Samozvaní gardisté chrání žáky základní školy v Drahovicích

Karlovy Vary - Poněkud zaskočen se cítí magistrát Karlových Varů aktivitou členů tzv. "národní gardy", která začala hlídat žáky drahovické základní školy v Karlových Varech. Chtějí tak prý zabránit dalším útokům na školáky, které údajně napadají romské děti, jež žijí s rodinami v nedaleké ubytovně. Představitelé města to však považují za zástupný problém a zdůrazňují, že tato akce rozhodně nezvýší bezpečnost a péči o děti.

Gardisté mluví nejméně o pěti případech, kdy měly romské děti šikanovat školáky z Drahovic. Opatření, která přijala policie, podle nich nejsou účinná, a proto chtějí školáky chránit sami. „Poskytneme jim pomoc, pokusíme se útočníka zahnat nebo zadržet a zavolat policii,“ popisuje fungování hlídek náčelník krušnohorské divize národní gardy Martin Novotný.

Podle tvrzení zástupců Romského občanského sdružení však došlo pouze ke třem případům a jen v jednom útočily romské děti. Útočníkům prý bylo deset let a neuvědomovali si vážnost svého chování.

O tom, že děti před školou nejsou v bezpečí, informovala ředitelka Monika Preňková rodiče už v březnu. Podle ankety, kterou provedli učitelé ve třídách, může mít zkušenost s určitou formou násilí až 50 % žáků. Hlídky gardistů je proto nepřekvapily. „Než bych nechala své dítě bít, tak je raději toleruji,“ vyjádřila se k poněkud choulostivé situaci jedna z maminek. „Nevím, zda se tímto způsobem situace vyřeší,“ je poněkud skeptická druhá z maminek.   

Ředitelka školy aktivity Národní gardy nekomentovala, v řešení problému spoléhá hlavně na rodiče. Vedení magistrátu nevěří, že gardisté přijeli do města pomáhat. „Bez jakékoliv spolupráce a koordinace s příslušnými orgány tuto věc vnímám, že se realizuje z jiného důvodu, než je zájem a péče o děti,“ říká karlovarská primátorka Veronika Vlková.

Hlídky Národní gardy vadí místním Romům. Uvedli, že mají strach nejen z romských výtržníků, ale nyní i z gardistů. Kvůli nim chtějí své děti přihlásit na jinou školu. „Bojí se o své děti,“ komentuje tyto snahy předseda Romského občanského sdružení v Karlových Varech Ladislav Bílý. „Nebudeme dělat žádné romské hlídky. Myslíme, že pokud se někde něco stalo, je to věc policie. Kdyby nějaké bílé dítě něco provedlo, také nebudou všichni dáváni do jednoho pytle,“ doplnil ho terénní pracovník Romského občanského sdružení Lubomír Kiš.

Policie hodnotí hlídky gardistů jako jejich soukromou iniciativu. „Dosud se podle informací policie tito členové nedopustili protiprávního jednání,“ říká mluvčí karlovarské policie Zdena Papežová.  

Gardisté chtějí před základní školou v Drahovicích hlídkovat až do pátku, tedy do konce školního roku.

K útokům dochází od února, pachatele policie nedopadla  

Karlovarská policie v pondělí zveřejnila seznam incidentů, které v okolí školy v poslední době vyšetřovala. První napadení se stalo v únoru, kdy skupinka nezletilých napadla a okradla o mobil stejně starého chlapce. Pachatele policisté zjistili a vrátili i ukradený mobil. Vzhledem k věku pachatelů byl případ odložen.

Druhý případ se stal 21. května v Mozartově ulici. Nezletilý chlapec udeřil pěstí do obličeje stejně starého chlapce, přičemž druhý pachatel prý ohrožoval napadeného nožem. Násilníky zatím policie nedopadla.

Ve třetím případě podle svědectví žaček neznámí pachatelé napadli neznámou dívku. Policisté případ vyšetřovali, ale poškozenou ani pachatele nezjistili. Čtvrtý údajný případ napadení z minulého pondělí u rozestavěného dětského hřiště nebyl oznámen na policii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Karlovarský kraj

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
15. 1. 2026

Sněžení komplikovalo dopravu, autobusy v Praze nabíraly zpoždění

Sněžení po náročném pátku komplikuje i nadále dopravu na některých místech republiky. Například v Praze, na západě Čech či v Královéhradeckém kraji. Zpoždění tak mají zejména autobusy či některé vlaky. Dopravu na Pražském okruhu směrem k letišti omezila srážka šesti aut, omezený provoz je i u žižkovského nádraží po střetu sanitky a dvou aut. Omezen je provoz kabinové lanovky na Sněžku. D8 je po nehodě neprůjezdná. Podle předpovědí pak v noci na neděli bude více mrznout, v Beskydech má intenzivně sněžit.
10. 1. 2026Aktualizováno10. 1. 2026

Silné sněžení zkomplikovalo dopravu, problémy byly na dálnicích i v Praze

Západní polovinu republiky v pátek brzo ráno zasáhlo intenzivní sněžení, které zkomplikovalo provoz na dálnicích, horských silnicích i ve městech. Policie řešila zejména v západních, severních a středních Čechách a v Praze desítky nehod. Havárie se zatím podle dostupných informací obešly bez vážných zranění. Sněžení se v průběhu dne přesunulo i na Moravu a do Slezska.
9. 1. 2026Aktualizováno9. 1. 2026

Špína a přemrštěné nájmy. Reportéři ČT zmapovali obchod s chudobou

Žijí v naprosto nevyhovujících podmínkách, ale platí za to i násobně víc, než kdyby bydleli v moderním bytě. To je podle úřadu případ desítek lidí v Chrasti na Chrudimsku. Majitel bývalé továrny je tam ubytoval v budovách, které vůbec pro bydlení nejsou určené. A to samé dělá i v jiných městech. Úřady o tom mluví jako o typickém příkladu obchodu s chudobou, ale neví si s tím zatím rady. Pro Reportéry ČT natáčel Tomáš Vlach.
7. 1. 2026

Chovatel přivolal pomoc kvůli škrcení hadem. Podle záchranářů ale známky dušení neměl

Rozpor mezi tvrzením hasičů a záchranářů ukázal případ chovatele v Hroznětíně na Karlovarsku. Na tísňovou linku se obrátil s tím, že ho škrtí jeho vlastní had – krajta. Hasiči popsali, jak mu pomohli. Podle zdravotníků, kteří na místo dorazili později, však známky dušení muž nejevil.
7. 1. 2026

Chebsko a Sokolovsko hlásí slabší zemětřesení

Zemětřesení o síle okolo tří stupňů pocítili po 16:30 a následně znovu zhruba o hodinu později lidé v okolí Kraslic na Sokolovsku. Otřesy byly podle reakcí obyvatel na sociálních sítích cítit i na Chebsku a výjimečně také na Karlovarsku.
1. 1. 2026Aktualizováno1. 1. 2026

Potrubí rozvádějící v Karlových Varech minerální vodu čekají rozsáhlé opravy

Páteřní rozvod minerální vody v Karlových Varech je podle odborníků v havarijním stavu. V příštím roce se tak musí opravit. Město na to vyčlení přes 50 milionů. Potrubí vodu rozvádí do dvou desítek lázeňských hotelů. Pod lázněmi a korytem řeky Teplé ho vedou více než čtyři kilometry. Voda trubkami proudila 35 let, nutné opravy se už ale několikrát odložily. Experti při opravách budou muset zřídit dočasné potrubí, protože ani jeden hotel nesmí zůstat od dodávek vřídelní vody odříznutý.
28. 12. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
13. 12. 2025
Načítání...