Deset let připravovanou stavbu domků pro handicapované ministerstvo nepodpoří

Události v regionech: Chráněné domy v Hradci Králové nebudou (zdroj: ČT24)

Nezisková organizace Skok do života z Hradce Králové plánovala spolu s rodiči svých mentálně handicapovaných klientů výstavbu malých domků, v nichž by postižení mohli samostatně bydlet. Chráněné bydlení s asistenty mělo podpořit ministerstvo práce a sociálních věcí. Se změnou Národního plánu obnovy ale přišly i změny podmínek a resort organizaci sdělil, že projekt v této podobě nepodpoří.

Deset let připravovali projekt výstavby malých domků pro mentálně postižené. Teď se dozvěděli, že ministerstvo práce projekt za 33 milionů korun nepodpoří. „S novým plánem obnovy se změnila pravidla pro chráněná bydlení natolik, že náš projekt se stal po deseti letech nerealizovatelným a nesplňuje podmínky standardů pro Českou republiku,“ popisuje příčinu ředitelka organizace Skok do života Kateřina Drábková Bíbusová.

Projekt osmi domků v Polánkách už má vydané stavební povolení. Rodiny mentálně handicapovaných klientů do něj investovaly už 2,5 milionu korun. 

Jednatřicetiletý Jan Filek žije v chráněném bydlení v Hradci Králové už deset let. Předtím žil v ústavu. Chodí do práce, zvládne si uvařit nebo uklidit. Potřebuje ale stálou přítomnost asistenta.

„Honza třeba vůbec nemá přehled o čase. Takže i kdybychom ho měli někde na bytě a měli bychom ho navštívit dvakrát denně, tak on absolutně nebude vědět, kdy za ním přijdeme,“ vysvětluje vedoucí chráněného bydlení ze Skoku do života Kateřina Truhlářová.

S nepřetržitou asistencí resort počítá jen u domovů pro osoby se zdravotním postižením

Právě nepřetržitá asistence v chráněném bydlení byla jedním z důvodů, proč ministerstvo dotaci neudělí. „Formát komunitního bydlení musí odpovídat definici sociální služby, kterou se žadatel zavazuje poskytovat. Zmiňovaný subjekt nesplnil některé důležité podmínky,“ napsal České televizi v e-mailu tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

„Ministerstvo v současné době považuje chráněné bydlení za službu, která není nepřetržitá, není 24hodinová, a vznikají chráněná bydlení, kde je pracovník třeba čtyři nebo osm hodin denně,“ dodává Drábková Bíbusová. 

S nepřetržitou asistencí ministerstvo počítá jen u domovů pro osoby se zdravotním postižením. Ty však slouží lidem s větším zdravotním omezením, než jsou klienti Skoku do života.

Načítání...