Soud vzal po policejní razii v Brně do vazby všech sedm obviněných

Městský soud ve čtvrtek vzal do vazby všech sedm lidí obviněných kvůli privatizaci městských domů v Brně, oznámila po skončení vazebních zasedání dozorující státní zástupkyně Petra Lastovecká. Jména obviněných neuvedla. Stíhané jsou i dvě právnické osoby. O návrzích na vazbu začal soud rozhodovat po poledni, končil pozdě odpoledne. Obhájci obviněných se k věci vesměs nevyjadřovali. Jeden ale uvedl, že jeho klient je Horký. Mělo by jít o podnikatele Michala Horkého, kterého policie podle dřívějších informací serveru iROZHLAS.cz označuje za hlavu šestičlenné organizované zločinecké skupiny.

Kauza se týká privatizace městských domů, činnosti městské firmy a dotačních podvodů. „Soud vyhověl všem mým návrhům a vzal všech sedm obviněných do vazby z důvodů, které jsem navrhovala. Všech sedm fyzických osob je v současné době převáženo do vazební věznice v Brně,“ uvedla Lastovecká. Doplnila, že obvinění si podávali na místě stížnosti proti rozhodnutí, případně si ponechali lhůty.

Jeden z obhájců potvrdil, že jeho klienta soud poslal do vazby, ale nejmenoval ho. „Zastupuji jednoho z obviněných, který byl vzat do vazby, v rámci ochrany soukromí nebudu identifikovat svého klienta,“ uvedl obhájce Igor Veleba. Doplnil, že si ponechali lhůtu a že budou podávat stížnost.

O návrzích se rozhodovalo v policejní budově v Příční ulici, kde jsou cely předběžného zadržení. Jména lidí, jichž se stíhání a vazba týkají, zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi deset lidí. Tři později propustili. Podle Lastovecké byla akce náročnější než razie, která se v Brně uskutečnila před čtrnácti dny, při níž policie zadržela osm lidí. Tehdejší policejní zásah se týkal přidělování městských bytů, policie v této souvislosti vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor.

Lastovecká uvedla, že nyní bylo provedeno více domovních prohlídek a bylo zadrženo více lidí. „Zorganizovat dvě takhle náročné akce po sobě bylo složité, nicméně koordinace mezi policií a státním zastupitelstvím fungovala výborně. Myslím si, že se dá říct, že akce byla velmi úspěšná,“ dodala.

Podle médií má kauza dvě větve

Kriminalisté prohledávali prostory bytového odboru brněnského magistrátu, radnice městské části Brno-sever i Brno-Černovice, byli v Pískovně Černovice i u jednatele firmy Jiřího Hasoně (KDU-ČSL). O podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala policie také místopředsedu KDU-ČSL, dosavadního náměstka brněnské primátorky a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka.

Brno si ve čtvrtek na ustavující schůzi zvolilo nové vedení vzešlé ze zářijových komunálních voleb, Hladík už náměstkem není, nebude ani v radě města. V úterním prohlášení uvedl, že policii poskytne součinnost a že není z ničeho obviněný. Ve čtvrtek zopakoval, že nebyl z ničeho obviněn a nebyl ani zadržen.

Podle informací některých médií má kauza dvě větve. První se týká pokusu o ovládnutí městské společnosti Pískovna Černovice. Policejní prověřování tady mapuje hlavně aktivity podnikatele Michala Horkého, kterého policie podle serveru iROZHLAS.cz označuje za hlavu šestičlenné organizované zločinecké skupiny, jež chtěla městskou společnost ovládnout. Druhá větev prověřování se týká Horkého a skupiny, jež údajně za využití podvodného jednání a uplácení v privatizaci získala a pak se ziskem prodala bytové domy a byty, uvedl server. 

Načítání...