Brněnští vědci nasadili telatům chytré obojky. Kontrolují jejich zdravotní stav

Chytré obojky s čipy testují na býcích na farmě na Brněnsku vědci z Mendelovy univerzity. Data, která sbírají, pomůžou farmářům včas odhalit zdravotní komplikace zvířete. Podobný systém se využívá už několik let hlavně u dojnic. Dokáže monitorovat průběh říje nebo problémy s dojením.

Co před zavedením chytré technologie trvalo farmáři Liboru Urbánkovi hodiny, to mu teď trvá pár minut. Zdravotní stav šedesáti telat za něj monitorují speciální obojky se senzory, které snímají životní funkce zvířat.

„Využíváme data z nich vzniklá, hlavně grafy přežvykování, jejich pohybovou aktivitu. Je to přehlédnuté za pár minut a nemusím chodit mezi zvířata zjišťovat jejich stav, pokud se mi něco nezdá,“ popsal. 

Každé zvíře má svůj obojek s číslem a svůj vlastní graf. Pokud se tele začne chovat jinak a data z obojku se odchýlí od normálu, farmář hned ví, u kterého se blíží zdravotní komplikace například se zažíváním. Díky monitorovacímu systému může zareagovat s předstihem a může začít zvíře léčit dříve, než nemoc vypukne naplno. Ušetří tak za případnou pozdější náročnější péči pod dohledem veterináře.

„Daří se nám z 98 procent udržet zvířata naživu a udržet je s vysokou doživotní užitkovostí,“ popsal Urbánek. To je i jedním z cílů vědců z Mendelovy univerzity, kteří za vznikem obojků stojí. Podobné se využívají u dojnic, kde si zemědělci dovedou lépe představit finanční ztrátu.

„Chovatel nakoupí zástavová zvířata jako telátka a nejdříve za asi rok a půl se dozví, jestli třeba vydělal. Neví, jestli do toho peníze má vložit, jestli se to vůbec vyplatí. Cílem je zjistit, jestli to má vůbec smysl pro chovatele zabývajícího se výkrmem skotu,“ uvedl proděkan Agronomické fakulty Daniel Falta.

Cena za obojek je přibližně osm set korun. Zatím se ale v Česku pro monitorování býků jinde než na Brněnsku nepoužívá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Brněnští vědci objevili sloučeninu, která by neměla existovat

Podle dosavadních poznatků by vůbec neměly existovat. Řeč je o hydrátech chloridu cesného. Přesto vědkyně a vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity jejich existenci dokázali. Klíčem k přípravě je speciální způsob mražení.
před 6 hhodinami

V Bučovicích čipují popelnice, aby snížili množství odpadu na skládce

V Bučovicích na Vyškovsku začali čipovat popelnice. Evidence nádob, ale i hmotnosti komunálního odpadu by spolu s tříděním přímo v domácnostech měla pomoci v Bučovicích výrazně snížit celkové množství odpadu vyváženého na skládku. To bylo totiž dosud výrazně vyšší, než je limit stanovený zákonem.
před 8 hhodinami

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
včera v 14:27

Při bombardování Hodonína zasáhly jednoho z bratrů střepiny, druhý přišel o nohu

Za druhé světové války shodily americké letouny 20. listopadu 1944 na hodonínské nádraží více než čtyři sta padesát bomb. Nedaleko, v nových bytových domech s mladými rodinami bydleli také Zámečníkovi. Před bombardováním se matka s dětmi neschovala do sklepa z obavy, že uniká plyn, ale utíkala ulicí dál od nádraží. Střepiny jí zranily ruku, staršího chlapce zasáhly do hlavy, mladší přišel o nohu.
včeraAktualizovánovčera v 12:53

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
30. 3. 2025

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
29. 3. 2025

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025
Načítání...