Od slona po včelu. Nemoci zvířat zkoumají brněnští experti v novém pavilonu

3 minuty
Pavilon poskytuje brněnským vědcům zázemí pro výzkum
Zdroj: ČT24

Nejrůznějšími chorobami zvěře, ryb a včel se zabývají vědci a studenti na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně, třeba ve výzkumu nemoci netopýrů jsou na světové úrovni. Teď jim k bádání poslouží nově otevřený pavilon. Dělníci ho opravovali přes dva roky, proměna vyšla na 89 milionů korun. VFU je jedinou školou v Česku, kde lze studovat veterinární lékařství.

Mor včelího plodu na Blanensku, leklé ryby v moravských rybnících kvůli nedostatku kyslíku nebo úhyny netopýrů kvůli syndromu bílého nosu se učí diagnostikovat studenti Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Právě netopýři jsou v této instituci králi mezi zvířaty.

„Výzkum, který provádíme na netopýrech a týká se syndromu bílého nosu a dalších onemocnění, je v rámci ústavu asi na nejvyšší úrovni. Spolupracujeme s vědci ve Spojených státech,“ přiblížil přednosta Ústavu ekologie a chorob zvěře, ryb a včel Jiří Pikula.

Právě za oceánem způsobil syndrom bílého nosu masový úhyn netopýří populace. V Česku se tomu tito vědci snaží předejít. Pro výzkum budou mít lepší podmínky, od následujícího semestru využijí zázemí nového pavilonu.

Studenti mohou zkoumat živá zvířata

Budova je třípodlažní, uvnitř se vše kompletně přizpůsobilo potřebám univerzity. Na jednom patře se tak třeba setkává místnost určená pro experimenty s rybami, také pro jejich příjem a pitevna.

Nově teď ústav v praxi učí i práci se živými zvířaty. Univerzita je například několik měsíců novým domovem pro rarohy velké – Fera a Eržiku. „Dřív jsme tyto prostory neměli, voliéry jsou nově postavené, takže jsme za to vděční, že i živá zvířata můžeme zařadit do výuk,“ uvedl Pikula.

Pavilon znamená zejména pro vědce lepší podmínky pro lepší experimenty. Díky zázemí si teď slibují i víc peněz na výzkum.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 12 hhodinami

Brněnští vědci objevili sloučeninu, která by neměla existovat

Podle dosavadních poznatků by vůbec neměly existovat. Řeč je o hydrátech chloridu cesného. Přesto vědkyně a vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity jejich existenci dokázali. Klíčem k přípravě je speciální způsob mražení.
2. 4. 2025

V Bučovicích čipují popelnice, aby snížili množství odpadu na skládce

V Bučovicích na Vyškovsku začali čipovat popelnice. Evidence nádob, ale i hmotnosti komunálního odpadu by spolu s tříděním přímo v domácnostech měla pomoci v Bučovicích výrazně snížit celkové množství odpadu vyváženého na skládku. To bylo totiž dosud výrazně vyšší, než je limit stanovený zákonem.
2. 4. 2025

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
1. 4. 2025

Při bombardování Hodonína zasáhly jednoho z bratrů střepiny, druhý přišel o nohu

Za druhé světové války shodily americké letouny 20. listopadu 1944 na hodonínské nádraží více než čtyři sta padesát bomb. Nedaleko, v nových bytových domech s mladými rodinami bydleli také Zámečníkovi. Před bombardováním se matka s dětmi neschovala do sklepa z obavy, že uniká plyn, ale utíkala ulicí dál od nádraží. Střepiny jí zranily ruku, staršího chlapce zasáhly do hlavy, mladší přišel o nohu.
1. 4. 2025Aktualizováno1. 4. 2025

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
30. 3. 2025

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
29. 3. 2025
Načítání...