Nemocnice Vyškov zrekonstruovala zanedbanou radiologii, její chloubou je nová magnetická rezonance

Vyškovská nemocnice otevřela nové pracoviště magnetické rezonance, v regionu dosud chybělo. Moderní metoda umožňuje trojrozměrné zobrazení vnitřních orgánů, lékaři díky ní pacienta vyšetří rychle, přesně a bezbolestně. Pořízení rezonance včetně rozsáhlých stavebních úprav stálo zhruba 160 milionů korun, přičemž 150 milionů pokryla dotace z programu IROP. Několika miliony přispěl také Jihomoravský kraj jako zřizovatel a zbytek hradila nemocnice z vlastních zdrojů, řekl její ředitel Zdeněk Horák.

„Magnetická rezonance je pro nemocnici naší velikosti a významu nutností. Rozšiřuje služby stávajícího radiodiagnostického pracoviště, ke kterému patří počítačová tomografie (CT), ultrazvuk nebo klasický rentgen,“ uvedl Horák. Lékaři prostřednictvím rezonance získají řezy jednotlivých částí tkání, které si mohou spojit do trojrozměrného obrazu vyšetřovaného orgánu. V něm pátrají po různých patologických jevech, jako je zánět, nádor nebo metastázy při onkologických onemocněních.

Podobné pracoviště dosud ve spádové oblasti Vyškova, kde žije více než 90 tisíc lidí, chybělo. Pacienti za vyšetřením jezdili hlavně do Prostějova. Nyní by lékaři ve Vyškově mohli vyšetřit až dvacet lidí denně. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) magnetická rezonance znamená přínos pro celé jihomoravské zdravotnictví.

Ve Vyškově vyšetří i klaustrofobické pacienty

Primář radiodiagnostického oddělení Pavel Keder při výběru rezonance dbal zejména na komfort pacienta. „Náš přístroj pracuje se systémem umělé inteligence, který dovolil zkrátit čas vyšetření až o třetinu. Třeba konkrétně u vyšetření kolena netrvá půlhodinu, ale dvacet minut. Máme také nadstandardní průměr otvoru, který nám dovolí vyšetření i pacientů s nadváhou. Další výhodou je délka tunelu něco přes metr. To znamená, že třeba při vyšetření pánve má pacient hlavu venku, což je příjemnější,“ popsal primář.

Jako další výhody zmínil nízkou hlučnost přístroje, díky čemuž pacienti nemusí mít sluchátka. Vyzdvihl také pořízení anesteziologického přístroje, který umožňuje přispání pacientů s klaustrofobií.

Zprovoznění rezonance předcházela rekonstrukce oddělení

Investice do vybudování nové magnetické rezonance zahrnovala vedle pořízení samotného přístroje také kompletní rekonstrukci a dostavbu radiodiagnostického oddělení a opravu rehabilitačního oddělení, které sídlí o patro níž. „Oddělení nyní odpovídají požadavkům 21. století. Dříve to bylo hodně zanedbané, pro intimitu pacientů nevyhovující,“ zmínil ředitel.

Rovněž Grolich ocenil, jak moderně oddělení působí. „Věřím, že se tady lidé budou cítit příjemně a přispěje to k jejich psychické pohodě při návštěvě nemocnice,“ řekl.

Vybudování nového pracoviště trvalo přes tři roky, což je podle Horáka rekordně krátká doba. Práce se zvládly za plného provozu, byť znamenaly určité nepohodlí pro zaměstnance. V budoucnu má na tuto etapu navazovat stavba moderního urgentního příjmu. Nemocnice má zpracovanou projektovou dokumentaci a čeká na vypsání dotačního titulu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Brno má další tunel. Pod sídlištěm Kamechy a budou v něm jezdit tramvaje

Stavbaři po čtyřech měsících dokončili ražbu tunelu pro budoucí tramvajovou trať na brněnské sídliště Kamechy. Práce v tunelu budou pokračovat, dopravní podnik v dalších týdnech začne také s pokládkou kolejí. Projekt za více než dvě miliardy korun z velké části financují evropské dotace. Provoz na nové trati by měl být zahájen na konci příštího roku.
před 3 hhodinami

Celníci zachytili stovky kilogramů nelegálního kratomu, nejvíce v historii Česka

Brněnští celníci minulý týden zadrželi osm set kilogramů kratomu určeného k nelegální distribuci. Jde o největší záchyt v historii Česka, sdělila v úterý mluvčí sekce pátrání Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Bližší informace k případu neuvedla.
před 12 hhodinami

Záchranné stanici, kterou poničil požár, poslali lidé miliony

Přes 18 milionů korun poslali lidé záchranné stanici pro zvířata na okraji Brna, jejíž část před měsícem zničil požár. V plamenech uhynuli tři psi, ostatním zvířatům se naštěstí nic nestalo. Provozovatel stanice Zdeněk Machař nyní plánuje opravu a rozšíření areálu.
před 15 hhodinami

V centru Brna jezdí auta po chodníku. Kvůli opravám vznikla kuriozní objížďka

Řidiči i chodci se od pondělního rána potýkají s komplikacemi v centru Brna. Kvůli přestavbě teplárenské sítě uzavřely Teplárny Brno část Benešovy ulice. Auta proto v jednom směru využívají chodník. Omezení potrvá až do poloviny října. Nová uzavírka zároveň začala také v ulici Kšírova, kde vodárny mění poruchový vodovodní řad.
včera v 19:19

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
6. 6. 2026Aktualizováno6. 6. 2026

Reuse centra vracejí věci do oběhu. Chybí jim ale systémová podpora státu

Česká reuse centra a nábytkové banky za poslední čtyři roky pomohly vrátit do oběhu téměř 2600 tun předmětů a zprostředkovaly nové využití pro 1,3 milionu věcí. Podle Reuse federace by jejich přínos mohl být ještě větší, pokud by stát nastavil jasné cíle a systémovou podporu tohoto sektoru.
5. 6. 2026

Řidiče čeká v létě řada uzavírek. Podívejte se na ty nejvýznamnější

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i krajští správci komunikací zahájí během léta desítky oprav a stavebních akcí. Řidiče čekají omezení na dálnicích D1, D5 a D11, komplikace přinesou také opravy významných silnic v Praze, Ostravě nebo Liberci. Přinášíme přehled nejdůležitějších rekonstrukcí silnic a dálnic, staveb a s nimi spojených dopravních omezení ve všech krajích.
5. 6. 2026

Policie stíhá 12 lidí a dvě firmy za kuplířství v klubech i bytech

Policie zahájila stíhání dvanácti lidí a dvou firem za kuplířství v Brně, Mikulově i na jiných místech Česka. První případ se týká provozování nočních klubů a brněnských privátů, druhý pak bytů s asijskými prostitutkami v různých tuzemských městech, informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Obviněné lidi stíhá centrála také za účast na organizované zločinecké skupině a za maření výkonu úředního rozhodnutí.
4. 6. 2026
Načítání...