýřany, Líně, Zbůch a Vejprnice, které jsou za lesem,“ míní místostarosta Rozšafný.
Zastupitelstvo Tlučné již záměr firmy odmítlo, a to jednohlasně. „Naší povinností je chránit veřejný zájem našich občanů,“ zdůraznil starosta Jan Opl (nez.).
Investor slíbil, že projekt upraví. S obcí chce vyjednávat a v případě neúspěchu bude hledat jinou lokalitu.