Daň z nemovitosti klesne ve Zlíně až o třetinu

Zastupitelé města Zlína schválili snížení daně z nemovitosti. Lidé v krajském městě budou od příštího roku platit až o třetinu méně než letos. Pro bylo všech dvaatřicet hlasujících zastupitelů. Daň letos po patnácti letech výrazně stoupla, v průměru až na pětinásobek. Obyvatelé města i opozice letošní výrazné zvýšení daně kritizovali.

Snížením daně z nemovitosti se zabývali zastupitelé už letos v červnu, kdy ji od příštího roku mírně snížili, poplatek měl klesnout průměrně o šestnáct procent. Někteří zástupci opozice tehdy uvedli, že se jedná pouze o kosmetickou změnu. Vedení města ve středu oznámilo, že se po monitoringu vývoje v ostatních městech rozhodlo snížit daň ještě výrazněji a navrhlo úpravu obecní vyhlášky. Zastupitelé schválili aktualizaci vyhlášky o stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí, která jednotlivé místní koeficienty snižuje. Průměrný koeficient ve Zlíně klesne z hodnoty 2,3 na 1,8.

Peníze na opravy a investice

Zvýšení této daně pro letošek obhajovala radnice dříve tím, že se poplatek neměnil řadu let a také potřebou získat peníze na opravy a investice. O zvýšení daně zastupitelé rozhodli loni v červnu. Podle primátora Jiřího Korce (ANO) však za letošním nárůstem stojí také rozhodnutí vlády a konsolidační balíček.

Majitelé bytů o velikosti 2+1 dosud ve Zlíně platili daň z nemovitosti přes šest set padesát korun, od letoška to je podle propočtů města víc než dva tisíce dvě stě. Lidé žijící v typických baťovských půldomcích platili kolem tisíce korun, nově téměř pětinásobek.

Příjem města se sníží o desítky milionů

Po snížení místních koeficientů se v příštích letech sníží příjem města zhruba o šedesát sedm milionů ročně oproti letošku. „Navýšení daně z nemovitosti ze strany vlády nemůžeme ovlivnit, a navíc nám ani nepokrývá konsolidačním balíčkem snížený příjem města. Navrhované snížení tak jde čistě na vrub městského rozpočtu, což ovlivní priority jednotlivých projektů ve střednědobém plánu města,“ upozornil dříve náměstek primátora Miroslav Chalánek (ODS).

Po hlasování zastupitelstva řekl, že nižší výběr daně bude mít na město dopad, ve střednědobém výhledu dle něj přijde v příjmové části o sto milionů. „Zvládneme to, ale bude to mít nějaké dopady. Je férové říct lidem, že seznam priorit budeme muset rozložit v delším čase,“ nechal se slyšet Chalánek.

Opoziční zastupitel Pavel Sekula, který byl dříve členem SPD a organizoval petici a demonstraci za snížení daně, ocenil, že se po snížení dostane Zlín na úroveň dalších měst. „Jsem velice šťastný, že se podařila tato věc. Byla to tvrdá práce, několik měsíců sbírání podpisů. Je vidět, že občanská společnost funguje,“ pochvaloval si ve čtvrtek Sekula. Petici podle něj podepsalo téměř osm tisíc lidí.

S návrhem na snížení daně souhlasil i opoziční zastupitel Čestmír Vančura (Zlín 21). „V argumentaci nám schází jedna věc – vypadává z toho občan. Je potřeba tyto věci do budoucna posuzovat v kontextu toho, jestli si to lidé, kterých se to týká, mohou dovolit. Věcí, které lidé budou muset zvládnout, je najednou víc. Do budoucna bychom neměli zapomenout na to, pro koho tady vlastně jsme. Děkuji všem, kteří zapříčinili, že se daň vrací do rozumné úrovně,“ podotkl Vančura.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 58 mminutami

Stavba D11 může pokračovat, radiace lidi neohrožuje, zjistil SÚJB

Naměřená přírodní radiace ze vzorků elektrárenského popílku ze staveniště D11 na Trutnovsku není důvodem pro další omezení stavby. Zdraví lidí na staveništi neohrožuje. Vyplynulo to z vyjádření zástupců Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zvýšeným hodnotám radioaktivity v některých vzorcích pozastavilo práce v úseku dlouhém asi tři sta metrů minulý týden.
před 3 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 7 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 15 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
před 18 hhodinami

Slévárna na Táborsku ukončila výrobu, zaměstnanci jsou doma

Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci museli zůstat doma. Jde o slévárnu, poslední část společnosti, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba sto dvacet, zatím mzdy dostali. Za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. Společnost nemá peníze na další provoz a neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Lyžování v Bedřichově ohrožují spekulace developerů

Bedřichov v Jizerských horách hledá řešení, jak zachránit místní skiareál. Dosavadní provozovatel se rozhodl sjezdovky opustit a pozemky prodat. Podle místních podnikatelů, kteří jsou na lyžařích závislí, by areál mohla provozovat obec. Ta na to ale nemá peníze, a tak do hry vstoupili soukromí investoři. Firma Nisseko koupila pozemky na dojezdu sjezdovky Malinovka, které jsou strategické pro fungování celého skiareálu. S obcí je chce směnit za lukrativní a prakticky jediné zastavitelné parcely, které Bedřichovu zbývají a z jejichž prodeje by mohla obec zaplatit potřebné investice. O případu informovali Reportéři ČT.
včera v 11:48
Načítání...