Do zahraničí pašovali tuny drog. Soud nepravomocně potrestal sedmičlenný gang

Tresty od podmínek po deset let vězení uložil soud v Liberci sedmi obžalovaným v mezinárodní kauze pašování drog. Některé potrestal navíc i peněžitým trestem a rozhodl i o zabavení jednoho domu. Obžalované firmě AMC Motors, která už nevykonává žádnou činnost, uložil trest zrušení právnické osoby. Navíc jí zabavil jedno nákladní a tři osobní auta a přes osmnáct milionů pašovaných cigaret. Součástí obžaloby totiž bylo i trestní stíhání za dovoz cigaret s daňovým únikem přes čtyřiaosmdesát milionů korun. Rozsudek soudu není pravomocný.

Přes libereckou větev mezinárodního drogového gangu směřovala do dalších států v Evropě podle zjištění policie více než tuna kokainu a 3,5 tuny hašiše. V Liberci byl podle obžaloby velkosklad, který sloužil jako překladiště drog, jež se dostaly do Evropy z Jižní Ameriky a ze zemí Blízkého východu.

Verdikt soudu není pravomocný, na místě se většina obžalovaných odvolala a zbývající si ponechali lhůtu, stejně jako státní zástupkyně. Pro obžalované navrhovala tresty vězení od 8,5 roku do 17 let. Obhájci žádali pro všechny zproštění obžaloby, vinu všichni obžalovaní popírali.

Hlava gangu Kováč je na útěku

Rozsudek se netýkal hlavních aktérů liberecké větve mezinárodního gangu. Za hlavního organizátora obžaloba považuje Viléma Kováče, který je na útěku a soud ho vyloučil k samostatnému projednání. Další dva jeho nejbližší spolupracovníci uznali vinu a soud jim trest uložil již dříve. Michala Černého, který zajišťoval přepravu a uskladnění narkotik, potrestal devíti roky vězení a kurýra Jana Chalupu vězením na 7,5 roku.

Právě jejich výpovědi patřily podle soudce Richarda Skýby mezi hlavní důkazy proti ostatním obžalovaným. „Dále tam bylo sledování těch věcí, cigarety byly zajištěny, samozřejmě sledování těch osob, respektive vozidel, odposlechy a také právní pomoc z ciziny,“ dodal soudce.

Nejpřísnější trest, deset let vězení, soud uložil bratrům Markovi a Zdeňkovi Milatovým. Podle obžaloby se podíleli například na zajištění celních dokladů pro přepravu zhruba tuny hašiše, kterou měl dostat gang z Litvy.

Na osm a čtvrt roku poslal soud do vězení Kováčovu družku Veroniku Červeňovou a také Pavla Bouška za legalizací výnosů z trestné činnosti. Boušek se u soudu marně hájil tím, že šlo vůči Kováčovi a jeho družce o dvě půjčky v souhrnu za 6,5 milionu korun. Odsouzen byl Boušek také za to, že prostřednictvím úplatku získal od nezjištěného celníka či policisty jménem Aleš informace o chystaném zátahu na Kováče, který díky tomu uprchl.

Majitel vydavatelství Mladá fronta je ve vazbě

Vazebně stíhaný Boušek je známý i jako majitel vydavatelství Mladá fronta, které je v insolvenci. Jako jediný akcionář vydavatelství je Boušek zapsán v obchodním rejstříku od července 2020. Vydavatelství Mladá fronta vydávalo ekonomický týdeník Euro, několik dalších časopisů nebo knihy, v konkurzu je od září 2021. Vydavatelství původně vlastnil podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v Česku je obviněn v kauze daňových podvodů.

Z dalších obžalovaných soud v Liberci pětiletým vězením potrestal Arnošta Kučeru, a to za pomoc s uskladněním pašovaných cigaret. Otci a bratrovi již dříve odsouzeného Michala Černého soud uložil podmíněné tresty. Z činnosti gangu neměli podle soudu žádný prospěch.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
před 21 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 22 hhodinami

Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
včeraAktualizovánovčera v 14:48

Jindřichohradecké místní dráhy jdou do konkurzu

Českobudějovický soud vyhlásil potřetí konkurz na zadlužený podnik Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), který je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů korun. Důvodem je podle soudu to, že věřitel Jan Kysela stáhl reorganizační plán. Většina věřitelů na schůzi 7. února byla totiž proti reorganizaci.
včera v 10:11

Na pražské Cibulce vznikne dětský hospic

Nevyléčitelně nemocným dětem a jejich blízkým má pomáhat chystaný hospic na pražské Cibulce. Nadace rodiny Vlčkových otevřela jeho první část určenou i veřejnosti. Momentálně se na Cibulce pracuje v hlavním areálu. Vybudovat chtějí i nový pavilon. Hotovo by mělo být v roce 2026 a pečovat by měli o zhruba 350 dětí ročně. Půl roku funguje první dětský hospic v Brně. Podobných zařízení by ale podle odborníků mělo být v Česku zhruba deset. V zemi žije až patnáct tisíc rodin s vážně nemocným dítětem.
včera v 07:20
Načítání...