Hejtmanem Plzeňského kraje zastupitelé zvolili pětapadesátiletého lékaře a poslance Kamala Farhana z ANO. Od padesáti přítomných zastupitelů dostal pětatřicet hlasů, proti jich bylo šest a devět se zdrželo hlasování. Farhan neměl protikandidáta. Na koalici se dohodlo vítězné ANO se STAN a uskupením Pro náš kraj, disponují 36 z 55 hlasů. Zastupitelstvo pokračuje volbou náměstků a radních.
Hejtmanem Plzeňského kraje se stal Kamal Farhan
„Mým cílem je, aby byl Plzeňský kraj nejlepším místem pro život. Budu hejtmanem všech, nebudu papalášem, který je schovaný někde na kraji, budu naslouchat, snažit se vést kraj k lepšímu,“ řekl Farhan ve své úvodní řeči po zvolení. Do práce se pustí ve čtvrtek. Počítá, že se seznámí s řediteli úřadu, navštíví plzeňského primátora a svého stranického kolegu Romana Zarzyckého, plánuje cesty do nemocnic, škol, sociálních ústavů.
Farhan dosud členem zastupitelstva kraje nebyl. Od vzniku krajů v roce 2000 je zde v pořadí osmým hejtmanem, prvním z ANO a třetím lékařem, který v čele kraje stanul.
Na námitky některých opozičních zastupitelů, že časově náročnou funkci hejtmana lze obtížně skloubit s prací poslance, namítl, že právě působení v obou funkcích bude obyvatelům kraje ku prospěchu. Ve sněmovně hodlá dokončit svůj mandát, v příštích sněmovních volbách ale zřejmě kandidovat nebude. „Už čtrnáct dní z pozice poslance například vyjednávám o tom, aby pojišťovna podepsala smlouvu a aby v Rokycanské nemocnici nezaniklo dětské oddělení, VZP mi to přislíbila,“ sdělil Farhan. Nové vedení kraje také čeká sestavování rozpočtu na příští rok. Rozjet chce dotační programy pro studenty medicíny.
Nové zastupitelstvo je početnější
Zastupitelstvo je početnější než dosud. Počet obyvatel kraje přesáhl šest set tisíc, a tak namísto dosavadních 45 je 55 zastupitelů, z devíti na jedenáct se zvýšil také počet členů rady. Osm míst v radě obsadilo ANO, dvě má STAN a jedno Pro náš kraj. V radě pokračuje šest radních či náměstků.
Prvním náměstkem odpovědným za regionální rozvoj zůstává Petr Vanka (ANO), náměstkem pro školství je Vladimír Kroc (ANO), náměstkem pro investice a majetek Martin Záhoř (ANO), radním pro ekonomiku Pavel Strolený (ANO), náměstek pro dopravu je Pavel Čížek (STAN) a radní pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči Libor Picka (STAN). Nováčky v radě jsou náměstek pro IT a evropské záležitosti Martin Rybár (KDU-ČSL) zvolený za Pro náš kraj, Tomáš Soukup (ANO) jako náměstek pro zdravotnictví, Petr Fišer (ANO) jako radní pro životní prostředí a Jan Bozděch (ANO) jako náměstek odpovědný za sociální věci. Tři náměstci – Bozděch, Soukup a Záhoř, starostové Klenčí pod Čerchovem, čtvrtého plzeňského obvodu a Stříbra – jsou zvoleni jako neuvolnění, tedy neberou plnou mzdu.
V zářijových volbách získalo ANO čtyřiadvacet křesel, ODS s TOP 09 devět, STAN osm, čtyři křesla má Stačilo! a také Pro náš kraj, v němž se spojilo uskupení Pro Plzeň, KDU-ČSL a Agrární demokratická strana. Po třech zastupitelích mají Piráti a také SPD v koalici s Trikolorou. Dosavadní koalici tvořilo ANO, Piráti a STAN. V zastupitelstvu je jeden europoslanec, jeden senátor, jeden ministr, šest poslanců, primátor Plzně, dvacet starostů a místostarostů měst, obcí či obvodů a dva radní Plzně.